fbpx

Від чого буде залежати розмір пенсії і хто стане найбагатшим пенсіонером

Уже цієї осені в Україні в другому читанні розглянуть проект пенсійної реформи. Зараз пенсії українцям призначаються по 20 різними законами – прокурори, науковці, педагоги і навіть журналісти отримують виплати по “спеціальними правилами”, пише «Сегодня».

Після реформи практично всім будуть розраховувати розмір виплат по одній формулі.

Яку максимальну пенсію можуть отримати українці

“У формулі нарахування пенсій для людини будуть мати значення два основні показники: стаж і розмір заробітної плати. Саме вони дадуть можливість самому розрахувати свою пенсію і зроблять механізм досить прозорим”, – розповів на своєму брифінгу заступник міністра соцполітики Микола Шамбір.

Отримати пенсії понад 10 700 гривень “прості” українці не можуть. Уже кілька років в Україні діє обмеження щодо максимальної суми.

Це не заважає отримувати більше цієї суми тим, хто вийшов на пенсію до набрання обмеження в силу. Таких приблизно дев’ять тисяч осіб. Зараз пенсію понад 10 700 гривень можуть отримати тільки судді.

Правда, обмеження діє і на максимальну зарплату, з якої стягуються податки до Пенсійного фонду. Внесок сплачується тільки з суми, еквівалентної 25 прожитковим мінімумам. Нагадаємо, розмір соціального внеску – 22% від зарплати.

Українець з зарплатою в 100 тисяч гривень заплатить не 22 тисячі гривень внеску, а всього 8,8 тисячі. На даний момент 25 прожиткових мінімумів – трохи більше 40 тисяч гривень. Саме з такої зарплати і сплачується внесок, якщо заробітна плата більше, решта “пенсійним податком” не обкладається.

Читайте також: НЕБЕЗПЕЧНИЙ ВІРУС КОКСАКІ: СИМПТОМИ ТА ШЛЯХИ ЗАРАЖЕННЯ

Але і пенсія в 10 700 гривень для абсолютної більшості українців недосяжна. Наприклад, на даний момент при 40 роках стажу для такої пенсії необхідно, щоб розмір зарплати був приблизно в сім разів вище за середню. За даними Пенсійного фонду, в травні цього року середня по країні зарплата досягла 6173 гривень.

Варто зазначити, що Пенсійний фонд при розрахунку враховує співвідношення зарплати українця до середньої по країні за кожен місяць. Розрахунки “пенсійного калькулятора” показують приблизну цифру за умови, якщо рівень зарплати по відношенню до середньої по країні не змінюється.

Також калькулятор не враховує можливі доплати за понаднормовий стаж. У формулі враховується показник середньої зарплати, актуальний на 2017 рік.

В рамках пенсійної реформи уряд планує скасувати “спеціальні” пенсії для прокурорів, чиновників, держслужбовців, науковців, журналістів. Нововведення торкнуться всіх, крім нардепів та суддів.

Також додатково обговорюється, як нараховувати пенсії військовим. Служителі Феміди на заслуженому відпочинку мають право на 80% від заробітку з урахуванням всіх доплат, а народні депутати – 60%.

За даними ПФУ, станом на перше січня цього року середня пенсія судді досягла 22 тисяч гривень, народні депутати отримують на заслуженому відпочинку більше 15 тисяч.

Як отримати більше

У Міністерстві соціальної політики кажуть: на велику пенсію не можуть претендувати українці з офіційною мінімальною зарплатою . При цьому, за оцінками УКРІНФОРМ, близько 40% українців отримують частину зарплати “в конверті”, які не сплачуючи з неї податки. А значить, ця частина доходу не буде враховуватися при розрахунку пенсії.

Крім того, після реформи жорсткіше буде враховуватися стаж. Вже через 10 років для того, щоб вийти на пенсію в 60, знадобиться відпрацювати 35 років. З 2018 го необхідний стаж буде збільшуватися на 12 місяців щорічно. Ті, хто матиме більше 15, але менше необхідного стажу, вийдуть на пенсію в 63 або 65 років.

Всього на пенсію українця впливають три фактори:

  • Середня заробітна плата застрахованої особи. При розрахунку пенсії враховується персональна заробітна плата людини за всі періоди роботи, починаючи з першого липня 2000 року.
  • Середня зарплата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за даними Пенсійного фонду України, за попередні три роки. Наприклад, за минулі три роки це 3764 року. До слова, зараз вісім мільйонів українців отримують пенсії з урахуванням середньої по країні зарплати в 1198 гривень.
  • Тривалість страхового стажу, протягом якого працівник платив пенсійні внески. Трудовий стаж до 2000 року враховується нарівні зі страховим.

Відзначимо, крім пенсії “від держави” українці мають право брати участь в приватних пенсійних фондах. На даний момент близько мільйона працюючих вкладають кошти в недержавні пенсійні фонди і при досягненні 60 років зможуть отримувати дві пенсії – від держави і з приватного фонду.

Чому потрібна реформа

За даними Пенсійного фонду, з майже 12 мільйонів українських пенсіонерів мінімальні пенсії отримують 8 мільйонів чоловік.

“Тобто фактично розмір пенсій не залежить від стажу роботи і заробітку, з якого особа платило внески. Це зовсім не мотивує людей працювати легально і платити внески”, – говорять в ПФ про діючу систему.

Крім того, на даний момент пенсії виплачують по 20 різними законами ( “спеціальні” пенсії є для чиновників, журналістів, педагогів, суддів, прокурорів і т.д.).

Читайте також: ТРУДОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ 2017: ЯК ЗМІНЯТЬ ПРАВИЛА РОБОТИ

Певні категорії пенсіонерів користуються привілеями, зокрема, правом дострокового виходу на пенсію. Це позбавляє пенсійну систему принципу справедливості і створює значну фінансовий тиск на Пенсійний фонд України “, – зазначають чиновники.

При цьому один працюючий утримує одного пенсіонера. Так, офіційно працюють і платять податки понад 10 мільйонів українців (всього в Україні 26 мільйонів працездатних). 25% зайнятого населення взагалі не платять ЄСВ – вони працюють у тіньовій економіці.

You cannot copy content of this page