fbpx
Суспільство
Національна служба здоров’я: як тепер платитимуть за лікування українців, а за що доведеться платити зі своєї кишені

З усіма лікарнями Національна служба здоров’я підпише договір. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) – це відомство, яке платитиме лікарням за прийнятих пацієнтів. У МОЗ називають його “національним страховиком”, який купуватиме у медустанов послуги для населення.

Кожна лікарня перетвориться на неприбуткове підприємство. Для цього з лікарнями НСЗУ підпише договір. Саме Національна служба здоров’я реалізовуватиме принцип оплати “гроші йдуть за пацієнтом”, про який постійно говорять у МОЗ.

Національна служба здоров’я щорічно контролюватиме розподіл 100 млрд бюджетних гривень. У МОЗ запевняють, що структура не володітиме грошима – всі вони будуть на казначейських рахунках.

Національна служба здоров’я запрацює наприкінці червня. Тільки тоді медики почнуть отримувати прямі виплати за надані українцям послуги.

За що відповідатиме Національна служба здоров’я

Восени минулого року парламент ухвалив пакет законів щодо медреформи. Одне з нововведень – створення Національної служби здоров’я. Перед Новим роком Кабмін прийняв постанову про запуск нового відомства, а в січні МОЗ оголосило конкурс на посаду керівника нового відомства.

Його виграв заступник генерального директора з питань стратегічного розвитку клініки ISIDA Олег Петренко.

Національна служба здоров’я – ключова ланка медреформи. Фактично держава в усій галузі змінює систему фінансування. Гроші розподілятимуть не за кількістю ліжок в лікарнях, а за кількістю пацієнтів, які звернулися до лікарів. Також нова структура відповідатиме за забезпечення медустанов ліками.

Читайте також: РЕЄСТРАЦІЯ SIM-КАРТ: З ОСЕНІ УКРАЇНЦІ РЕЄСТРУВАТИМУТЬ «СІМКИ» ОНЛАЙН

Нову структуру наділили такими функціями:

 • обслуговування населення за програмою медичних гарантій – списку безкоштовних медичних послуг;
 • моніторинг і аналіз попиту на медпослуги і ліки в Україні;
 • замовлення медпослуг і медикаментів за програмою медичних гарантій;
 • розробка проекту медгарантій і тарифів на послуги;
 • складання, зміна і припинення договорів про медобслуговування з лікарнями;
 • контроль лікарень щодо дотримання договорів про медобслуговування і виконання програми медичних гарантій;
 • забезпечення роботи електронної системи охорони здоров’я.

Що зміниться для лікарень і пацієнтів

Нове відомство оплачуватиме роботу лікарів. Чим більше до лікарні звернулося пацієнтів, тим більше медустанова отримає грошей. Для цього НСЗУ підпише контракт з лікарнями. Це означає, що відомство купуватиме для українців медичні послуги. МОЗ складе тариф на кожну послугу лікарні, і платитиме їй за цим тарифом.

Цього року така система оплати здійснюватиметься тільки для лікарів первинної медичної допомоги: терапевтів, сімейних лікарів та педіатрів.

За одного пацієнта медик отримає 370 гривень на рік, з 2019 – 450 гривень. Тариф за прийом пенсіонерів і дітей буде вдвічі вище. Для того, щоб лікарі отримували фінансування по-новому, вони повинні підписати з пацієнтами декларації про медобслуговування.

 

Все це означає, що лікарі не отримуватимуть зарплату за тарифною сіткою. Вона залежатиме від кількості пацієнтів, з якими лікар підписав договір про медобслуговування. При цьому МОЗ встановив ліміт пацієнтів, з якими лікар може підписати договір – 2000 осіб.

В умовах договору будуть прописані обсяг безкоштовних медпослуг і ліків, права і обов’язки пацієнта і лікаря. При цьому пацієнт може вибрати будь-якого лікаря в будь-якій лікарні, незалежно від прописки. Угоду можна підписати і з приватним терапевтом.

Що оплатить Національна служба здоров’я, а за що доведеться платити зі своєї кишені

З 2019 року в Україні запрацює програма медичні гарантій. Щорічно НСЗУ формуватиме список медичних послуг, які може оплатити з держбюджету, окремо буде створено перелік платних послуг – їх українці оплачуватимуть самі.

Всі тарифи і переліки затверджуватиме уряд і парламент. В якому вигляді буде цей список, зараз невідомо, МОЗ обіцяє закінчити його розробку до кінця року. Але відомство обіцяє, що Національною службою здоров’я буде гарантовано покриватися:

 • екстрена медична допомога;
 • первинна допомога – лікування у терапевта, сімейного лікаря та педіатра;
 • спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога;
 • паліативна медична допомога;
 • медpeaбілітація;
 • медична допомога дітям до 16 років;
 • меддопомога в зв’язку з вaгiтнicтю та пологами.

У МОЗ зазначають, що в первинній медицині для пацієнтів безкоштовними залишаться загальний аналіз кpoві, аналіз кpoві на глюкозу, на загальний холестерин, аналіз сечі, загальний аналіз сечі, а також швидкі тести на BIЛ, вipycний гeпатит, cифіліс.

Джерело.

Related Post

facebook