Медовий спас, День семи мучеників Маккавеїв, Спас на воді, Медовий або Бджолиний свято, Маковей – це все назви свята, яке відзначається православними християнами 14 серпня.
Саме в цей день не тільки освячується в церквах мед, вода і трави-квіти, а й дотримуються інші традиції.
Історія свята
У православ’ї 14 серпня – це день пам’яті семи старозавітних мучеників Маккавеїв, які підтримали свого вчителі Елеазара. Саме цей старець не побоявся виступити проти осквернення Єрусалимського храму статуєю Зевса. За що і прийняв відхід разом з братами Маккавеями і їх матір’ю Соломонією.
Також в цей день православна церква відзначає Свято Походження Чесних древ Животворящого Хреста Господнього, який був встановлений в IX столітті в Константинополі.
А чому свято називається Спасом? За однією версією, назва свята походить від одного з імен Ісуса Христа, якого називають Спасителем і Спасом.
За іншою версією, Спас – значить рятуватися, куштуючи освячені дари землі – мед і мак.
Що обов’язково потрібно зробити в цей день
У цей особливий для багатьох день треба неодмінно сходити в храм на службу і освятити мед, воду і Маковейчик – букет з пряних трав, квітів (барвінку, айстр, жоржин) і головок маку.
Освячений мед треба обов’язково спробувати в цей день всім членам сім’ї. Наші предки вважали, що це допоможе зберегти здоров’я. До речі, хто перший набере ложку меду і з’їсть його, то задумане їм бажання обов’язково здійсниться вже в цьому році.
Освячена цього дня вода також має безліч цілющих властивостей: її можна пити, а також вмиватися, щоб зберегти здоров’я, молодість і красу.
Маковейчик – це букет, який стане оберегом для будинку не весь рік. До речі, за старих часів в Маковейчик входило рівно 17 видів рослин. При цьому кожне з них мало своє символічне значення.
Наші бабусі знали, що якщо розсипати освячений в церкві мак перед порогом будинку, то, кажуть, жоден заздрісник або недоброзичливець не зможе в нього увійти.
Читайте також: ЧОМУ 9 СЕРПНЯ КРАЩЕ НЕ ПРАЦЮВАТИ, ЩОБ БУТИ З ХЛІБОМ
Також в цей день варто особливо ретельно молитися: вважається, що жіночі молитви в цей день допомагають випросити прощення за всі гріхи.
І, нарешті, неодмінно слід на Медовий спас спекти коржі або булочки. У деяких регіонах України їх подають до столу, посипавши розтертим маком і полив медом. А в інших відразу печуть булочки з маком і радують дітлахів.
Тим, у кого на душі неспокійно і тривожно 14 серпня варто, правда, відмовитися від смакоти, в тому числі і булочок: в цей день починається Успенський піст – єдиний присвячений Богородиці.
Вважається, що якщо жінка витримає його (і не тільки в плані відмови від їжі), то може, таким чином, не тільки заслужити прощення гріхів, але і вимолити щастя для своїх дітей.