Народ скаржиться на якість товарів, а на “доступні” ліки завищують ціни. У минулому році наші споживачі найбільше були незадоволені якістю непродовольчих товарів і компослуг – кожні дві скарги з трьох присвячені цим питанням. Такі дані опублікувала Госпродпотребслужба.
А ось з продуктами у нас, схоже, ситуація набагато краща – захисникам прав споживачів надійшло на них найменше – лише 6,2%. Втім, на думку експертів, несвіжої їжі на прилавках теж досить, але в більшості випадків подібні питання вирішуються на рівні адміністрації магазинів – обманутому покупцеві повертають гроші або змінюють товар на свіжий.
На що скаржаться
Глава Госпродпотребслужби Володимир Лапа уточнив, що 43% скарг доводиться на непродовольчі товари: одяг, взуття, побутову техніку. Майже половина скарг (42,4%) визнані обгрунтованими і задоволені. А ось в сфері компослуг їх постачальники виявилися не праві тільки в 33,9% випадків.
Саме поширені порушення при перевірках (75%) – відсутність інформації про продукцію, в 17% випадків продавали прострочені продукти, 8% припали на інші порушення, наприклад, була завищена ціна. Щодня ветлікарі в лабораторіях на продринку перевіряли продукти харчування: зроблено майже 500 млн аналізів.
Не допущено до продажу 30,718 тис. тонн небезпечної продукції (м’ясо, молокопродукти, овочі). А ось паливо перевіряли найрідше – на 177 АЗС виявили 102 порушення. Але в Україні близько 7000 заправок, тобто під перевірки потрапили всього 2%. Тому говорити про те, що якість бензину у нас жорстко контролюється, поки не доводиться.
Читайте також: ,,ХОЧА Б 30 ТИС. ЗАРПЛАТИ ВЧИТЕЛЯМ, ЛІКАРЯМ ТА ІНШИМ”: ЛЯШКО ХОЧЕ БІЛЬШОЇ МІНІМАЛКИ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ
Нечасто інспектували і торговців сигаретами – всього 230 суб’єкта господарювання. З них 17 (7,4%) не дотримувалися антитютюнове законодавство, зокрема продавали тютюнові вироби неповнолітнім.
І як карають
Як повідомили в Госпродпотребслужбе, миттєво перевірити торговельну точку вони не можуть, потрібно узгодження з МЕРТ (за 14 днів) і в Госрегуляторной службі (5 днів). А за цей час порушники часто встигають замести сліди.
Проте за 2017 рік оштрафовано +1376 приватних підприємців майже на 190 тис. грн або в середньому на 138 грн кожен. Також покарані 644 фірми. Тут штрафи більші – 4,29 млн грн або в середньому по 6600 грн.
За підсумками 111 перевірок державно регульованих цін накладено штрафів на 175 тис. грн (середній штраф 1576 грн), а 5,3 млн грн було повернено споживачам. У той же час при моніторингу регульованих цін на ліки в рамках держпрограми “Доступні ліки” виявлено завищення цін на 1,2 млн грн.