fbpx

В Україні подорожчали соціально важливі продукти: чому і чого чекати далі

У жовтні виповниться рік як Кабмін скасував державне регулювання цін на соціально значущі товари.

Як свідчать останні дані Держслужби статистики, за цей час більшість соцтовари подорожчало, причому деякі – на 30-45%, що в 2-3 рази більше, ніж середньорічна інфляція. Але окремі продукти зберегли свою ціну, а то і подешевшали.

ЗА РІК. Нагадаємо, соціально значущі товари – це мінімальний перелік продуктів, який необхідний людині, щоб не залишитися голодним і отримати достатньо калорій і вітамінів.

Торгова націнка на ці товари в роздрібній торгівлі не повинна була перевищувати 15% від оптової ціни.

За постановою Кабміну №1548 від 1996 року в перелік соцпродуктів входили: молоко жирністю 2,5%, сметана (15%), сир (9%), масло вершкове (72%), олія соняшникова, яловичина і свинина I категорії (з кістками).

Також ковбаса варена I сорту, птиця (тушки), хліб пшеничний з борошна 1 сорту, хліб житній та житньо-пшеничний, борошно пшеничне вищого гатунку, макарони з борошна I сорту, гречка, рис, яйця I категорії, цукор, овочі борщнабора .

За даними Держстату, за рік найбільше подорожчали м’ясо та яйця – на 45%. Кіло свинини коштує тепер в середньому 104 грн (було 72), десяток яєць – 18,5 грн (було 12,7). Далі йдуть молочні продукти і м’ясо птиці – зростання цін на 31-36%.

Наприклад, літр молока коштує не 13 грн, а 17, кілограм масла – 95 грн (було 73 грн), куряча тушка – 55 грн/кг (було 41). Приблизно на рівень інфляції, яка за рік склала 16,2% (дані на серпень), подорожчали борошно, хліб і цукор (15-18%), трохи більше – рис (+ 22%) і “варенка” (+ 24%).

Читайте також: У МВС ХОЧУТЬ ЗМІНИТИ ПОЛІЦІЮ ЗА “КАНАДСЬКИМ ЗРАЗКОМ”

А ось соняшникова олія і дешеві макарони практично не змінилися в ціні. І тільки гречка подешевшала на 5 грн/кг (на 17%).

ЕКСПЕРТИ. Економісти і аналітики продринку безпосередньо пов’язують подорожчання соцпродуктів зі скасуванням механізму “стримування”, але бачать в цьому і позитивний ефект – ціни стали дійсно ринковими.

Так, багато позицій стоять як в Європі, але це – стимул для подальшого підвищення зарплат українців до єврорівня.

“Дійсно, скасування регулювання цін призвела до такого зростання цін.

На жаль, держава не передбачила інших механізмів утримання цін, наприклад, зниження податків для виробників, а пільгову ставку ПДВ для сільського господарства і зовсім скасували, як і ефективний механізм субсидій сільгоспвиробникам, – аналізує економіст Іван Нікітченко.

Також витрати аграріїв зросли через підвищення цін на паливо, добрива, зростання мінімальної зарплати.

Що стосується більш високих, ніж рік тому (в середньому на 60%), цін на борщнабор, то на них регулювання впливало слабо, більше впливають погані погодні умови і як результат – гірший урожай “.

Директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко каже, що за більшістю соцпозіцій ціни за рік вийшли на рівень світових або близькі до них, інші ціни залежать від попиту і пропозиції.

“Ми експортуємо соняшникову олію, цукор, курятину, яйця, в результаті ціни на них на внутрішньому ринку вже такі, як за кордоном , – сказав нам Дорошенко. – Молочка, м’ясо, хліб теж до них наближаються.

А ось гречка була раніше переоцінена, незважаючи на регулювання, тому за рік подешевшала через падіння попиту ” .

Подальшого значного зростання цін на Соцпродуктам експерти не обіцяють, але до кінця року можуть подорожчати на рівень інфляції (оціночно на 2-3%) м’ясо, хліб і молочні продукти.

Джерело.

You cannot copy content of this page