Держдопомогу хочуть перераховувати на картки, а контроль за її використанням – посилити. Мінсоцполітики готується до монетизації субсидій на житлово-комунальні послуги.
Уже з наступного року субсідіанти повинні отримувати “живі гроші”, а не зниження платежів на розмір держдопомоги, як зараз, повідомив директор департаменту держсоцдопомоги міністерства Віталій Музиченко. Механізм монетизації розробляється. Він будемо різним – для тих, хто живе в індивідуальних будинках, і для жителів багатоповерхівок.
Механізм
За словами Музиченко, монетизація пройде в один етап, а не в два, як планували в Мінфіні, і не вплине на розмір субсидії. Нагадаємо, з 15 квітня збиралися давати гроші субсідіантам тільки на оплату прибудинкової території та вивезення сміття.
“Є види послуг, що надаються централізовано (опалення, водопостачання), І тут складно працювати зі споживачем. Тому плануємо впровадити два різних механізму: перший – віддавати кошти частини населення як виплату, другий – перераховувати на певні рахунки в банках, технічно забезпечивши їх цільове використання”, – говорить Музиченко.
Як уточнив експерт в сфері ЖКГ і субсидування Андрій Никончук, прямі виплати на банківську карту підуть субсідіантам, які проживають в індивідуальних будинках. І якщо субсідіант витратить гроші не на оплату компослуг (газу, використаного для опалення, електроенергії, вивезення сміття), його через місяць-два, по-перше, позбавлять субсидії, по-друге, “відріжуть” від енергоносіїв, припинять вивозити його побутові відходи.
Читайте також: НА КОГО НЕ ВАРТО ВЧИТИСЯ В УКРАЇНІ: ВАРТО ЗАДУМАТИСЯ ПРО ПЕРЕНАВЧАННЯ
“Тобто в цьому випадку механізм контролю за цільовим використанням субсидій жорсткий, – каже Никончук. – А ось для жителів багатоповерхівок такий контроль неможливий, адже відключити від послуг окремого неплатника нереально. Тому запропонований інший спосіб – індивідуальні карткові рахунки в банку для кожного субсідіанта, з яких можна розрахуватися лише за компослуги, причому від конкретних постачальників.
Оплатити покупки в супермаркеті такою карткою можна, перевести в готівку гроші через банкомат або касу – теж. тобто у споживача не бу ет можливості витратити субсидію на щось інше, крім оплати рахунків за компослуги.
Якщо він не буде платити – субсидію перестануть нараховувати. Поки неясно, як в такому випадку люди можуть використовувати заощаджені частина субсидії, якщо витратять менше води або електроенергії”.
Перевірки
Міністр соцполітики Андрій Рева нагадав, що готується посилення перевірок субсідіантов – в Раді вже є законопроект “Про забезпечення держконтролю на час надання соціальної підтримки”. Головні нововведення: доходи всіх членів сім’ї враховуватимуться за місцем фактичного проживання, а не реєстрації, а за недопуск соцінспекторів для перевірки умов проживання у сім’ї субсідіанта держдопомогу відберуть.
Як пояснив Рева, причина в тому, що часто для оформлення субсидій люди беруть довідки, що вони не проживають за місцем реєстрації, а потім не реєструються там, де проживають, в результаті їх доходи не враховуються ні в одному домогосподарстві.
Президент Украналітцентра Олександр Охріменко каже, що влада змушена піти на такі заходи, так як в держбюджеті не вистачає коштів для виплати субсидій і необхідно скоротити кількість одержувачів.
“З нового отопсезона субсідіантов стане менше приблизно на 20%, або на 1,2 млн сімей, що заощадить скарбниці близько 15 млрд грн”, – оцінив Охрименко.
Соцнорми по житлокомпослуг уріжуть
З 1 травня зменшуються соцнорми витрати на опалення. У тих, хто гріється струмом або живе в багатоповерхівці, субсидія зменшиться на 27%, у тих, хто використовує газ, – на 10%. На обігрів 1 кв. м житла в межах соцнорм (21 кв.м/чол. + 10,5 кв.м на сім’ю) тепер субсидується 5 куб. м газу на місяць (було 5,5), або 51 кВт/год електроенергії (було 65 кВт/год), або 0,0431 Гкал при централізованому опаленні (було 0,0548).
Розрахунок показує, що якщо для сім’ї субсидія на опалення була 1000 грн / міс. (3 чол., В квартирі 60 кв. М, компенсується 85% витрат), то тепер держава субсидує їм тільки 730 грн/міс. на опалення. Мешканці доплату не 176 грн, а 446 грн.