Інструкція на випадок, якщо дорога пляшка вислизнула з рук або поруч раптово впав стелаж.
Крок 1. Заспокойтеся
Незручний рух – і ось на підлозі осколки, а вас обступили цікаві покупці, стривожені працівники торгового залу і розсерджені охоронці. Придушіть панічне бажання втекти і згадайте про свої права.
Поки ви не розплатилися, не отримали чек і не забрали покупки з стрічки, за товар відповідає магазин. Але тільки в тому випадку, якщо все дійсно сталося випадково , наприклад з таких причин:
- Через вузькі проходів. За стандартами мінімальна відстань між стелажами повинна бути 1,4 метра (при торгової площі до 100 квадратних метрів). Наприклад: ви намагалися розійтися з іншим покупцем і ненавмисно зачепили щось на полиці.
- Через погану розстановку товару. Мерчендайзер повинен подбати про те, щоб покупець міг легко взяти товар і покласти назад. Наприклад: банки збудовані в піраміду, ви взяли верхню, і вся конструкція завалилася.
- Через мокрий статі. Наприклад: послизнувшись, ви скинулися предмет з полиці.
Складніше, коли випадковість межує з необережністю. Наприклад, ви взяли в руки вазу, і, поки її розглядали, у вас задзвонив телефон. Замість того. щоб поставити товар на місце і потім відповісти, ви тут же полізли в кишеню. В результаті ваза вислизнула і розбилася. Це сталося ненавмисно, але ж ви могли бути акуратніше.
Читайте також: 35-РІЧНА ЖІНКА, ОДНА І БЕЗ РУК ВИХОВУЄ ДВОХ ДІТЕЙ
Розумієте, що накосячили? Проявіть громадянську відповідальність і заплатите. Чи вважаєте себе невинним? Переходьте до наступного пункту.
Крок 2. Покличте адміністратора
Не витрачайте час на суперечки з продавцями і охоронцями. Бити себе в груди і кричати «А ти доведи!» Безглуздо. У цивільному праві існує презумпція провини. Доводити, що мала місце випадковість, належить саме вам.
Тому відразу кличте адміністратора або завідувача, просите скласти акт про псування товару та надати вам книгу скарг. В останній вкажіть:
- обставини події (які саме дії привели до того, що предмет розбився?);
- дату і час (це важливо для витребування записів камер відеоспостереження);
- свідків події (це можуть бути ваші близькі або інші покупці, які бачили, що сталося).
Зробіть копію або фотографію сторінки своїм записом і акту про псування.
Поясніть адміністрації, що готові відшкодувати збитки в судовому порядку, згідно зі статтею. Продавець не має права змусити вас платити на місці. Встановити винність і притягнути до відповідальності може тільки суд.
Магазини, особливо великі мережеві, не люблять скандалів. Зазвичай про інцидент «забувають», як тільки покупець спокійним тоном просить задокументувати псування товару. До суду доходить рідко.
Але якщо власникам торгової точки не пощастило з персоналом і назріває серйозний конфлікт, переходите до наступного пункту.
Крок 3. Викличте поліцію
Охоронці магазину перевищують свої повноваження, якщо:
- силою відводять вас в підсобне приміщення;
- виривають з рук сумку, паспорт та інші особисті речі;
- словами або діями загрожують вашому здоров’ю.
В цьому випадку нагадайте охоронцям про кримінальну відповідальність, включіть відеокамеру на смартфоні і викличте поліцію.
Також на хамське поводження в магазині можна поскаржитися в прокуратуру.