fbpx

Що нова глобальна фінансова криза означає для економіки і звичайних українців? Пора купувати валюту або продукти першої необхідності? Долари або вже гречку?

9 березня світові фінансові ринки пережили черговий “чорний понеділок” – це другий великий обвал за останні два тижні.

У вівторок ринки вже відновили частину втрачених позицій. Але паніка, з якою гроші йдуть з ризикових активів по всьому світу, майже не залишає сумнівів: глобальна фінансова криза почалася.

Для України це буде вже третій великий спад в економіці за останні 12 років. Попередні кризи (2008-2009, 2014-2015) обов’язково закінчувалися девальвацією гривні, зростанням цін і збільшенням безробіття.

Що нова криза означає для економіки і звичайних українців? Пора купувати валюту або продукти першої необхідності?

Що з цього Україні: від дефолту до курсу долара

Для України падіння цін на нафту – це скоріше хороший знак. Все інше – однозначно погані новини. Світова криза означає для нас кілька серйозних наслідків.

Зниження попиту і цін на метали, падіння експортної виручки. Металургія – головна жертва світових рецесій (менше капітальних інвестицій – менше будівництва – менше споживання металів).

На ринках агропродукції аналітики не очікують великого падіння цін: реакція на “чорний понеділок” була помірною, каже заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Які компанії постраждають.

Низькі ціни на нафту – це удар по нафтогазовій галузі України, відзначає глава аналітичного департаменту ICU Олександр Мартиненко. Криза уповільнює розвиток власних видобувних потужностей.

Також в зоні ризику готелі і ресторани, торгівля, будівництво, авіаперевезення, перераховує Репко з ЦЕС.

“Банківський сектор більш стабільний, ніж кілька років тому, але ризик зростання проблемних кредитів сильно збільшився, – додає Репко. – Можливо, деяким банкам буде потрібно докапіталізація”.

Криза настала, що робити? Долари або гречка?

Вівторок, 10 березня, розпочався на міжбанку з очікуваної паніки: курс долара з перших хвилин змістився в діапазон 25,3 – 25,5 грн / $ (ще в п’ятницю було 25), НБУ вже в перші півгодини торгів продав $ 150 млн, щоб підтримати гривню. Поки не допомогло.

Чи потрібно бігти в обмінник за валютою або поповнювати запаси гречки / консерв / туалетного паперу?

Опитані LIGA.net економісти радять звернути увагу на наступне.

Чи потрібно міняти всю гривню на долари?

Не всю, але про “яйцях в різних кошиках” варто пам’ятати. “Якщо мова йде про накопичення, потрібно диверсифікувати банки і валюти, потурбуватися про те, щоб був запас грошей на випадок, якщо у вас буде вимушена перерва в роботі, – каже Репко з ЦЕС. – Великі покупки, якщо немає крайньої необхідності, краще відкласти”.

Бігти в обмінник прямо зараз?

Не варто. Ринок схильний до паніки, ціни на долар завищені.

Чи будуть масові звільнення?

Не виключено. Базова порада бізнесу в моменти кризи – перевірити, чи не занадто у нього роздутий штат, писав в facebook зам виконавчого директора МВФ Владислав Рашкован. “Так, це боляче, але криза призводить до звільнення частини людей. Робиться це часто в тому числі для того, щоб компанії під час кризи могли вижити і в майбутньому повернутися знову до найму”, – говорив він.

Чи варто запасатися продуктами?

Однозначно ні. Паніка здатна хіба що підняти ціни на окремі товари, говорить Ахтирко з Concorde Capital.

Можливий дефіцит продукції, яку Україна поставляє з Китаю (в основному електроніка), але проблем з продуктами харчування бути не повинно.

“Україна виробляє багато продуктів харчування, причому на власних запасах сировини, – зазначає Репко з ЦЕС. – А перебої з поставками китайських товарів, швидше за все, будуть тимчасовими”.

Якою буде ця криза – новий 2008 рік?

Фінансисти відзначають: Україна зустрічає глобальну криза 2020 року в набагато кращій формі, ніж було в 2008 і 2014 роках.

“Наслідки світової кризи для української валюти в цей раз будуть менш катастрофічними, ніж в 2008 році, – говорить Ахтирко з Concorde Capital. – Але якщо дії влади будуть недостатньо переконливими, негативні очікування від кризи в українській економіці можуть стати такими, що здійснюються самостійно”.

Джерело

Фото – з відкритих джерел.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!

You cannot copy content of this page