fbpx

В Україні почався сезон грипу: що потрібно знати, щоб уберегти здоров’я

У МОЗ прогнозують, що в цьому епідсезоні кількість хвopих українців збільшиться на 14% у порівнянні з попереднім.

У жовтні в Україні почався сезон захворюваності на ГРВІ та грип. За інформацією Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ), він триватиме до травня 2018 року. На даний момент епідеміологічний поріг захворюваності не перевищено, а активність грипу залишається низькою.

Втім, у відомстві прогнозують, що в цьому епідсезоні кількість хворих на грип підвищиться на 14%. За даними ВООЗ, в цей період по Україні будуть ходити три штами вірусу, уберегтися від яких допоможе вакцинація і ряд рекомендацій.

Епідеміологічний поріг не перевищено

За даними Центру грипу та ГРВІ МОЗ України, на третій тиждень жовтня захворіли 140 160 осіб, але цей показник є типовим для пори року. Епідеміологічний підйом захворюваності не було зафіксовано в жодній з областей України. Також не було зафіксовано жодного випадку смерті від ускладнень грипу за звітний період.

Найбільш високий показник захворюваності зареєстрований в Київській області (659,9 на 100 тисяч населення), а найнижчий – в Одеській (152,1 на 100 тисяч населення). Найчастіше хворіли і потребували лікування в лікарнях діти до 14 років.

Читайте також: ЧОМУ УКРАЇНЦЯМ ЗАТРИМУЮТЬ ЗАРПЛАТУ

Епідемія грипу: чекаємо три штами

За прогнозами МОЗ, в нинішньому епідсезоні кількість хворих на грип і ГРВІ в Україні виросте на 14% в порівнянні з попереднім роком. Так, в минулому році перехворіли 6,2 мільйона українців, а в цьому році їх кількість може зрости до семи мільйонів.

За даними ВООЗ, в цей раз в Україні будуть ходити три штами грипу: A / Michigan / 45/2015 (H1N1) pdm09 (форма вже відомого свинячого грипу), A / Hong Kong / 4801/2014 (H3N2) (пташиний грип) і B / Brisbane / 60/2008.

Поширена думка про те, що можна захворіти на грип через холод, не зовсім відповідає істині, оскільки вірус передається повітряно-крапельним і повітряно-пиловим шляхами при тісному контакті з хворою людиною.

Однак холод може виступати в якості несприятливого фактора, внаслідок якого знижується місцевий імунітет, а організм починає гірше справлятися з патогенними мікроорганізмами, і ймовірність захворіти підвищується.

Підхопити грип може кожна людина, але найбільше ризикують українці зі слабким імунітетом і ті, чия діяльність пов’язана з контактом із значною кількістю людей.

Як уберегтися від грипу

Як стверджують медики, специфічний метод профілактики грипу один – вакцинація. Найбільш ефективною вважається щеплення, зроблена до початку підвищення захворюваності, на початку осені (вересень-жовтень). Втім, вакцинуватися можна і пізніше, протягом всього сезону грипу. Імунітет після щеплення формується через 7-14 днів.

В першу чергу зробити щеплення медики рекомендують дітям до п’яти років, вагітним жінкам, людям старше 65 років, людям з надмірною вагою, хворим на діабет, хронічні серцево-судинними захворюваннями, хронічними захворюваннями легень і ін., А також тим, хто знаходиться на імуносупресивної терапії .

В епідсезоні 2017-2018 років для профілактики грипу в Україні перереєстрували чотири вакцини зі штамами вірусу, актуальними для цього сезону: Інфлувак (INFLUVAC®, виробник Абботт Біолоджікалз Б.В., Нідерланди);

Інфлуенза ваксін (виробник Хуалан Біолоджікал Бактерин Ко., Лтд., Китай); Джіс Флю (GC FLU, виробник Грін Крос Корпорейшн, Корея) і Ваксигрип (VAXIGRIP, виробник Санофі Пастер, Франція).

За інформацією МОЗ, в Лабораторії з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру завершено лабораторний контроль зразків препарату Джіс Флю, Інфлуенза ваксін і Ваксигрип.

У відомстві обіцяють, що найближчим часом вони повинні з’явитися в аптеках і установах охорони здоров’я.

Перед щепленням обов’язково потрібна консультація лікаря, який зможе оцінити стан здоров’я і розповість про протипоказання, а саму процедуру потрібно проводити в кабінетах щеплень.

Після вакцинації ризик заразитися грипом все ж залишається, але хвороба протікатиме легше і без небезпеки для життя. Ще одним способом уникнути серйозних наслідків грипу є своєчасне звернення до лікаря – не тільки в перші дні хвороби, а й навіть в перші години.

Також щоб знизити ймовірність зараження рекомендується:

  •  уникати контакту з людьми з проявами грипозної інфекції;
  • обмежити відвідини місць великого скупчення людей;
  • часто провітрювати приміщення;
  • часто мити руки з милом протягом 20 секунд;
  • прагнути не торкатися очей, носа або рота немитими руками;
  • уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;
  • прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути, або кашляти, чхати в руку на рівні ліктя;
  • якщо у людини є симптоми грипу, необхідно триматися від нього не менше двох метрів;
  • уникати переохолодження;
  • повноцінно харчуватися. На період епідемії дітям доцільно давати пробіотики з метою зміцнення опірності організму до вірусних інфекцій.

Cимптоми грипу

Симптоми грипу часто з’являються раптово і вимагають невідкладного звернення до лікаря. Основні з них: висока температура, яка тримається мінімум п’ять днів, лихоманка, головний біль, ломота в м’язах і суглобах, загальна слабкість, втрата апетиту і можлива нудота, кашель і нежить.

Читайте також: 9 РЕЧЕЙ, ЯКІ НЕ ВАРТО ВИКИДАТИ

Найчастіше при грипі температура підвищується різко (більш 38 ° С), з’являється головний біль, біль в м’язах, горлі, кашель і нежить.

У розпал епідемії слід викликати лікаря додому – поліклініки в цей час можуть стати ще одним джерелом зараження.

Також є ряд симптомів, при виникненні яких потрібно терміново викликати швидку допомогу:

  • сильна блідість або посиніння обличчя;
  • ускладнення дихання;
  • висока температура тіла, яка довго не падає;
  • багаторазова блювота або випорожнення;
  • надмірна сонливість чи збудженість;
  • болі в грудній клітці;
  • домішки крові у мокротинні;
  • зниження артеріального тиску.

Вилікувати грип можуть тільки препарати з доведеною ефективністю, які припиняють розмноження вірусу в організмі.

У МОЗ попереджають, що антибіотики, інтерферони, антигістамінні, противірусні препарати, імуномодулятори, сиропи від кашлю, комбіновані ліки від застуди, вітаміни і рослинні препарати при лікуванні грипу неефективні.

Джерело.

You cannot copy content of this page