fbpx

Які права є у пасажира потягу і як їх захистити

Сорокаградусна спека і забиті наглухо вікна, врятуватися від задухи в розпеченому вагоні ніде. У такій ситуації недавно виявилися пасажири поїзда “Херсон-Київ ” – їм довелося вибивати вікна, щоб полегшити поїздку. А пасажирам рейсу “Одеса-Київ” довелося всю дорогу їхати стоячи . Які умови повинні бути в поїзді під час поїздки, дізнавався «Сегодня».

Температура в поїздах, вікна та розетки: які умови повинні бути в поїзді

Найбільше українці скаржаться на погану вентиляцію і брудні туалети в поїздах. В Україні умови комфорту і сервісу в поїздах прописані в санітарних нормах і правилах перевезення пасажирів. За нормами, температура повітря в вагонах люкс і купе не може перевищувати 26 градусів і повинен працювати кондиціонер.

До плацкартних вагонах такого вимоги немає, проте постійно повинна працювати вентиляція. Перевірити температуру можна за термометру – він є в кожному вагоні.

За санітарними нормами, провідник повинен включити вентиляцію або кондиціонери за півгодини до посадки пасажирів. Взимку температура повітря в усіх вагонах повинна бути 18-22 градуси.

Якщо у вагоні люкс або купе не працює кондиціонер, потрібно писати скаргу і вимагати переведення в вагон з кондиціонуванням. Книга скарг знаходиться у начальника поїзда. Також скаргу можна продублювати на гарячу лінію “Укрзалізниці”.

За даними залізничної компанії, в 62% вагонах кондиціонерів немає . Практично у всіх плацкартних вагонах вони взагалі не передбачені. А державні санітарні норми не встановлюють максимально допустиму температуру в плацкартних і загальних вагонах.

Однак обов’язково повинна працювати вентиляція. Її справність можна перевірити, якщо піднести до вентиляційної решітки руку. Якщо з неї не дме, потрібно вимагати провідника включити вентиляцію, оскільки її вимикати заборонено.

Також слід правильно вибирати місця, оскільки не всі вікна у вагоні відкриваються, так як є аварійними виходами. У плацкартних вагонах це місця від 9 по 12 і від 21 до 24, а також – 43, 44, 49 і 50.

Читайте також: В ОЗЕРІ ПOТOНYЛИ МОЛОДІ ЗАКОХАНІ

В Україні поїзди діляться на 10 класів. У кожному з них різні умови комфорту і сервісу – вони вказані в Правилах перевезення пасажирів залізничним транспортом.

  • У вагонах поїздів Інтерсіті +, Інтерсіті та Нічний експрес обов’язково повинні бути працюючі розетки – не менш однієї на два місця, спеціальні місця для людей з інвалідністю, кондиціонер, відеомонітори та вакуумний туалет.
  • У поїзді Нічний швидкий повинні бути: для СВ і купе – розетки, кондиціонер; для плацкартних вагонів – система обігріву та вентиляція.
  • В Нічних пасажирських: для СВ і купе – кондиціонер; для плацкарта – система обігріву та вентиляція.
  • У вагонах Регіонального експреса: розетки, місця для людей з інвалідністю; в першому класі – кондиціонер; у другому і третьому – вентиляція та інформаційні табло.
  • У регіональних поїздах – вентиляція, система обігріву, місця для людей з інвалідністю, у другому класі – комфортабельні місця.

При цьому все повинно бути в робочому стані. Перед подачею на рейс, поїзд повинен бути чистим. Якщо в вагонах виявили тарганів або мишей, їх заборонено подавати на маршрут. Також можна писати скаргу, якщо туалети не підтримуються в чистоті. Крім того, провідник зобов’язаний протирати поручні двері на виході з поїзда.

Якщо пасажир помітив, що в вагоні не працює вентиляція, кондиціонер або є інші порушення, потрібно звертатися в першу чергу до провідника, відзначає юрист компанії “Ільяшев і Партнери” Ільяс Магомедов.

Свої вимоги до умов поїздки можна аргументувати, посилаючись на Постанову Кабінету міністрів України №252 “Про порядок обслуговування громадян залізничним транспортом” та вимоги СанПіН 7.7.2-015-99 “Експлуатація рухомого складу залізничного транспорту для пасажирських поїздів”.

“Якщо спілкування з провідником не принесло бажаного результату, і проблема не була усунена, слід звернутися до начальника поїзда. Якщо не вийшло вирішити проблему через звернення до провідника або начальника поїзда, слід вимагати книгу скарг і внести суть проблеми вже в неї.

Рекомендуємо також подати скаргу за телефонами гарячої лінії або електронній пошті, зазначених на веб-сайті ПАТ “Українські залізниці”, – пояснює юрист.

Які “особливі” права і можливості є у пасажира

Виїхати раніше. Пасажир може безкоштовно переоформити квиток на поїзд, який відходить на кілька годин або днів раніше того рейсу, на який є квиток. Але якщо в цьому поїзді є вільні місця.

Помилка в квитку. У квитку допускається три помилки в написанні імені або прізвища.

Зійти з поїзда на кілька днів. Закон дозволяє один раз зійти з поїзда на будь-якій проміжній станції і через кілька днів продовжити поїздку безкоштовно. На проміжній станції зупинки пасажир повинен протягом години після прибуття поїзда пред’явити квиток черговому по вокзалу, начальнику станції або вокзалу.

Він повинен поставити позначку “Зупинка з продовженням терміну дії квитка”. На продовження поїздки дається 10 днів після відправлення поїзда. Для продовження поїздки оплачується невелика сума плацкарти.

Безкоштовно повернутися на станцію відправлення , якщо сів не в той поїзд. У цьому випадку начальник поїзда складає акт, який дає пасажиру право повернутися назад на станцію відправлення поїзда без оплати проїзду.

Читайте також: В ІНДІЇ 10-РІЧНА ДІВЧИНКА НAPOДИЛA ДИТИНУ

Якщо після повернення на станцію відправлення пасажир не встиг на поїзд, зазначений у проїзному документі, то він повинен показати квиток і акт для продовження дії квитка. Однак потрібно буде заплатити тариф плацкарти.

Проїхати станцію призначення і безкоштовно повернутися. Якщо пасажир проїхав свою станцію, начальник поїзда складає акт, який дає безкоштовно повернутися на станцію призначення.

Якщо забув квиток у проводжаючих, отримати його по телеграмі. Не пізніше ніж через годину проводжає, у якого залишився квиток, повинен показати його начальнику вокзалу, який відправить телеграму начальнику поїзда.

З цієї телеграмі пасажиру видається новий квиток вже в поїзді. Однак якщо телеграма не прийде через чотири години, пасажиру доведеться заплатити штраф за безквитковий проїзд і покинути потяг.

You cannot copy content of this page