fbpx

Українці продають квартири за “сірими” схемами: що відбувається з цінами під час війни

Експерти кажуть, що зараз держреєстр заблоковано і угоди не провадяться, проте існують “сірі” схеми придбання житла.

“Купуй, коли на вулицях таке діється, навіть якщо вона твоя”. Кажуть, що цю фразу сказав барон Ротшільд ще у 18 столітті. В Україні 21 століття йде справжня війна, а їхнє житло перетворюється на руїни. Але навіть зараз є люди, які готові продати своє житло, щоби виїхати з потенційно небезпечних міст.

А хтось, напевно, захоче ризикнути і купити його задешево, сподіваючись на відновлення цін після війни. Тим більше, що в уряді обіцяють відновити всю житлову інфраструктуру після перемоги.

Що з цінами

Поки що зробити якусь пристойну аналітику з цінами на продаж житла по регіонах не спромоглося жодне агентство нерухомості. Як зізнаються експерти, аналізувати поки що нічого – з регіонів, охоплених бойовими діями, люди виїхали і не знають, що буде з їхніми будинками та квартирами.

Але тенденція зниження цін помітна. Наприклад, на сайті OLX ми знайшли пропозицію квартири на Оболоні у Києві за 31 тисячу доларів. До війни таких цін у цьому районі не було. Можливо, що після сьогоднішніх вибухів ціни ще більше впадуть.

Крім того, на сайті почали з’являтися оголошення, типу, “обміняю квартиру в Кропивницькому на квартиру в Києві”. Уявити щось подібне до війни було неможливо.

У Львові ж, навпаки, нерухомість дорожчає. І ця тенденція намітилася ще до початку війни, коли багато компаній почали вивозити своїх співробітників з Києва в західні області. Квартири від 1000 доларів за квадрат у культурній столиці України вже нікого не дивують. Але це лише індикативні ціни, адже угод на ринку немає.

Як пожартували в одному з агентств нерухомості, куди нам вдалося додзвонитися, ринок зараз схожий на популярний минулого року мем “з котами та рибою”:

– Ви квартири продаєте?

– Ні, показуємо!

– Гарно.

“З початку війни в Україні не працював Державний реєстр прав на нерухоме майно, що не давало можливості продавцям та покупцям укладати угоди з купівлі-продажу об’єктів нерухомого майна. Згідно з повідомленням Міністерства юстиції України, найближчим часом у регіонах, де немає військових дій, буде відновлено доступ до Держреєстру. Однак функціонал окремих послуг, серед яких, ймовірно, будуть угоди з купівлі-продажу житлової нерухомості, залишиться обмеженим”, – каже президент Асоціації фахівців з нерухомості України (АСНУ) Юрій Піта.

За його словами, до завершення військового стану в Україні фахівці АСНУ не радять громадянам укладати угоди щодо існуючих “лазівок” або “схем”. Всі ці способи добре відомі юристам і були відпрацьовані під час мораторію на продаж землі.

“Ми не радимо купувати квартири за довіреністю, укладати попередні договори, або оформляти заповіт на покупця. Адже будь-яка подібна операція не є на 100% юридично захищеною. Така практика застосовувалася, коли оминали мораторій на продаж земель сільгосппризначення”, – розповів Юрій Піта.

Попит зростає у західних областях

Експерти констатують, що попит на житло у західних областях збільшився. Більшість вимушених переселенців вважають за краще орендувати будинки та квартири, але є й ті, хто готовий купувати нерухомість, щоб облаштовуватися на новому місці.

За даними АСНУ, у західних областях України відзначено тенденцію зростання попиту на житло на вторинному ринку.

“До кінця березня з понад 0,5 мільйонів громадян, які вимушено залишили свої будинки і тимчасово оселилися в Західноукраїнських областях, близько 3% можуть бути зацікавлені в придбанні квартир та приватних будинків. Відповідно до зростання попиту, ціни на найбільш затребувані 1-2-кімнатні квартири можуть зрости в середньому на 3-7%”, – каже Юрій Піта.

Водночас, експерт попереджає, що наразі придбання квартир з дотриманням усіх юридичних вимог заблоковано. Навіть якщо провести угоду за однією із схем, то після війни її можуть оскаржити у суді.

“В умовах війни будь-які операції з нерухомим майном вкрай небажані та ризиковані, які слід уникати потенційним покупцям. Також слід пам’ятати положення ст. 233 Цивільного кодексу України, коли правочин може бути визнаний недійсним судом, якщо він здійснений під впливом тяжких обставин. А що може бути важчим за війну?!”, – підсумував Юрій Піта.

При цьому робити якісь прогнози щодо цін на житло у тих чи інших регіонах після закінчення війни, експерти поки що не беруться.

Фото ілюстративне, з вільних джерел.

You cannot copy content of this page