fbpx
Економіка
Скільки доведеться платити за опалення за новим законом: чи доведеться платити більше

У Кабінеті міністрів заявляють: підстав для перегляду тарифів немає, проте субсідіантам все одно доведеться платити більше, повідомляє «Сегодня».

Українцям вже через кілька місяців прийдуть перші платіжки за опалення. Тариф на тепло практично не зміниться, однак відповідно до закону “Про комерційний облік комунальних послуг” платити доведеться за новими правилами. Крім того, ще в травні уряд змінив програму субсидій.

Як будуть вважати опалення

Кілька тижнів тому президент Петро Порошенко підписав закон “Про комерційний облік комунальних послуг”. Постачальники тепла повинні у всіх багатоповерхівках встановити теплолічильники. Заплатять за це самі споживачі – вартість приладів включена в тариф.

При цьому якщо є квартирний лічильник, платіжка буде формуватися за принципом: показання власного лічильника + частина вартості опалення загальної площі (під’їзду). До слова, у багатьох містах теплові лічильники вже поставили в більшості багатоповерхівок.

Остаточне рішення, за якою методикою будуть розраховувати суми в платіжках, повинні прийняти профільні міністерства.

“У статті 10 Закону йдеться про те, що розподіл обсягів комунальних послуг між мешканцями будинку з індивідуальними вузлами розподіленого обліку (квартирними лічильниками) буде розподілятися за методикою, визначеною центральним органом влади в сфері ЖКГ”, – відзначає директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма.

Як каже експерт в сфері енергоефективності Андрій Желєзний, найчастіше установка лічильника дозволяє платити на 20-25% менше . Без лічильників українці платять за нормативами, які бувають вище реального споживання. Правда, може бути і зворотна ситуація.

Якщо в будинку діряві вікна і неутеплені стіни, після установки лічильника суми в платіжках можуть вирости. У будь-якому випадку, упевнений експерт, установка лічильника – правильне рішення і перший крок на шляху до економії.

До слова, в меморандумі з МВФ Україна взяла на себе зобов’язання до кінця літа впровадити абонентську плату на опалення. “Ми будемо застосовувати тарифи на доставку газу і опалення на основі потужності, що дозволить перенести деяку частину вартості на літні місяці”, – йдеться в меморандумі з МВФ.

Введення тарифу “на доставку опалення” фактично означає, що тариф поділять на дві складових: безпосередня вартість тепла і абонплата на утримання інфраструктури. Першу складову доведеться платити тільки в опалювальний сезон, а абонплату – круглий рік.

На запит член Національної комісії, яка здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), Руслан Машляковський пояснив: “Встановлення двоставкових тарифів на центральне опалення може бути виключно ініціативою компанії-постачальника тепла”.

Як пояснили в департаменті теплопостачання НКРЕКУ, компанія-постачальник повинна узгодити рішення про введення абонплати з місцевою владою, провести обговорення і тільки після цього – направити свої розрахунки в комісію. У НКРЕКУ розрахунки перевірять і приймуть рішення, стверджувати тариф чи ні.

Якщо нововведення все-таки приймуть, українцям доведеться цілий рік платити абонплату за тепло (від 20 до 100 гривень залежно від постачальника), а в опалювальний сезон платити ще й за використані Гкал.

Чи доведеться платити більше?

У травні нормативи споживання тепла скоротили. Для газового опалення – з 5,5 до 5 кубів на квадратний метр, а для центрального – з 0,0548 до 0,0431 Гкал на квадратний метр опалювальної площі. А враховуючи, що субсидія покриває соціальну норму, пропорційно скоротиться і знижка на опалення.

Наприклад, якщо минулої зими на опалення будинку площею 70 квадратів субсидія покривала 385 кубів газу, після скорочення нормативів на цей же будинок дадуть всього 350 кубів.

Якщо споживати по “старому нормативу”, за зайве 35 кубів доведеться платити без субсидії. За діючого тарифу на блакитне паливо такий обсяг обійдеться в 238 гривень.

Ціни на газ в Україні встановлює Кабінет міністрів, а вартість опалення затверджує Національна комісія в сферах енергетики і комунальних послуг.

Як заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман, вартість блакитного палива може коливатися залежно від рівня інфляції, проте підстав для різких стрибків, впевнений прем’єр, на даний момент немає.

“Ціни Будуть залишатися в природних коливаннях ціни відповідно до інфляційних процесів в тому числі. Тому якихось різких змін в ціноутворенні не відбудеться. А що стосується цін на послуги ЖКГ, вони формуються на місцях або незалежної комісією з регулювання ринку комунальних послуг “, – заявив глава уряду.

Читайте також: У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ЖІНКУ 15 РОКІВ ТРИМАЛИ В PAБCТВI

У той же час експерти в сфері енергетики впевнені, що підстави для зростання тарифу на блакитне паливо, а значить і на опалення – є. Так, Кабінет міністрів “прив’язав” тариф на газ до вартості імпортного палива.

Коли формувався тариф 6,8 гривні за 1 куб. м, газ для України коштував 185 доларів, а в бюджеті на цей рік передбачено: газ буде коштувати вже 246 доларів. Згідно з постановою Кабміну №90 від 21 лютого, тариф на блакитне паливо повинні переглядати першого квітня та першого жовтня кожного року.

При перегляді будуть враховувати середньомісячні показники цін на газ на німецькому хабі NCG (за півріччя). Якщо виявиться, що тариф, сформований за імпортним паритету, вище чинного не менше ніж на 10%, ціни повинні переглянути. Детальніше про те, чому можуть підвищити тарифи, можна прочитати

You cannot copy content of this page