fbpx

Освіта за кордоном: як вчаться школярі у Франції

Українська школа рік від року намагається вносити зміни: змінюють правила, переобладнують класи, додають предмети, щоб було, “як в Європі”. Але суть її поки залишається тією, до якої звик український дорослий, колишній школяр.

Ми вирішили в черговий раз подивитися, як же все-таки вчаться в Європі, і заглянули у французькі школи, щоб зрозуміти головні відмінності від української.

Вони виявилися досить відчутними – починаючи з організаційних моментів і закінчуючи вибором предметів.

Про життя французьких школярів нам розповіли учениця 10 класу старшої школи в місті Фуа Ніка Пташник, її мама, яка переїхала до Франції 3 роки тому, Лариса Міщунчук-Малатер, і мама учнів молодшої та середньої школи в передмісті Парижа – Богдана Іваннікова, що живе у Франції вже 12 років.

Правила: довгий день і вихід з журналу

У кожній школі свої правила, але є загальні для всіх. Наприклад, навчання починається о 8:00 і триває до 16: 00-17: 00. Тільки малюків можна забирати раніше, годині о 12. Змін мало: одна о 10:00, друга, дуже довга, – з 12:00 до 13:00 або 13:30 – на обід, остання – о 14:00.

Читайте також:

“Спочатку було складно витримати довгий день, – говорить Ніка. – Немає нормальних змін, колись перепочити між уроками. Зате на обідньої можна розслабитися”.

Учнів зі школи під час занять не випускають: ПЕТРО І ПАВЛО ГОРОБИННИКИ 23 ВЕРЕСНЯ: ТРАДИЦІЇ ХРИСТИЯН І ЧОГО КАТЕГОРИЧНО НЕ МОЖНА РОБИТИ

“Хвіртка шкільного двору закривається о 8:00 і відкривається о 16:00, – розповідає учениця. – Ніхто зайти і вийти за територію школи не може, а коли нас випускають, біля хвіртки стоять чергові вчителі і перевіряють у кожного в щоденнику розклад: якщо останній урок – відпускають, якщо немає – повертають в школу “.

Якщо батько хоче забрати дитину, потрібно вказати причину в журналі адміністрації. Для таких батьків є окрема двері з дзвінком, а ось про те, щоб потрапити на територію школи під час навчального процесу, – і мови бути не може.

“Якщо прихворів, в медпункті оглянуть, якщо потрібно – викличуть батьків, – розповідає Ніка. – Батько, якщо зможе, забере, а якщо немає можливості виїхати з роботи, в медпункті є палата – ліжко, душ, як в лікарні”.

Заборонено фото-, відеозйомка, як і гаджети і телефони, особливо в молодшій і середній школі. Якщо уроку немає, учні йдуть в “етюд” -клас, де збираються “прогульники”: тут роблять домашні завдання або готуються до наступного уроку. Черговий учитель перевіряє явку всіх “етюдник”, і якщо когось немає – розшукують і призводять.

Навчання: “Мораль” на 20 балів

Вчаться французи по 20-бальній системі, дуже хорошою успішність вважається після 15 балів. В кінці середньої школи (після 9-го класу) все здають іспит Brevet, аналог нашого ЗНО.

У старшій школі можна вибрати або вузькоспеціальне прикладну освіту (аналог нашого ПТУ), або повноцінну середню освіту, після якого вже університет.

“Програма в середній школі була дуже проста, вони відставали від нас роки на два, – каже Ніка. – А ось в старшій школі вже багато вчимо, класи весь час перемішують – в залежності від предметів, які ми вибрали”.

Предмети майже такі, як у українських школярів, тільки історія і географія читаються одним уроком “Історія-географія”, а наше право замінено на предмет “Мораль”: там вивчають питання толерантності, націоналізму, взаємин в сім’ї і викладають основи цивільного права.

Батьки: без вантажу на гаманець і з похвалою

Батьки французьких школярів навчанням дітей навантажені менше наших, як і всілякими зборами.

“Батьківські збори одне – для знайомства з учителями, – розповідає Лариса. – Ще пару раз на рік у нас буває персональна зустріч з кожним з вчителів.

Складається графік, згідно з яким батько розмовляє віч-на-віч з кожним викладачем і може все дізнатися про своє чаді, не «виловлюючи” його, як у нас”.

Оцінки надсилає батькам листом адміністрація школи, окремо батькові і матері. Також інформацію про успішність, д / з та всіх зміни можна дізнатися на сайті школи.

“Приємно здивувало, що у французькій школі моїх дітей стали хвалити, – каже Лариса. – І листи-подяки висилають, і на зустрічах хвалять. У Києві дітей, які не хвалили взагалі, хоча по успішності вони були одними з кращих”.

Зборів грошей на навчання немає, максимум – на початку року батьки набувають додаткові підручники близько 25 євро. Основними підручниками і спецтетрадямі забезпечує школа.

“Всі платежі тут зрозумілі: за харчування і допекскурсіі, – каже Богдана. – Шкільний автобус безкоштовний. І я знаю, що моя дитина, сівши в автобус, буде доставлений в школу, де проведе весь день”.

Вартість їжі залежить від добробуту сім’ї: якщо один з батьків не працює, вартість обіду нижче (про доходи батьків школа дізнається з податкових декларацій). Максимальна ціна обіду – близько 10 євро, в середньому платять 5-6.

При цьому їдять все однакову їжу. Плюс малозабезпеченим сім’ям муніципалітет виділяє 600 євро на дитину на підготовку до школи.

Джерело.

You cannot copy content of this page