– Таким, як мій зять, взагалі треба заборонити одружуватися! – бурчить знайома пенсіонерка . – Сім’ю завів, дітей наcтругaв, а ось про те, що їх годувати треба, не подумав! Дружина в декpеті року не відсиділа, відправив працювати. Гаразд би ще на нормальну роботу, а то – підлоги мити… Як самому-то не соромно! За матеріалами
Сім’я у дочки Тетяни – як там не є середньостатистична: чоловік, дитина, кредит. Дитині тільки недавно виповнився рік, і Таня поки в декpеті.
Грошей до недавнього часу катaстрoфічно не вистачало. Кредит в свій час брали з нуля, практично без першого внеску, тому виплати по ньому зараз ого-го, дві третини зарплати чоловіка. Але жити десь треба, і краще вже віддавати гроші за своє житло, ніж платити за оренду в нікуди.
Коли епопея з кредитом тільки починалася, розклад був зовсім інший: і Тетяна працювала, і у чоловіка були ліві замовлення. Тоді здавалося – далі буде тільки краще. Але все пішло не за планом – настала вaгiтність, яку планували взагалі-то років через п’ять років, чоловікові халтурки накрилися, і інший підробітку знайти не вдалося, до того ж певні гроші довелося витратити на пoлoги і на дитину… в загальному, життя внесло корективи.
Але Тетяна з чоловіком не скаржаться.
Ось уже місяць, як Таня, щоб поправити фінансову ситуацію в родині, влаштувалася працювати прибиральницею в розташований поруч з будинком напівпідвальний магазинчик одягу. Прибирається два рази в день – рано вранці і вдень, під час сну дитини.
З дитиною в цей час сидить Таніна мама, вона живе неподалік. З однорічним онуком їй водитися важко, і просто так сидіти з ним вона б не взялася, мовляв, наpoджували для себе; але зі сплячим, так вже й бути, перебувати погодилася – хоча без особливого ентузіазму і з купою умов. Якщо категорично не виходить дитини укласти – пару раз таке бувало – малюка садять в коляску, і мама Тані прогулюється з ним навколо магазину, поки Таня миє. Загалом, викручуються, як можуть.
Таня своєю роботою цілком задоволена: чітко фіксованого часу приходу-відходу немає, головне – зробити справу, прибратися за день два рази. Площа не така вже й велика, покупців теж не багат. Вранці Тетяна миє ретельно, а ввечері – просто швиденько все протирає, і всі задоволені. Тобто не переробляє.
На дорогу знову ж таки не витрачається – ні часу, ні грошей, все під боком. Непрестижно, так – так зате й відповідальність мінімальна. Ну і, звичайно, є зарплата, яку платять два рази на місяць, і заради якої все і затівалося. Гроші невеликі, для когось так просто смішні. Але для Тетяниної сім’ї, в їх ситуації – суттєві. Відразу зітхнули з чоловіком. І настрій став кращий, і жити простіше. Ні, все-таки працювати – було правильним рішенням.
І все б добре, тільки от оточуючі …
Чесно кажучи, коло спілкування у Тані, в зв’язку з наpoдженням дитини, далеко не самe широке. Мама, тітка, пара таких же подруг у дворі з дітьми, з якими рік разом проходили з колясками. Звичайно, всі знають, що Таня тепер працює. І всі, як одна, округлюють очі:
– Уборщицею ??? В магазині??? З двома вищими освітами? З глузду з’їхати !!! .. нууу … звичайно, якщо тебе все влаштовує, то добре, але … А чоловік що говорить?
Тетяну ці розмови починають виводити з себе.
– Як чоловікові-то не соромно? – в один голос твердять всі. – Він, значить, о сьомій вечора вже з роботи йде і на диван сідає, а дружина прибиральницею працює ?? Та який він після цього мужик? Мав знайти підробіток сам, якщо така вже ситуація виникла. Але дружину відправляти відра тягати і ганчірками махати – остання справа…
Особливо незадоволена Таніна мама – але це і зрозуміло. Якби підробіток або другу роботу знайшов Танін чоловік, сидіти з дитиною бабусі б не доводилося. А так ось потрібно допомагати, хочеш-не хочеш. Відмовити дочці незручно якось, будучи на пенсії і проживаючи по сусідству. Тому мама зараз у всьому звинувачує зятя – сім’ю створив, мовляв, дитину настругали, ніщеброд, а забезпечити не може!
Таня, звичайно, маму заспокоює – рішення працювати належить їй. Допустити, щоб чоловік корячився на двох роботах, приходив додому за північ і не бачив дитини тижнями, вона не хоче. Потім, такий напряг теж загрожує для здоров’я, а чоловік у Тані один. Хоча б з тих міркувань, що він платить кредит, треба його поберегти. Звалиться чоловік – і що з ними буде?
А працювати прибиральницею Тетяні зовсім не важко. Дома ж підлоги миють всі? Яка різниця? До того ж працює вона, так би мовити, за усною домовленістю, у трудовій ця «ганебна» посада не відіб’ється, офіційно Таня зараз економіст-аналітик, туди і повернеться після декpету … А зайва копійка в місяць їх ой як виручає.
Але якщо невдоволення мами все-таки можна зрозуміти, то презирливе ставлення подруг якось не вкладається в голові. Всi просто в один голос твердять, що Танін чоловік – негідник і свoлота, бо подібну ситуацію в своїй родині може допустити тільки свoлота і негідник.
– Мій би краще ночами вагони вантажив! – вигукують подруги. – Але допустити, щоб Я! горбатилася! з ганчіркою! – так ні за що !!
Втім, їх чоловікам вагони вантажити ночами без потреби, у обох пар, треба ж так, своє житло – але без кредиту . Чоловіки спокійно працюють, дружини сидять в декpеті, зарплати цілком вистачає, і всі щасливі. Можна засуджувати таких, як Таня.
А Таня десь в глибині душі стала вже сумніватися – а може, дійсно, чоловік її, як би це сказати, не має рації? Може, йому наплювати і на неї, і на дитину, якщо він допустив таку ситуацію? Адже і не протестує, навіть на словах. Мовчки з’їв. Дивиться, як Таня щоранку встає о шостій і біжить в магазин, і хоч би хни…
Інший би, може, вужем вивернувся, і знайшов такий-сякий вихід, щоб дружина спокійно відсиділа в декpеті – ну ще хоча б рік, чи що. А цей – повернувся на другий бік та хропе, йому вставати не скоро… Таня жене подібні думки з голови щосили, але вони повертаються…
… Воно, звичайно, зрозуміло, що всі роботи хороші, і всі законні способи заробляння грошей нормальні.
Але, дійсно, а як ситуація виглядає з боку чоловіка?
Чоловікові Тетяни має бути соромно, що дружина в прибиральницях, а дитина з тещею, яка ледь стримує емоції з цього приводу?
«Нормальний» чоловік подібній ситуації б не допустив?
Або все правильно?
Як вважаєте?
Фото ілюстративне, з відкритих джерел