Уряд вже є план, на зміни в банку відведено 5 років. Через два роки після націоналізації ПриватБанку в уряді нарешті визначилися з подальшою долею найбільшої фінансової установи України.
Під час брифінгу в Дніпрі, де знаходиться головний офіс Приватбанку, міністр фінансів України Олександр Данилюк повідомив, що в недалекому майбутньому банк планується знову віддати в приватні руки і за рахунок цього повернути в бюджет всі гроші, які були витрачені на нього під час націоналізації.
Який долі уникнув “Приват” і його клієнти
Про те, наскільки складними були попередні два роки для ПриватБанку і всього фінансового сектора України, в уряді почали говорити тільки зараз, та й то побіжно. Під час брифінгу, наприклад, міністр фінансів Олександр Данилюк зізнався, що спочатку Нацбанк збирався просто “вивести з ринку” найбільший банк країни.
Чим це обернулося б для 20 млн його клієнтів і для всієї банківської системи, можна тільки здогадуватися. Виплати вкладникам за системою гарантування вкладів потягнули б з держбюджету набагато більше тих 153 млрд грн, які довелося направити на латання його фінансових дірок на докапіталізацію.
Але, мабуть, набагато страшніше, що ліквідація найбільшого українського банку могла обрушити і без того хитку довіру українців до всієї фінансової системи, та й саму цю систему.
Два роки тому одна лише повідомлення про плановану націоналізації ПриватБанку викликало різкий відтік клієнтів і грошей з банку. Повідомлялося, що щодня з банку виводилося близько 2 млрд грн.
Перший заступник голови правління ПриватБанку Галина Пахачук також зізналася на брифінгу, що спочатку була “велика плинність кадрів і тривога”. Щоб зберегти професійний колектив, наглядова рада банку вирішила серйозно збільшити зарплати старим кадрам.
Читайте також: ШАХРАЇ ПРИДУМАЛИ НОВІ СПОСОБИ “ОБКРАДАТИ” РАХУНКИ УКРАЇНЦІВ
“Зараз зарплати в ПриватБанку значно вище, ніж в іншому банківському секторі. І це правильно було зроблено спостережною радою. Тому що головне завдання було – зберегти колектив і якість обслуговування клієнтів”, – сказала Галина Пахачук.
“Останній рік – це був непростий час для ПриватБанку. Було дуже багато було незрозумілостей, дуже багато ризиків”, – сказав і Олександр Данилюк.
У минулому році відтік і клієнтів, і співробітників припинився. У банку був створений новий наглядова рада – незалежний і професійний – і робота поступово налагодилося. Стало зрозуміло, що банк продовжить існувати і далі. Але треба було визначитися, як саме.
Уряд змінив стратегію щодо держбанків
Як бачить подальшу долю ПриватБанку новий власник – держава, – експерти тільки ворожили всі ці 2 роки. Звичайно, в уряді давно вже говорили, що в майбутньому його планують знову віддати на приватизацію.
Правда, зберігалася інтрига: чи стане банк приватним на всі 100%, або якусь частку акцій найбільшого банку країни держава все ж таки вирішить зберегти? Хоча б для того, щоб убезпечити себе від повторень подібних історій.
Деякі експерти вважали, що, гарненько поміркувавши, уряд вирішить залишити в держвласності весь пакет акцій “Привату”. Банк може розвивати пріоритетні галузі економіки шляхом кредитування і в результаті зміцнюватися сам, говорили вони.
На брифінгу в Дніпрі міністр Олександр Данилюк повідомив, що час роздумів про долю “Привату” минув.
“Ми тільки що завершили розробку стратегії для всього державного банківського сектора, куди на даний момент входять чотири банки. Також була оновлена стратегія ПриватБанку”, – заявив він.
Оновлені стратегії, за словами Данилюка, будуть представлені після того, як на поточному або на наступному тижні будуть затверджені Кабміном.
Коментуючи ці документи, Данилюк сказав:
“Зараз держава володіє близько 55% активів у банківському секторі. Це вимушена ситуація, в якій ми опинилися, коли повинні були націоналізувати ПриватБанк, щоб врятувати 20 млн його клієнтів. І зараз наше завдання – ефективно знизити частина держави в банківському секторі.
Ми протягом 1-2 тижнів затвердимо на Кабміні нову стратегію, яка передбачає, що держава повністю виходить з капіталу ПриватБанку. тобто ми плануємо повністю передати цей банк в приватний сектор протягом 5 років”, – сказав міністр.
Він не назвав навіть приблизну суму, яку держава планує виручити від продажу такого гіганта.
“Яка ціна складеться на момент виходу держави з цього банку, така і буде. Я впевнений, що ціна буде залежати від того, як ефективно працює менеджерська команда, від якості регулювання всього банківського сектора і від ринкових умов”, – сказав Олександр Данилюк.
Для продажу в даний момент, за його словами, “ринкові умови не є оптимальними”. До того ж, за 5 років банку планується “додати ринкової вартості, щоб держава могла отримати максимальний дохід”.
Також клієнти ПриватБанку звернули увагу на те, що останнім часом якість послуг банку дивує не кращим чином. Не завжди працюють термінали, часті збої дає система “Приват 24”.
Деякі неприємні нововведення дуже нагадують спроби банку заробити “зайві” гроші.