fbpx

Неймовірний прорахунок путіна: Росія втратила важливий світовий статус

Неймовірний прорахунок путіна: Росія втратила важливий світовий статус

На сьогоднішній день Росія входить до трійки найбільших виробників нафти в світі після США і Саудівської Аравії, а також є найбільшим експортером природного газу в світі і другим за величиною виробником після Америки. Всього за кілька тижнів президент Росії Володимир Путін знищив економіку, яку він будував понад 20 років, а також репутацію країни як надійного постачальника.

Зараз Росія вважається ненадійним і значною мірою небажаним джерелом енергії для Європи. У 2021 році вона постачала майже 30% загального обсягу газу в Європу і 35% нафти. Хоча поки що вона залишається необхідним постачальником, її роль, безсумнівно, послабшає, пише енергетичний аналітик США Деніел Ергін у матеріалі для видання The Economist.

Відключити Росію від світової економіки за допомогою масштабних санкцій наразі є складним завданням. Як експортер, вона переважно є постачальником товарів і сировини, жоден з яких не можна легко замінити в умовах інфляції. Нафта і газ займають перше місце в списку, на них припадає половина загальних експортних надходжень, а в окремі роки — понад 40% загального бюджету Росії.

По закінченню нинішньої зими Європа має завантажити достатньо природного газу в газосховища на наступний рік, для цього їй знадобляться російські поставки. Проте загалом продажі російського газу в Європу різко скоротяться протягом наступних п’яти років. Європа посилить розробку відновлюваних джерел енергії – зараз з міркувань безпеки, але також і з міркувань клімату.

За звичайний рік експорт російської нафти дає доходів втричі більше, ніж від газу. Але поки що експорт нафти значно погіршився. На нафтові ринки впливає новий фактор: сила суспільної думки в західних країнах, де нажахані війною в Україні, що спричиняє тиск на компанії з вимогою відмовитися від російської нафти.

Це створює дилему для європейських країн: не купувати російську нафту у відповідь на запит суспільства через жахи війни в Україні на тлі ймовірного дефіциту палива на всьому континенті. Путін, розпочавши активну війну, вважав, що у нього є важелі впливу, коли енергетичні ринки були дуже взаємопов’язаними, очікуючи, що країни ЄС протестуватимуть, але залишаться осторонь.

Але це було серйозним прорахунком. На даний момент виявляється, що завантаження російських танкерів скорочується на 1-2 млн барелів на добу, а додаткові бочки з нафтою застрягли в морі, не в змозі знайти пристанок.

Російські енергетичні компанії зараз відрізані від міжнародних фінансів і технологій. Все це означатиме зниження видобутку російської нафти та природного газу.

Путін розпочав війну через твердження про “єдність”, що росіяни та українці є “одним народом”, а також як важливий крок до досягнення його грандіозних амбіцій утвердити Росію як велику державу. Але те, що він зробив, окрім того, що розбив будь-яку таку єдність, – це підірвав та принизив найважливіше джерело економічної могутності Росії.

Фото ілюстративне

You cannot copy content of this page