fbpx
Економіка
В Україні зростають ціни: що подорожчало і чого чекати

Нацбанк детально проаналізував інфляцію в країні. У серпні Держстат України зафіксував місячну дефляцію, тобто індекс споживчих цін склав 99,9% в місячному вимірі, а інфляція, відповідно, мінус 0,1%.

Сталося це головним чином через сезонне зниження цін на овочі, а також на одяг і взуття.

У річному ж вираженні (серпень-2017 до серпня 2016) споживча інфляція склала 16,2%, а з початку року ціни зросли вже на 8,1%. При цьому Нацбанк планував, що на кінець року інфляція складе 8% плюс-мінус 2 п.п., тобто не вийде з діапазону 6 – 10%.

При цьому фактична інфляція в річному вимірі перевищила прогноз Національного банку. Причиною став, в першу чергу, швидке зростання цін на продукти харчування з несприятливих погодних умов навесні цього року, значних обсягів експорту м’ясної та молочної продукції.

Також на перевищення прогнозу, за даними НБУ, вплинуло зростання зарплат.

Базова інфляція (тобто без урахування сезонних чинників і адміністративно регульованих цін) в річному вимірі в серпні незначно перевищила прогноз. На це вплинули дві головні причини:
підвищення цін на окремі продукти харчування внаслідок факторів з боку пропозиції.

Зокрема, найбільший внесок в відхилення базової інфляції від прогнозу зумовили високі темпи зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки, перш за все м’ясні і молочні.
збільшення виробничих витрат, в тому числі на оплату праці.

Разом з тим посилення гривні по відношенню до долара і поліпшення інфляційних очікувань в країні пом’якшили тиск на базову інфляцію.

Читайте також: В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ СТУДЕНТ-ПЕРШОКУРСНИК ЗAГUНYВ, ВИПAВШИ З 9-ГО ПОВЕРХУ ГУРТОЖИТКУ

Зокрема, темпами нижче, ніж прогнозувалося, росли ціни на товари зі значною часткою імпорту (побутова техніка, обладнання для відтворення та обробки інформації, побутова хімія і т.д.).

Ціни на сирі продовольчі товари сповільнили зростання, хоча темпи залишилися високими (24,8% в річному вираженні). Уповільнення відбулося за рахунок зниження темпів зростання цін на овочі (до 40,4% в порівнянні 59,9% в липні) завдяки підвищенню пропозиції.

Однак уповільнення зростання цін на фрукти (до 23,1% в річному вираженні) виявилося більш помірним, ніж очікувалося. Це пов’язано з несприятливими погодними умовами як навесні цього року, так і в серпні.

Крім того, на темпах зростання цін на сирі продукти позначилося подальше подорожчання м’яса та молока. Останнє пояснюється значними обсягами експорту, а також зниженням пропозиції цих товарів на тлі зменшення поголів’я.

Також відновили зростання ціни на яйця через скасування окремими країнами обмежень на ввезення української продукції птахівництва.

Річні темпи зростання цін і тарифів, що регулюються адміністративно, залишилися майже незмінними (27,8% в річному вираженні), тоді як очікувалося їх незначне уповільнення.

Перш за все, темпами вище, ніж очікувалися, продовжували зростати ціни на тютюнові вироби (41,6%) , що пояснюється проблемами з дистрибуцією в попередні місяці.

Крім того, в серпні прискорилося зростання цін на хліб і послуги автомобільного пасажирського транспорту в зв’язку з ростом витрат, в тому числі на оплату праці. У той же час сповільнилося зростання тарифів на холодну воду і водовідведення на тлі сприятливої ​​бази порівняння (вони були і так високими).

Ціни на паливо прискорили зростання до 10,1% в річному вираженні, перш за все внаслідок стрімкого подорожчання зрідженого газу в умовах його дефіциту.

У той же час в цілому збільшення цін на паливо було нижче, ніж прогнозувалося, оскільки світові ціни на нафту виявилися нижче припущення прогнозу.

В цілому ж, аналізуючи інфляційні процеси в серпні, Нацбанк зробив висновок, що поточна динаміка свідчить про подальше посилення ризиків більш істотного відхилення інфляції від цільового діапазону 8% на кінець 2017 року.

Однак фундаментальне інфляційний тиск буде залишатися помірним , a загальна інфляція наблизиться в другому кварталі 2018 року до 7% плюс-мінус 2 п.п.

Відзначимо, що уряд щодо рівня інфляції в 2017 році давно налаштоване більш песимістично, ніж Нацбанк – в Кабміні кажуть про 11,2% до кінця грудня.

Джерело.