fbpx

Нововведення НБУ: В Україні змінюють гроші

Українці з 1 липня відчують на собі нововведення НБУ – якщо ні в покупця, ні в продавця немає дрібних монет, суму в чеку округлять. Паралельно з цим регулятор почав позбуватися купюр номіналом 1 і 2 грн, замість яких запровадять монети. Поступове виведення з обігу дрібних грошей дозволить заощадити 90 млн бюджетних гривень, пише Обозреватель.

Частину монет перестануть карбувати

Вже за кілька років монети номіналом 1,2, 5 і 25 копійок можуть стати рідкістю, їх перестануть карбувати вже з 1 липня. На руках в українців мільйони копійок, тому вони не зникнуть всі й одразу. А дрібняками, як і зараз, можна буде розраховуватися, пояснює директор Департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

Але на цьому Нацбанк не зупиняється – після копійок скорочуватимуть і загальну кількість купюр. В першу чергу перестануть друкувати 1 і 2 грн, а їхнє місце псядуть монети відповідного номіналу. Поступово виводитимуть й інші банкноти. Так, у планах НБУ на наступні два роки – ввести монети номіналом 5 і 10 грн.

Читайте також: Різновиди келихів для вина та культура його споживання

Логіка цього рішення проста. По-перше, монета служить в середньому 20 років, а купюра – всього два-три роки. По-друге, не потрібно буде витрачати гроші на випуск монет і купюр великої кількості номіналів.

Але оскільки щороку копійок на руках ставатиме все менше, Національний банк прийняв рішення округляти суми у чеках.

Коли округлення вдарить по гаманцях

Якщо у сумі в копійках остання цифра – від 1 до 4 копійок, то загальна вартість покупки округлюється у бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок. Для прикладу, якщо сума в чеку 25 грн 24 копійки, і у продавця та у покупця немає дрібняків, заплатити можна 25 грн і 20 коп. Якщо ж у чеку 25 грн і 25 коп, то заплатити доведеться на 5 коп. більше.

“Це нововведення в нашій країні, бізнесу треба до цього звикнути. Ми сподіваємося, що округлення відбуватимуться прозоро і справедливо”, -прокоментувала рішення начальник одного з департаментів Нацбанку Оксана Галиць.

Суму в чеках округлятимуть, оформлюючи це як знижку чи надбавку. Європейська бізнес-асоціація вже виступила з відкритим зверненням до органів влади з проханням не штрафувати підприємців за можливе порушення касової дисципліни. “Спочатку варто фіналізувати законодавство, а вже потім карати за його невиконання”, – йдеться у зверненні. В НБУ кажуть, що з такою умовою згодні, але при цьому зазначають, що в цьому питанні багато що залежить від позиції Фіскальної служби та Мінфіну.

Ще одна можлива проблема – у продавців з’являється можливість використовувати нові правила собі на користь. Так, якщо суму треба округляти у бік продавця, вони можуть “знаходити” здачу, а якщо в бік магазину – то погоджуватися на округлення. Згідно з оцінками регулятора, на інфляцію така ситуація не вплине. Зайвенко наполягає: округлюється сума у чеку, а не ціна конкретного товару.

Майбутнє без готівки

Україна, як і більшість європейських країн, прагне максимально скоротити частку готівкових платежів. Паперові гроші використовують в тіньовій економіці, корупції, їх вкрай складно відстежувати і дорого друкувати. А от безготівкові розрахунки не лише складно приховати, але і дешевше обслуговувати.

За кілька років чиновники планують збільшити частку безготівкових розрахунків в Україні до 55% (зараз 39,3%). Пропорційно знизиться і потреба в банкнотах і монетах.

Якщо НБУ вдасться втілити в життя озвучені плани, вже за кілька років в Україні значно скоротиться кількість паперових грошей, а більша частина розрахунків відбуватиметься онлайн.

You cannot copy content of this page