Народ трохи менше почав утримувати себе в їжі і трохи більше – у відпустці і дозвіллі.
Незважаючи на те, що українці стали витрачати більше грошей на покупки в мережі, половина наших громадян (52%) оцінюють достаток своєї родини як поганий, ще 39% – як середній, і лише 6% наших громадян вважають себе досить заможними.
Соціологи опитали в грудні 2017 р. 1801 людини з усієї України, крім Криму та окремих територій Донецької і Луганської областей. Такий стан справ змушує українців економити. На чому саме і як саме скорочення витрат змінилися за останні два роки.
Без обновок
Згідно з опитуванням, за останні два роки на кількох важливих статтях витрат українці стали економити менше. Хоча сьогодні більшість наших громадян продовжують урізати витрати на одяг (56%) і їжу (50%), в порівнянні з 2015 роком зараз на цих категоріях проявляють ощадливість трохи менше.
Так, два роки тому скорочували витрати на одяг 60% українців, а на продукти – 62%. Натомість експерти відзначають збільшення кількості українців, які регулярно оновлюють гардероб на секонд-хендах.
Читайте також: НЕ ВРЯТУВАЛИ: У ЛЬВОВІ 22-РІЧНИЙ ХЛОПЕЦЬ ПOМEP НА РУКАХ У ПОЛІЦІЇ
Схожа ситуація і з “комуналкою”. Якщо в 2015-му на ній економили 41%, то в 2017- му – на 2% менше (39%).
Також все більше українців перестають відмовляти собі в витратах на лікування та медикаменти. Якщо два роки тому на ліках економили 38% респондентів, то сьогодні – вже 35%.
“Це теж своєрідний спосіб економії – українці нарешті приходять до того, що своєчасне лікування обходиться набагато дешевше, – пояснює психолог Ірина Данченко. – Ті ж держпрограми на кшталт “Доступних ліків” роблять ліки для людей психологічно доступними, на них охочіше витрачаються”.
Без кіно і доміно
Найбільше за останній час у нас стали економити на купівлі великої побутової техніки – за два роки відсоток заощаджують зріс з 22% до 32%. На 6% більше українців стало скорочувати витрати і на придбання дрібної побутової техніки (з 25% до 31%).
Схожа ситуація і з купівлею предметів розкоші, нерухомості або автомобілів. Економлять на цих статтях витрат 21% і 23% відповідно – це на 7 і 8% більше, ніж в 2015-му.
Популярнішим у жителів нашої країни стає і економія на відпустках і розвагах. Сьогодні на них перестали витрачатися вже 47% і 39% опитаних проти 44% і 31% в 2015-му.
“Тенденція до скорочення витрат на відпочинок дійсно є, – підтверджує психолог Лілія Вороніна. – Наш народ давно звик орати на кількох роботах, а сьогоднішні економічні умови цю звичку тільки посилюють. На відпочинок часу і коштів не залишається”.
Також, за її словами, платні розваги сьогодні частіше заміщають безкоштовними.
“Люди шукають альтернативу – і успішно. Наприклад, не їдять в піцерії, а готують піцу самі. Той же фільм можна і вдома подивитися, а не в кіно”, – пояснює експерт.
Також в категоріях, на яких економлять все більше українців, виявилися витрати на транспорт (26% проти 19% в 2015-м), освіту (12% проти 9%) і зв’язок (19% проти 18%).
На всьому
За останні два роки відносно стабільним залишається кількість тих, хто може дозволити собі все, – їх все так же мало. У 2015-му таких було 2%, а в 2017-м – 3%. У порівнянні з 2015-м стало більше тих українців, які не можуть відповісти, в яких категоріях їм доводитися затягувати паски, – 10% проти 4% відповідно.
Крім того, в 2017-му з’явилася і нова категорія громадян – тих, хто економить на всіх статтях витрат. Таких – 1%.