Практично будь-яка сім’я може витрачати на електроенергію на 30-50% менше, повідомляє «Сегодня».
Українці, як відзначають експерти, через низькі тарифи багато років не замислювалися про економію комунальних послуг. За останні кілька років електроенергія в Україні подорожчала з 36,6 до 90 копійок за кВт * год , пропорційно зросли і суми в платіжках.
Експерти впевнені: якщо замінити лампочки і техніку, встановити двозонний лічильник і стежити за споживанням, платити за світло можна в 1,5 або навіть два рази менше. Сайт “Сегодня” з’ясував, скільки електроенергії витрачають українці і як платити менше.
Скільки платимо за електроенергію
Електроенергія в платіжках за комуналку, на відміну від тепла, займає незначну частину, розповідає експерт в сфері енергоефективності Анна Шумейко. Кожна сім’я може сама визначити, чи багато вона витрачає на “світло”.
Згідно з даними Нацкомісії з держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), споживання електроенергії останні кілька років практично не змінюється. Так, за підсумками минулого року 50,4% сімей в середньому витрачали до 125 кВт * год на місяць, 24,1% використовували від 125 до 200 кВт * год і 24,9% – більше 200 кВт * год .
Перші 100 кВт * год електроенергії стоять 90 гривень, а кожен наступний кВт * год – 1,68 гривні. Тобто за 200 кВт * год українці платять 258 гривень. Згідно з даними НКРЕКУ, тільки 10% українців спалюють більше 300 кВт * год електроенергії. Найчастіше це сім’ї, які встановили електричні плити, бойлери та користуються електричним опаленням.
“Ми живемо в новобудові під Києвом. У нас немає газу взагалі. Користуємося електроплитою на дві конфорки, електричним бойлером на 80 літрів і пральки.
Опалення у нас централізоване, але слабке, і в холодні місяці доводиться” грітися “електрикою – цієї зими використовували тен на 2 кВт. Влітку я витрачаю 250 – 300 кВт * год на місяць, а взимку було більше “, – розповідає мешканка Київської області Олена.
У січні цього року Олена витратили 695 кВт * год. А витрати на електроенергію займають 70% в платіжках за комунальні послуги .
За словами Анни Шумейко, електричні бойлер і опалення дешевше, ніж централізоване опалення та гаряче водопостачання. Однак, поспішати встановлювати електробойлер експерт не радить. Щоб точно визначити, як і скільки можна економити, варто запросити професійного енергоаудитора, впевнена Шумейко.
“Потрібно кожній родині самостійно розраховувати, скільки вона витрачає електроенергію і на чому можна заощадити. Наприклад, порівняти з сусідами. Взагалі в країнах ЄС ви навіть на вулиці можете зустріти офіси енергоаудиторів, які допоможуть вам розрахувати, як і за допомогою чого можна економити”, – розповідає Анна Шумейко.
Читайте також: СКІЛЬКИ УКРАЇНЦІВ ПІШЛИ СЛУЖИТИ ЗА КОНТРАКТОМ У 2017 РОЦІ
Найбільше електроенергії витрачає холодильник, розповідає професійний енергоаудитора ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк. В середньому він “з’їдає” від 30 до 70 кВт * год. Якщо кожен день по годині користуватися електричною плитою, лічильник може намотати близько 50 кВт * год за місяць.
У той же час навіть сучасний телевізор, якщо їм користуватися не більше п’яти годин щодня, за місяць навряд чи намотає більше 20 кВт * год (33,6 гривні при споживанні понад 100 кВт * год).
“Найенерговитратніші побутові прилади: холодильник, кухонна плита (якщо вона є), мікрохвильова піч, пральна машина, духова шафа, електрочайник (кавоварка).
Також багато електрики споживають телевізор, освітлення, комп’ютер, кондиціонер, праска, музичний центр. Але все залежить від марки, року випуску, класу енергоефективності, кількості тощо “, – розповідає Сергій Свистюк.
Як платити в два рази менше
Експерти впевнені: укр аінци можуть витрачати на світло в два рази менше. Найкраще починати з самого простого – замінити лампочки в квартирі. В першу чергу варто купувати енергоефективні лампи для приміщень, де найчастіше горить світло – на кухню, в кімнату, де стоїть телевізор.
А ось купувати дорогу енергоефективну лампу в туалет не варто. З огляду на, що світло там горить не часто, така покупка може окупатися багато років.
Стандартна LED-лампа потужністю 10 Вт дає стільки ж світла, як і звичайна лампочка на 85 Вт. Вона може коштувати близько 70 гривень. Щоб замінити 7 лампочок в однокімнатній квартирі, знадобиться до 500 гривень (по одній лампі на кухні, в туалеті, передпокої і ванній і три на люстру в кімнаті).
Якщо лампа потужністю 75 Вт в передпокої працює дві години на добу, в туалеті – годину, у ванній – 3 години, на кухні – 5 годин, в кімнаті – 6 годин, за місяць тільки за “світло” набереться 65 кВт · год або 793 кВт · год на рік.
У той же час LED-лампи витратять в цих же умовах 8,7 кВт · год на місяць і 104 кВт · год на рік. При споживанні більше 100 кВт · год “світло” зі старими лампами обійдеться в 1315 гривень за рік, а з енергозберігаючими лампами 104 гривні за рік.
Всі лампи при таких умовах окупляться за півроку. Через півроку щомісячна економія завдяки простій заміні ламп складе 95 грн, а річна +1140 гривень.
Сім’ям, які користуються електричним бойлером, експерти радять встановити двозонний лічильник. Такий прилад обліку з 23 вечора до 7 ранку вважає електроенергію за тарифом в два рази нижче. Такий прилад обліку з установкою обійдеться приблизно в 1400 гривень.
Наприклад, сім’я, яка споживає 200 кВт · год на місяць електроенергії і при цьому 25% світла використовує з 23 години вечора до 7-ї години ранку, кожен місяць зможе економити 42 гривні. Отже, двозонний лічильник окупиться приблизно за три роки.
Якщо споживати 50% електроенергії вночі за рахунок більш потужних електроприладів, період окупності скоротиться в два рази.
Як економити:
- вимикати за собою світло
- не залишати на ніч ввімкнені електроприлади
- прикручувати на ніч бойлер
- замінити лампочки розжарювання в тих місцях, де найчастіше горить світло
- купити нову техніку з високим класом енергоефективності
Як розповідає менеджер з комунікацій ДТЕК ЕСКО Антон Ковалишин, енергоефективний набір “Розумний WATT” – 4 енергозберігаючих лампочки, розетка з таймером і двозонний лічильник можна купити за тисяча чотиреста вісімдесят п’ять гривні, що набагато вигідніше, ніж купувати один лічильник.
Цей набір дозволить платити за світло до 50% менше. Визначити, чи багато ви витрачаєте електроенергії, можна за допомогою калькулятора.
“Ми рекомендуємо згадати про можливість установки двозонним лічильників електроенергії. ДТЕК ЕСКО продає набір енергозберігаючих товарів” Розумний WATT “, в який входить двозонний лічильник електроенергії.
Читайте також: ЯКІ ПРАВА Є У ПАСАЖИРА ПОТЯГУ І ЯК ЇХ ЗАХИСТИТИ
У поєднанні з енергозберігаючими LED-лампочками, розетками з таймерами і раціональним підходом, люди зможуть заощадити до 50% витрат на електроенергію.
B Києві з набором Розумний WATT клієнти також можуть замовити послугу швидкого встановлення лічильника в найбільш зручний час “, – розповідають в ДТЕК ЕСКО.
Ідеально, якщо в місяць вдасться споживати до 100 кВт · год на місяць – за цей обсяг електроенергії можна платити за нижчим тарифом.
Якщо енергоспоживання в квартирі, наприклад, вдасться скоротити з 200 до 100 кВт · год на місяць, то набір Розумний WATT може окупитися менше, ніж за півроку, а потім економити по 1500 тис. грн. в рік без додаткових вкладень.
Якщо початкові обсяги споживання більше 200 кВт · год, відповідно і терміни окупності будуть швидшими.