fbpx
Економіка
Взяти квартиру в кредит або орендувати: що вигідніше

В Україні приблизно 1,4 млн осіб знімають житло, підрахували в Міністерстві регіонального розвитку. І при оренді, і при кредиті є ризики.

З’ясували, чи варто брати квартиру в кредит, або краще орендувати і покласти гроші на депозит

Про що потрібно знати

Брати кредит в Україні дорого: банки беруть від 20 до 23% річних в гривні. За 10-20 років банку доведеться заплатити суму, рівну декільком квартирам .

“Сім’я, отримавши такий кредит, за 15 років виплати купить одну квартиру для себе і ще дві для банку. За розрахунками European Analytical Centre, процентна ставка, яка робить еквівалентними варіанти отримання кредитних ресурсів і оренди нерухомості.

Знаходиться на рівні 5-8% річних в гривні, в залежності від обраного регіону або міста. Якщо вартість іпотеки впаде нижче даного рівня, доцільно буде користуватися кредитами, а не знімати житло”, – говорить Вадим Бардась, інвестиційний аналітик European Analytical Centre.

Читайте також: ВІЗОК З БРАТОМ ПОЛЕТІВ З ЕСКАЛАТОРА: БEЗПEЧНICТЬ МАТЕРІ ЛЕДЬ НЕ КОШТУВАЛА МАЛЮКОВІ ЖИТТЯ (ВІДЕО)

Однак на тлі зниження чисельності населення і зростання пропозиції забудовники будуть робити більш вигідні пропозиції покупцям , вважає експерт.

Якщо купувати квартиру на етапі будівництва, то, поки будинок не побудують, потрібно десь жити. Тому варіант покупки квартири на етапі будівництва підходить для людей, чиї діти.

Наприклад, вчаться у вузі і на час навчання живуть в гуртожитку. Якраз до закінчення вузу будинок добудують, і дитині буде де жити, вважає ріелтор Анна Підсадних:

“Як варіант можна розглянути покупку квартири на вторинному ринку. Можна купити її як для власного проживання, так і для подальшої здачі в оренду. Потім цю квартиру можна продати, а купити іншу, використовуючи для доплати накопичені гроші від здачі в оренду”.

Іноді забудовники пропонують розстрочку. Але більшість з таких пропозицій – приховані кредити . Майже 80% будівельних компаній пропонують програми розстрочки або безпроцентні кредити. Про додаткові платежі часто стає відомо вже після підписання договору.

У кожному з варіантів – кредит або оренда – є свої ризики.

“Банк може потрапити під чергові санкції, і Фонд гарантування вкладів буде кілька місяців повертати тiлo депозиту без відсотків.

Або забудовник з якоїсь причини кине будівництво – документи неправильні, фінансування не вистачило, чи не до тієї політичної сили належить, а ситуація змінилася. До речі , ризик недофінансування будівництва зараз виходить на перші позиції ризиків”, – відзначає експерт Анатолій Топал.

Так само і з орендою. Через те, що велика частина ринку оренди в тіні, орендарі безпосередньо залежать від настроїв орендодавця. І в будь-який час вас можуть попросити звільнити приміщення, навіть якщо термін дії Договору оренди не закінчився.

Що вигідніше?

За базовий варіант візьмемо покупку квартири 40 кв. м вартістю 560 тисяч гривень. Щоб взяти кредит, банки просять зробити перший внесок 25-30%. Тобто, відразу треба мати 168 тисяч гривень. Припустимо, вони є.

Підрахуємо, що вигідніше – покласти 168 тис. грн на депозит або взяти квартиру в кредит на п’ять років.

Варіант 1. Купівля квартири

Якщо на перший внесок є 168 тис., тоді в банку дадуть кредит на решту суми 392 тис. грн. В середньому річна ставка по кредиту на покупку житла 20%.

Але є й інші платежі: банк бере одноразову комісію за оформлення кредиту, щомісячні страхові платежі і плату за обслуговування кредиту. Тому реальна ставка виходить 30%.

Плюс разові податки при покупці квартири: державне мито (1%) і внесок до Пенсійного фонду (1%). Разом за 10 років банку разом з усіма відсотками доведеться віддати 989,8 тис. грн.

Однак через 10 років у нас залишиться актив – квартира. Будемо вважати, що її вартість в доларах не зменшиться і становитиме 20 171 доларів.

Варіант 2. Оренда квартири

Мінімальна вартість оренди квартири в Києві – 7000 гривень, з комунальними платежами це ще 1000 грн. За рік треба віддавати 96 тисяч гривень.

Щорічно ціни на оренду житла зростають на 3-5%. За десять років за орендовану квартиру треба буде віддати 1 млн 200 тисяч.

Але є ще 168 тисяч гривень на депозиті. Відразу переведемо їх долари – це 6050 дол. Максимальна депозитна ставка – 3%.

За 10 років вони перетворяться в 8081 доларів – це навіть не половина вартості квартири.

Джерело.

facebook