fbpx

В Україні будуть по-новому маркувати продукти

Мабуть, всім доводилося стикатися з тим, що, намагаючись знайти якусь інформацію на упаковці того чи іншого товару, рівним рахунком нічого не виходило.

Шрифт, яким написана інформація, як правило, взагалі нечитабельним, занадто маленький і нерозбірливий. Плюс, навіть якщо шрифт буде нормальним, дуже часто трапляється так, що потрібної інформації на товар просто немає.

Щоб захистити споживачів і налагодити систему маркування продуктів, у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №8450 “Про інформацію для споживачів про харчові продукти”.

Документ, який зареєстрували в Раді, повинен імплементувати європейські норми в українське законодавство. В першу чергу, це:

  • ясність і чіткість назви харчового продукту;
  • “читабельність” шрифту;
  • обов’язкове зазначення алергенів;
  • вимоги до позначення мінімального терміну придатності або дати “вжити до”;
  • регламентація обов’язків відповідальних операторів ринку;
  • правила надання інформації про харчові продукти дистанційного продажу;
  • вимоги до надання інформації про поживну цінність і виключення з них;
  • вказівки країни або місця походження продукту, в разі необхідності;
  • умови зберігання та використання, в передбачених випадках.

Читайте також: ДЕСЬ ГРОЗИ, А ДЕСЬ НІ ХМАРИНКИ: ПРОГНОЗ ПОГОДИ В УКРАЇНІ НА ТИЖДЕНЬ

Крім того, обов’язково при маркуванні потрібно буде вказувати, чи використовувалися наноматеріали при виробництві продукту, а також інформувати, чи було використано рафінована олія або жири рослинного походження.

До того ж, варто відзначити, що в меню кафе, ресторанів та інших закладів громадського харчування, обов’язково потрібно буде прописати алергени, які знаходяться в стравах.

Якщо законопроект приймуть, він вступить в силу через півроку. Крім того, передбачений перехідний період, за який всі учасники ринку зможуть перейти на нові норми.

“Протягом трьох років, після того, як закон набуде чинності, суб’єкти господарювання будуть мати можливість продавати на ринку ту продукцію, яка маркована відповідно до дійсних на даним момент нормами законодавства.

Щоб не було необхідності в перемаркировке, вилучення, відкликання цієї продукції з ринку”, – говорить глава Госпотребслужби Володимир Лапа.

Також законопроект чітко встановлює розміри штрафів за порушення норм, які прописані в документі. Так, наприклад, за введення в оману споживачів щодо речовин і харчових продуктів, що викликають алергічні реакції або непереносимість, передбачений штраф для юридичних осіб – 30 мінімальних зарплат, а для фізичних осіб – 20.

За надання споживачам недостовірної інформації штрафи для юридичних осіб досягнуть 15 мінімальних зарплат, а для фізичних осіб – 10. Такі ж штрафи передбачені і за зміну інформації про харчовий продукт, яка обманює споживачів.

Експерти впевнені, що система безпеки харчових продуктів потребує негайного реформування, тому що український споживач не може відчувати себе захищеним.

Якщо законопроект все ж таки приймуть, споживачі зможуть більш усвідомлено вибирати, який продукт вони хочуть придбати.

Джерело.

You cannot copy content of this page