fbpx

Подорожчає або подешевшає: яких цін на бензин чекати в квітні

У березні автозаправки знизили ціни на паливо на 10-20%. Чи продовжиться тенденція в квітні? Автозаправки в березні знизили ціни на паливо в середньому на 20-30 копійок. Найбільше подешевшав автогаз. За словами експертів, потенціал до зниження цін в березні був в кілька разів більше.

У квітні повним ходом стартують польові роботи, українці почнуть більше їздити. Це означає, що попит на паливо зросте в рази.

Як змінилися ціни на бензин в березні

Ціни на паливо почали падати ще в лютому. Тоді гривня зміцнилася до долара, а вартість нафтопродуктів на кордоні почала знижуватися. Сьогодні заправити повний бак машини на 48 літрів дешевше на 10-20%, ніж на початку березня.

Заправка повного бака бензином А-95 + подешевшала на 17,76 грн. А-95 – на 4,32 грн, А-92-м вигідніше на 10,08 грн, дизпаливо – 12,96 грн.

“При відносно стабільній нафти курс гривні зміцнився – це дозволило АЗС знизити вартість палива в березні”, – пояснює співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Минулого тижня трейдери продовжували реалізовувати потенціал зниження цін, який з’явився місяць тому завдяки зміцненню гривні і зниження вартості нафтопродуктів на кордоні, відзначає директор спецпроектів НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев.

Очікувалося, що в березні паливо подешевшає на 50-70 копійок, каже експерт. Але спекуляції на світовому ринку нафти призвели до того, що нафтопродукти на кордоні подорожчали після тривалого зниження цін. Тому бензин і дизпаливо подешевшали всього на 20-30 копійок.

Читайте також: РИНОК ПPAЦІ ЗА МOТYЗКОЮ І XИТPI СЕНЬЙОРИ: ЯК ЖИВYТЬ YКРАЇНСЬКІ ЗAPOБІТЧАНИ В ІТАЛІЇ

“Ситуація на ринку була стабільною. Крім того, що ціна на нафту трималася, курс валют теж був більш-менш на одному рівні. Це і дало стабільні ціни”, – коментує Сергій Куюн, директор “Консалтингової групи А-95”.

Чого чекати автовласникам в квітні

На кордоні нафтопродукти дорожчають, але гривня не ослабла, говорить Олександр Сіренко, аналітик консалтингової компанії UPECO. Ціни на паливо залежать від цих двох показників.

“Якщо вважати останні котирування на зовнішньому ринку, я думаю, є запас триматися в поточній ціні. Дизель теж буде на тому ж рівні. Але, з іншого боку, сільгосп виробники купують паливо, і зниження цін не буде. До травня, якщо нічого не трапиться, ціна буде стабільною “, – говорить експерт.

За прогнозами Геннадія Рябцева, потенціал до зниження цін скоротиться до нуля. Далі все буде залежати від курсу гривні. Якщо національна валюта ослабне хоча б трохи, тоді трейдери відреагують підняттям цін.

При цьому польові роботи вже давно не впливають на ціни палива, говорить Рябцев. Аграрії підписують прямі договори на поставку палива безпосередньо з нафтопереробними заводами. Малі аграрні підприємства – на роздрібному ринку.

Але є ризик з боку білоруських нафтопереробних заводів. Їх зупинка на плановий ремонт змусить трейдерів орієнтуватися на польський і литовський бензин. Так було в минулому році. Це може стати причиною подорожчання палива в квітні. Але така ситуація може виникнути в компаніях, які не підписали контракти про постачання фіксованих обсягів палива протягом року.

У найближчі тижні ціна на бензин і дизпаливо не зміниться, зазначає Дмитро Марунич. Великі мережі АЗС, які підвищували ціни випереджаючими темпами, тепер їх трохи знизили. У регіональних і дрібних мереж немає такого потенціалу для зниження.

“Особливих передумов для зниження цін на АЗС я не бачу. Подальша перспектива поки не проглядається. Нафта зафіксується приблизно на поточних рівнях. Якщо вона буде дорожчати і далі – подорожчає і бензин”, – говорить він.

Однак в “Консалтинговій групі А-95” підрахували, що в квітні є потенціал для зниження цін на бензин ще на одну гривню.

“На АЗС різко зросли дисконти для лояльних клієнтів. Це говорить про те, що є запас міцності, і він буде найближчим часом реалізований в зниження ціни”, – говорить Сергій Куюн.

На скільки подорожчає автогаз

До кінця тижня ціни на автогаз можут вирости на 20-50 копійок за літр, підрахували в GT Group. Оптові ціни на скраплений газ на цього тижня будуть рости. Але динаміка їх зростання сповільниться на тлі корекції котирувань на кордоні Польщі та невеликого зміцнення гривні.

Ринок досягне локального максимуму і стабілізується до кінця тижня при незмінності поточних умов і відсутності форс-мажорів.

 

“Ми очікуємо підвищення цін в опті до 20000-21000 грн/т в залежності від регіону поставки. У роздробі очікуємо остаточного розвороту тренда в бік підвищення. Дешеві запаси на тлі коротких залишків вже закінчилися.

Внутрішні аукціони, що є орієнтиром для невеликих мереж, які традиційно демпінгують на пістолеті, показали зростання цін. Стримувати зростання цін більше нічим. Очікуємо підвищення цін до кінця тижня на 20-50 коп./л”, – прокоментували в GT Group.

Від чого залежать ціни на паливо

Ціни на нафтопродукти – бензин, дизпаливо – залежать від їх вартості в Білорусі, Росії та Литві. Більше половини експорту палива доводиться на ці три країни. В Україні переробляється не так багато нафти, щоб ці обсяги впливали на ціни.

Значний вплив на ціну надає курс валют. Мережі АЗС купують паливо за долари або євро, але прибуток отримують в гривні. Коли національна валюта падає, то наступна закупівля нафтопродуктів обходиться компаніям дорожче, через що доводиться піднімати ціни

Тобто, якщо долар дорожчає на одну гривню, це призводить до підняття цін на бензин і дизпаливо на 60 копійок за літр через два тижні, каже Геннадій Рябцев. Якщо нафта подорожчає на 1%, то бензин знову подорожчає на 10 копійок за літр через той же проміжок часу. Чому через два тижні? Тому що бензин з-за кордону або з заводу надходить на заправку приблизно через 11-13 днів.

До того ж, щомісяця на вартість палива впливає і акциз, оскільки він нараховується в євро, тобто залежить від стабільності гривні.

За прогнозами Bloomberg, в цьому році серйозних стрибків цін на нафту не буде, але збережеться тренд до її поступового подорожчання. Тому причин до здешевлення палива за рахунок вартості нафти цього року не буде.

Раніше Національний банк України дав прогноз, що в 2018 році бензин знову подорожчає на 10,8%. Про це йдеться в інфляційному звіті НБУ. На 2019 і 2020 роки Нацбанк також дає більш ніж оптимістичний прогноз інфляції палива: 5 – 5,5% на рік в гривневому еквіваленті.

Але експерти не такі оптимістичні. Як прогнозують аналітики інвестиційної групи ICU, світове зростання цін на нафту в 2018 році може стати причиною підвищення цін на бензин в Україні в середньому 22-24%. Імпортований газ може також подорожчати на 8-11%.

Джерело.

You cannot copy content of this page