fbpx
Україна
Нова професія В Україні – оцінювач завданої моральної шкоди

В Україні може з’явитися нова професія — оцінювач завданої моральної шкоди, який за свою працю буде брати 5-10% від суми позову. Законопроект про це знаходиться на розгляді в комітеті Верховної Ради.

Зараз суму морального збитку визначає суд на свій розсуд. Як правило, підсумкові суми в рази відрізняються в меншу сторону від необхідних.

Автори законопроекту зазначають: суди зазвичай оцінюють моральну шкоду в сумі, що не перевищує 10 тис. грн. Якщо ж законопроект буде прийнятий, з’являться фахівці, які будуть об’єктивно оцінювати збиток. Їх буде близько 3000 осіб.

“Вони не будуть встановлювати факт збитку. Це буде виключно долею суду, – розповів нам один з ініціаторів закону нардеп Антон Яценко. – Експерт лише оцінюватиме розмір збитку”.

Актуальність законопроекту автори пояснюють великою кількістю випадків, коли люди набувають неякісні продукти, коли публічно – на мітингах або в соцмережах – на них зводять наклеп, а винні залишаються безкарними.

За даними Яценка, в Україні зараз близько 10-20% від всіх судових позовів (мова про тисячі) можуть бути доповнені претензіями на відшкодування моральної шкоди.

Нардеп каже, що критеріями для визначення суми будуть, наприклад, витрачені на лікування постраждалим гроші, недоотриманий через інцидент дохід, репутаційні втрати.

Але останнє слово залишиться за судом. Закон передбачає, що стати оцінювачами зможуть громадяни України або іноземці з вищою освітою за спеціальностями “Право”, “Економіка”, “Соціологія” або “Соціальна робота” і з дворічним стажем роботи в цій сфері.

Читайте також: ФАЛЬШИВІ ГРОШІ: ЯК ЇХ РОЗПІЗНАТИ І ДЕ НАЙЧАСТІШЕ ТРАПЛЯЮТЬСЯ

За свої послуги оцінювачі будуть брати 5-10% від суми позову. Працювати вони будуть в приватному порядку, контролювати їх роботу буде Мін’юст. Як розповіли нам автори законопроекту, очікується, що ВР розгляне законопроект восени.

“Вердикт спеца допоможе судді”

Самі судді законопроект вітають – кажуть, що грамотна експертна оцінка їм зможе допомогти об’єктивніше визначити завдану моральну шкоду. Але при цьому уточнюють, що спроба документально позначати моральну шкоду зовсім не нова для України.

“Зараз при розрахунку моральної шкоди враховується і те, наскільки повноцінно, наприклад, побитий чоловік може самостійно пересуватися.

Якщо доводиться просити допомоги у сторонніх, то, відповідно, і позов може” потягнути “на десятки тисяч гривень”, – говорить глава одного з судів .

“Ідея має право на життя. Вже були спроби надавати суду висновки якихось фахівців про ступінь моральних страждань. Але вони не мали офіційного статусу, і їх висновки не сприймали судами.

Якщо будуть визначені чіткі критерії, за якими буде визначатися моральну шкоду, то це був би непоганий орієнтир для судді”, – говорить суддя Богдан Монич.

Джерело.

facebook