fbpx

У кого найбільше зросли зарплати в цьому році і кому більше платять

Експерти впевнені: робочі місця на українському ринку праці є, однак вимоги до претендентів зростають, повідомляє «Сегодня».

В Україні за кілька років кількість вакансій на ринку праці скоротилася в кілька разів. При цьому, як кажуть HR-експерти, вимоги роботодавців ростуть паралельно із запитами претендентів. В цьому році швидше за все зарплати росли у офісних працівників, також приблизно на 30% “розбагатіли” продавці і водії.

Хто заробляє більше за всіх

Найбільше в Україні отримують працівники авіаційного транспорту, йдеться в даних Держстату. Їх середня зарплата – майже 28 тисяч гривень. Правда, вакансій у цій сфері небагато, та й вимоги високі. Наприклад, бортпровідник на міжнародних рейсах може заробляти 26-50 тисяч гривень, але при цьому повинен ідеально знати англійську мову, мати вищу освіту і пройти додаткове навчання.

Крім того, доведеться пройти “фейс-контроль” – занадто високих або низьких, а також із зайвою вагою, татуюваннями на видних місцях і відразливою зовнішністю на роботу, швидше за все, не візьмуть.

Детальніше про цю спеціальність можна прочитати тут . На другому місці офіційного рейтингу зарплат – фінансисти і страховики. Їх середня зарплата – більше 12 тисяч.

Офіційна статистика не враховує зарплату в вузьких сегментах ринку праці, відзначає HR-експерт Олександр Білоус. При цьому дуже часто роботодавці доплачують у конвертах, тому реальна зарплата, наприклад, страховиків може залежати від відсотка продажів і бути куди більше 12 тисяч.

“Найбагатші в Україні, якщо не брати до уваги бізнесменів та якісь виняткові посади генеральних директорів, – ті, хто заробляє в доларах. Більшість наших айтішників працюють на іноземні ринки, їх праця оплачується у валюті, тому після девальвації вони стали найбагатшою сферою “, – розповідає Білоус.

Різка девальвація гривні за останні кілька років “з’їла” високі гривневі зарплати. Як каже виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, приблизно четверта частина споживчого кошика – імпорт.

Читайте також: ЩО ЧЕКАЄ УКРАЇНЦІВ У ВЕРЕСНІ: ХЛІБ ПОДОРОЖЧАЄ, ПУТІВКИ ВПАДУТЬ В ЦІНІ, А ДОЛАР ПОЧНЕ ЗРОСТАТИ

Зростає курс долара – ростуть ціни на бензин, енергоносії, імпортну техніку, деякі ліки. Наприклад, рівно три роки тому долар в Україні продавався по 12 гривень. На той момент зарплата в 10 тисяч гривень – еквівалент 800 доларам. Зараз же 800 доларів це вже 21 тисяча гривень.

Тільки за останні півтора року зарплати в середньому зросли на 25% , розповідає HR-експерт Тетяна Пашкіна. Однак українці все одно хочуть заробляти більше, ніж пропонують претенденти. Середня зарплата в резюме приблизно на 20% вище, ніж середня зарплата у вакансіях.

“Ті, хто звик рахувати свої зарплати в доларах, після різкої девальвації відчувають себе ображеними”, – пояснює Тетяна Пашкіна. Крім того, рівень інфляції за три останніх роки склав приблизно 80%. Тому те зростання, яке є зараз, непоганий, але достатнім його назвати не можна, вважає Пашкіна.

“Зарплати дійсно останнім часом ростуть, економіка стабілізується, число вакансій збільшується. Але якщо три роки тому з зарплатою в 8 тисяч гривень можна було за кілька років зібрати на непогану машину, зараз такої зарплати вистачить, щоб нормально харчуватися і оплачувати комуналку без субсидії”, – розповідає Олександр Білоус.

Найбільше зарплата за останні півтора року зросла у “білих комірців”, розповідає Тетяна Пашкіна. На 30-35% “розбагатіли” працівники рекламного ринку, на 33% зросла заробітна плата адміністративного персоналу, на 32% більше отримують бухгалтери. У сфері автобізнесу приріст склав 35%. Активно ростуть зарплати і у продавців – плюс 29%.

За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, середня зарплата за підсумками цього року досягне більше семи тисяч гривень, її зростання складе 16%. Це дозволить не тільки компенсувати інфляцію в цьому році, але і на кілька відсотків збільшити добробут українців.

Кого шукають роботодавці

“Зараз потрібно постійно вчитися і доучуватися. Якщо ви сіли і вирішили” мені вистачить “, значить і зарплати вам вистачить. А зараз ми все частіше чуємо від роботодавця, що конкуренція змушує розлучатися зі співробітниками, які не встигають за компанією і гальмують її зростання.

Є така політика “up or out”, або ростете разом з компаній, яка компанія змушена з вами розлучатися “, – розповідає Тетяна Пашкіна.

Вимоги до підвищення кваліфікації стосується абсолютної більшості професій, зазначає Олександр Білоус. Змінюється технічна оснащеність, перебудовується модель бізнесу, багато компаній прагнуть до виходу на міжнародні ринку і намагаються оптимізувати свої витрати.

“Міжнародні дослідження взагалі показують, що з часом в світі зникнуть спеціальності, працівники яких не використовують розумову працю. Тобто якщо це механічна робота – вантажник, касир, сортувальник – вже незабаром такого співробітника може замінити машина.

Подивіться, в Києві вже є каси самообслуговування. Там стоять 10 планшетів, одночасно свої товари можуть пробивати 10 покупців. Розплачуються картою, а співробітник супермаркету стоїть один на цих десяти апаратах, консультує і стежить, щоб всі отримали чек і всі оплаті.

На звичайній касі пропускна здатність в десять разів нижче, а витрати праці одні і ті ж – що там одна людина на касі, що тут – одна людина на касі “, – розповідає Олександр Білоус.

Правда, в Україні на даний момент робочі спеціальності – найдинамічніші. “Людина з лопатою може заробляти і вісім, і десять тисяч гривень. Це абсолютно нормальна київська зарплата. Але потрібно працювати, просто сидіти і прикрашати собою офіс уже не виходить”, – говорить Тетяна Пашкіна.

Читайте також: ПРАВА ПО-НОВОМУ: В МВС ПОЯСНИЛИ, ЯК МІНЯТИ ПОСВІДЧЕННЯ

You cannot copy content of this page