fbpx
Економіка
Як отримати високу пенсію в Україні: чи можна зібрати самому і як вплинути на розмір виплат

Накопичувальна пенсійна система працює в країнах Європейського Союзу вже десятки років. У Польщі її запустили в 1999-му, а в Швейцарії – в 1982-му. В Україні ж три рівні пенсійної системи (солідарний, накопичувальний і приватні фонди) існують тільки на папері.

Як заявляють у Міністерстві соціальної політики, запускати другий рівень пенсійної системи будуть тільки після подолання дефіциту Пенсійного фонду, а на це знадобиться 7-10 років.

При цьому тільки солідарний рівень не може забезпечити високі пенсії українцям. Сайт “Сегодня” з’ясував, чи можуть українці самі зібрати на пенсію.

Варіант No1: збирати самому і ховати “під матрацом”

Тим, хто прийняв рішення збирати гроші без допомоги фінансових установ, доведеться диверсифікувати свої ризики. Гроші зберігати в трьох різних валютах, спостерігати за динамікою валютного ринку і постійно тримати “руку на пульсі”.

Як кажуть експерти, навіть великим інвестиційним компаніям не завжди вдається заробити на валютному ринку. Знецінюється не тільки гривня, а й долар, євро.

“За”:

 • гроші завжди “під рукою” і їх завжди можна забрати
 • можна відкладати будь-яку суму без прив’язок до договорів з пенсійним фондом або банком
 • “Проти”:
 • будь-які гроші потрібно інвестувати, інакше їх “з’їсть” інфляція. Інструменти для самостійних інвестицій, таких як фондовий ринок, в Україні не працюють
 • в середньому українські пенсіонери живуть 18 років. Щоб зібрати на пенсію хоча б у 300 доларів, доведеться назбирати 64 800 доларів. Для цього доведеться 20 років відкладати по 180 доларів на місяць (4680 гривень за поточним курсом).

Читайте також: НА УКРАЇНЦІВ ЧЕКАЄ РІЗКА ЗМІНА ПОГОДИ

Варіант No2: відкладати на банківському депозиті

Депозитні вклади більше підходять для накопичення коштів на три-чотири роки, розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. Якщо приватний банк “лопне”, Фонд гарантування вкладів (ФГВ) поверне депозит на суму до 200 тисяч гривень, решта – “згорить”.

Державні банки на даний момент гарантують повернення 100% вкладу. У Міністерстві фінансів неодноразово заявляли, що присутність держави в банківському секторі потрібно скорочувати, а найбільші банки “Ощад” і “Приват” готувати до приватизації. Якщо банки віддадуть у приватні руки, ФГВ гарантуватиме повернення лише частини депозиту.

Краще не відкладати суму більше, ніж гарантовано поверне ФГВ, радить керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. На думку експерта, банківський депозит – кращий з трьох можливих варіантів зібрати на пенсію.

На даний момент середня депозитна ставка – 16% річних. Це дозволяє не тільки компенсувати зростання цін, але і трохи заробити. Наприклад, якщо покласти на депозитний рахунок 1000 гривень, через 10 років можна зняти вже 4411 гривень.

Якщо ж щомісяця відкладати по тисячі і за підсумками року поповнювати депозитний рахунок, зібрати на пенсію вдасться за 20-30 років. Як каже Лідія Ткаченко, ідеальний варіант – 40 років відкладати і 20 років витрачати.

“За”:

 • ФГВ після закриття банку поверне частину накопичених коштів, якщо відкрити депозити в двох різних банках, навіть за умови їх закриття можна гарантувати отримати суму вкладу
 • прибутковість банківських депозитів дозволяє не тільки зберігати, але і заробляти

“Проти”:

 • банківські депозити – скоріше інструмент для короткострокового накопичення.
 • більшість банків укладають договір на 12 місяців

Варіант No3: стати учасником приватного пенсійного фонду

Недержавні пенсійні фонди (НПФ) запустилися в Україні тільки в 2003 році. На даний момент такі фонди не мають права інвестувати в економіку інших країн, вони повинні частину коштів інвестувати в державні цінні папери, другу частину – в депозити, а решта – в цінні метали та нерухомість.

“Є ризики, що прибутковість від інвестицій фонду виявиться нижче очікуваної прибутковості від депозитів. Пенсійні фонди не мають так багато варіантів інвестування. Є ризик, що прибутковість фонду падатиме. Інструменти з низьким ризиком – державні боргові цінні папери.

У них зараз прибутковість 13- 14%, якщо фонд пропонує значно вище, то варто задуматися “, – розповідає Олександр Паращій.

“Є ризики, що прибутковість від інвестицій фонду виявиться нижче очікуваної прибутковості від депозитів. Пенсійні фонди не мають так багато варіантів інвестування. Є ризик, що прибутковість фонду падатиме. Інструменти з низьким ризиком – державні боргові цінні папери.

У них зараз прибутковість 13-14%, якщо фонд пропонує значно вище, то варто задуматися “, – розповідає Олександр Паращій.

Основна проблема НПФ в Україні – девальвація національної валюти і інфляція, розповідає голова ради директорів Асоціації захисту активів Олександр Сутіхо. Експерт упевнений: якби Нацбанк дозволив українським пенсійним фондам інвестувати за кордон, ця проблема була б вирішена.

“Девальвація перекриває прибутковість. Після того, як буде можливість інвестувати кошти пенсійних фондів в іноземні активи, можна буде говорити, що проблема буде вирішена. Зараз у цьому сенсі проходить лібералізація, фізичним особам вже дозволили інвестувати”, – відзначає Олександр Сітухо.

“За”:

 • можливість довгих інвестицій
 • захист активів фонду законом: якщо НПФ закривається, всі його активи повинні перенести в інший фонд

“Проти”:

 • Є ризик того, що прибутковість фонду не компенсує теми інфляції

Як вплинути на розмір своєї пенсії

You cannot copy content of this page