Старий Новий рік, або Щедрий вечір, щорічно відзначають в Україні в ніч з 13 на 14 січня . Також 13 числа відзначається свято Маланки, а 14 січня – День святого Василя Великого. Джерело
До свята українці завжди вели підготовку заздалегідь: прибирали будинок і готували смачні страви. А ввечері за накритим столом збиралася вся сім’я і родичі.
Господарі діставали із засіків все найкраще: пироги, ковбасу, м’ясо, млинці, пиво, вино і горілку.
За традицією, увечері 13 січня варили кутю, яку в народі називали Щедрою кутею. Її заправляли смальцем (як варіант – вершками або вершковим маслом), додаючи все звичні інгредієнти.
На куті і ворожили:
- Якщо вона вилазила за межі горщика – бути біді;
- Якщо горщик з кутею лопнув – це до нещастя радіє
- Якщо кутя вийшла гарна і розварена – це на щастя і благополуччя в сім’ї;
- Якщо кутя дрібна і бліда – до нещастя і хвороб.
Обов’язковими для новорічного меню були страви зі свинини (крученики, холодець, буженина, домашня ковбаса), оскільки святий Василій вважається покровителем свиней.
Читайте також: Як приготувати вареники з заварного тіста з печінкою та цибулею: виходять найсмачнішими і ніжними
Існувало повір’я, що, якщо на столі буде багато свинини, ці тварини розмножаться в достатку і принесуть своїм власникам непоганий прибуток.
На Старий Новий рік також подавали страви з кролика і півня, щоб бути спритними, як кролик, і півня, щоб бути легким, як птах. Крім цього, на святковому столі були присутні страви з яєць і сиру: яєчня, запіканки і бабки.
Обов’язковою стравою були вареники , їх робили з різними начинками. Грибна – до довгого і щасливого життя, м’ясна – до благополуччя, капустяна – до грошей, а сир з кріп – до міцного здоров’я.
Дівчата пекли і обрядові булочки – балабушки, за якими ворожили на судженого: балабушки розкладали на лавці і запускали голодного собаку, чию балабушку вона хапала першої, та дівчина першою і вийде заміж.