У власників великих приватних будинків і квартир є два місяці на сплату. Українцям, які мають у власності квартири і будинки великої площі, знову прийшов час платити щорічний податок на нерухомість.
Цього року його сума виявиться набагато більше, ніж в минулому, так як зросла мінімальна зарплата, у відсотках від якої обчислюється сума податку.
Нагадаємо, для того щоб не нарахували штраф (до 20% суми податку), треба розрахуватися до 1 вересня. Наскільки можуть поповнитися доходи місцевих бюджетів, а також як мінімізувати виплати.
Хто і скільки буде платити
За даними Госфіскальной служби, в цьому році податок на володіння в 2017 році багатометражні квартирами повинні сплатити до 1 млн українців, що на 100 тис. чол. більше, ніж рік тому. У 2017 році вони сплатили 335 млн грн, в 2018-м заплатять близько 1 млрд грн.
Причина – в тому, що база фіскалів поповнилася інформацією з Держреєстру прав на нерухомість (він ведеться в електронному вигляді з 2014 року), а також даними від платників податків, які стали в 2017 році власниками нового житла, площа якого перевищує 60 кв. м.
Читайте також: СКІЛЬКИ КОШТУЄ ВІДПОЧИНОК В ТУРЕЧЧИНІ, ЄГИПТІ ТА ГРЕЦІЇ БЕЗ ТУРОПЕРАТОРА
Але головне – це зростання в 2017 році мінзарплати, яка з 1 січня збільшилася з 1378 до 3200 грн. Як і раніше, за кожен зайвий метр треба сплатити 1,5% від мінзарплати на 1 січня року, за який сплачується податок (зараз платимо за 2017 рік).
Податок стягується з власників квартир загальною площею більше 60 кв. м і будинків площею від 120 кв. м. Якщо у власності людини є і будинок, і квартира – податок береться при сумарній площі не менше 180 кв. м, платити потрібно за кожен зайвий квадратний метр понад цю норму.
Місцева влада може збільшувати норму, наприклад, стягувати податок з квартир площею не від 60, а від 70 кв. м, але зменшити її, змусивши платити господарів малометражних хрущовок, не може.
Тобто, якщо в 2017 році володар квартири площею 90 кв. м заплатив 620 грн податку за 2016 рік (1378 грн х 1,5% х 30 кв. м), то в 2018 році податок за 2017 рік складе вже 1440 грн, або в 2,3 рази більше.
Платимо менше
Як роз’яснив нам юрист Володимир Столітній, який спеціалізується на питаннях нерухомості, якщо власник квартири загальною площею понад 60 кв. м (будинки – 120 кв. м) не отримав від фіскальних органів повідомлення про те, скільки він повинен сплатити податку, у нього є формальні підстави такий податок не платити.
“У податківців поки немає бази житла, так як реєстр прав на нерухомість ведеться з 2014 р, а багато будинків і квартири знаходяться у власності раніше, – каже Столітній. – Але в даному випадку краще звернутися до органу УКРІНФОРМ за місцем проживання самому і з’ясувати , чи треба платити, і скільки.
Бо реєстр поступово наповнюється і потім можуть стягнути податок заднім числом та ще й зі штрафом, мовляв, незнання закону не звільняє від відповідальності”.
За словами юриста, податок можна мінімізувати, якщо оформити право володіння квадратними метрами окремо на кожного члену: припустимо, оформити договір розділу власності на квартиру площею 100 кв. м окремо на чоловіка і дружину, тоді на кожного припаде до 50 “квадратів”, що не підлягають оподаткуванню.
Хто може не платити
Від сплати податку на нерухомість звільняються: учасники бойових дій; сім’ї, що мають 5 і більше дітей; діти-сироти та діти з обмеженими можливостями, що виховуються тільки одним з батьків, дитбудинки сімейного типу, релігійні організації, дитсадки, школи.