fbpx

Вчителі будуть проходити своє ЗНО

Скоро вчителя молодших класів зможуть взяти участь в сертифікації , проходження якої забезпечить їм підвищення кваліфікації і 20% надбавки до зарплати.

Як буде проходити таку перевірку і що про неї думають батьки і педагоги. Джерело

  • Для тисячі

У Міносвіти повідомили, що поки такий іспит буде добровільним, а здати його зможуть тільки тисяча вчителів початкової школи з близько півмільйона нинішніх. У кожній області таку можливість дадуть певній кількості педагогів.

Найбільше місць отримає Львівська область (71), найменше – Луганська область (15). Надалі кількість можливих учасників і категорії здають планують розширити.

Брати участь в перевірці зможуть вчителі зі стажем роботи від двох років, зареєструвавшись на сайті УЦОЯО до 1 лютого.

  • Майже ЗНО

Випробування пройде в три етапи. Спочатку мінімум два експерта з Держслужби якості освіти оцінять педагога на практиці. Вони відвідають уроки в лютому-травні або вересні-жовтні, попередивши вчителя про візит за три дні.

Репетицію заняття проводити заборонено. Якщо про це дізнаються, сертифікацію не зарахують. На основі особистого спостереження, бесіди з директором і самим учителем фахівці вирішать, наскільки ефективно педагог планує навчальний процес і як спілкується з дітьми.

Також спостерігачі перевірять, чи співпрацює педагог з батьками, спілкується він з ними, в тому числі і через соцмережі.

Після цього учасник атестації пройде зовнішнє незалежне тестування – УЦОЯО призначить його в період між другою половиною жовтня і початком листопада.

На тестах учитель повинен буде показати, що він в курсі основних вимог щодо планування і організації навчання, забезпечення розвитку та виховання дітей і так далі.

Також до початку липня педагогу потрібно здати електронне портфоліо із заповненою анкетою самооцінки і описом одного уроку – в ньому можна вказати його план, тему і мету, використовуються методички, ілюстрації або ж відеофрагмент самого заняття.

  • Невдача не страшна

Результати іспиту визначить спеціальна комісія при Міносвіти. Якщо учасник успішно пройшов випробування, йому нарахують 20-відсоткову щомісячну надбавку від ставки і дадуть право зарахувати перевірку як атестацію щодо підвищення на одну категорію.

Якщо ж педагог не впорається із завданнями, йому за це нічого не буде.

“Навіть якщо вчитель не пройде сертифікацію, це ніяк не вплине на його роботу і статус”, – підкреслила міністр Лілія Гриневич.

За її словами, МОН не вимагатиме звіти за результатами іспиту та вже попросило директорів не контролювати своїх співробітників в цьому питанні.

Читайте також: Банки відмовляються приймати в українців долари: що відбувається

“Ми сумніваємося, що надбавку дадуть”, -плани по сертифікації викликали суперечливу реакцію у педагогів.

“Я б пройшла сертифікацію: впевнена в своїх силах і буду рада додатковим грошей”, – говорить вчитель молодших класів Лідія Волошина з Краматорська.

У той же час учитель англійської мови Вікторія Серенко з Києва іншої думки.

“Я і більшість моїх колег не в захваті від сертифікації. На початку навчального року з вчителів зняли надбавки і повернули тільки після пікету педагогів під Кабміном. Тому мало хто вірить, що після сертифікації отримаємо надбавку”, – висловила сумнів педагог.

Вона додала, що, незважаючи на запевнення МОН про відсутність наслідків у разі невдачі, багато хто з вчителів побоюються звільнень. За її словами, на збір довідок і складання портфоліо складно знайти час з урахуванням завантаженості педагогів.

Викликали питання і окремі процедурні моменти.

“Я не вважаю зйомку відео для портфоліо вдалою ідеєю, тому що розумію ризики “показухи”, – говорить директор однієї з київських шкіл Сергій Горбачов.

А екс-глава УЦОЯО Ігор Лікарчук стверджує, що сертифікація порушує право на приватне життя:

“Від експертів вимагають втручання в приватне життя педагога, зобов’язуючи залазити в їх соцмережі. Перевіряючий повинен проаналізувати зміст повідомлень вчителя в соцмережах на предмет їх використання для” співпраці з батьками.

Тут багато питань, що стосуються доцільності і бажання вчителя використовувати для комунікацій з батьками свій акаунт у соціальних мережах і таємниці приватного життя”.

На думку Лікарчука, основним критерієм для оцінки роботи вчителя повинен бути результат його професійної діяльності, а не те, яким чином він її здійснює.

А ось батьки не проти ініціативи МОН.

“Сертифікацію потрібно зробити обов’язковою – тим, хто дійсно володіє належною компетентністю, її бояться нічого.

Але я бачу, як вчителі молодших класів на уроках займаються своїми справами, в той час як діти “самостійно вивчають світ”, – таких би відсіяти за допомогою перевірки”, – вважає мама першокласника Анна Лісняк.

Однак є ті, яким не до душі окремі критерії сертифікації.

“Я проти, щоб відео, де є моя дитина, було відправлено для перегляду експертам. Для цього потрібно отримати згоду всіх батьків – і не обов’язково всі погодяться”, – підкреслює харків’янка Альона Акимова, але додає, що в цілому перевірка потрібна.

You cannot copy content of this page