fbpx

Як правильно вибрати бойлер і чи окупиться бойлер

Бойлер великої потужності може стати непосильним навантаженням на електропроводку квартири або будинку.

В Одесі, як заявила місцева влада, планують в перспективі декількох років повністю відмовитися від гарячого водопостачання, а пільговикам встановити бойлери в кожну квартиру. Влітку, як кажуть продавці водонагрівачів, настає пік продажів, як пише сайт “Сегодня”.

Чи вигідно встановлювати бойлери та що потрібно дізнатися перед тим, як приймати рішення про відмову від гарячого водопостачання.

Як вибрати бойлер

Як відзначають експерти, найвигідніше встановлювати електричні бойлери – для цього не потрібно отримувати спеціальний дозвіл для підключення до газової мережі. Крім того, з подорожчанням газу електронагрівачі води встановлювати вигідніше і з економічної точки зору.

Вартість бойлера коливається від двох до більше десяти тисяч гривень. Вони відрізняються за формою, об’ємом, потужністю, типом нагрівача (тена).

Вартість бойлера залежить від:

  • Об’єму
  • Потужності
  • Типу нагрівача

На сім’ю з двох осіб досить бойлера об’ємом до 80 літрів, на трьох – до 100 літрів, а на велику сім’ю, радять в одному з магазинів з продажу бойлерів онлайн, варто задуматися про покупку бойлера об’ємом понад 100 літрів.

Правда, не в кожен санвузол поміститься такий нагрівач. Перед покупкою бойлера необхідно заміряти вільне місце на стіні (це може бути туалет або ванна кімната).

Потужність бойлера також залежить від його об’єму, чим нижче потужність і вище об’єм – тим довше буде нагріватися вода. Для бойлера середнього розміру підійде потужність в 1,5-2 кВт. Якщо брати більше, доведеться викликати майстра і досліджувати стан електричної проводки.

У будинках різних типів і років будівництва проводка зазвичай прокладали з розрахунку до 5,5 кВт споживаної потужності. У квартирах з електроплитами – 7-9 КВт на квартиру.

Через зношеність проводки цей показник може зменшуватися на 20-30%. Тому бойлер потужністю більше 3 кВт може виявитись непосильним навантаженням на проводку.

Наприклад, на квартиру було виділено 7 КВт потужності.

З урахуванням зносу проводка може нести фактичне навантаження до 4,9 КВт. При цьому в квартирі висить три люстри по три лампочки розжарювання, кожна по 60 Вт – разом 0,5 КВт. Ще є холодильник на 1 КВт, плюс бойлер на 3 КВт.

І якщо включити одночасно з цими електроприладами ще й пилосос або пральну машину на 1,5 КВт – проводка може не витримати, почати нагріватися і спалахнути.

Існує два види бойлерів за типом нагрівача – “сухий” і “мокрий”. У першому тени безпосередньо гріють воду, а в другому – стінку бойлера, від якої нагрівається вода. “Сухі” бойлери служать довше, контакт з водою призводить до появи корозії і поломок.

При цьому “мокрі” бойлери можуть бути в два рази дешевше. Наприклад, на даний момент на одному з популярних інтернет-магазинів “сухий” бойлер на 80 літрів продається за 4000 гривень, такий же бойлер на 150 літрів – за дев’ять тисяч.

У той же час “мокрий” бойлер на 80 літрів коштує всього 2000 гривень, а на 150 літрів – шість тисяч гривень.

Чи окупиться бойлер?

Бойлера об’ємом 80 літрів вистачить на сім’ю з трьох осіб. Такий водонагрівач потужністю 2.5 кВт можна купити за п’ять тисяч гривень. Наприклад, щоб нагріти воду від 18 до 70 градусів, знадобиться 1,93 години і 3,47 кВт * год електроенергії.

Відповідно, щоб підігріти кубометр води, знадобиться 43,3 кВт * год. За діючого тарифу це 39 гривень + окремо доведеться заплатити за використану холодну воду. Для прикладу розрахуємо, за який час може окупитися бойлер в одному з міст України.

Так, кубометр гарячої води в Запоріжжі стоїть 72,3 гривні. В середньому сім’я з трьох осіб використовує п’ять кубів гарячої води на місяць. Без бойлера за цей обсяг доведеться заплатити 361,5 гривні, а з бойлером – 345,9 гривні (285,7 гривні за електроенергію + 60,2 гривні за холодну воду).

Читайте також: У КОГО ЗАБИРАЮТЬ СУБСИДІЇ, І КОМУ ДОВЕДЕТЬСЯ ПОВЕРТАТИ ВИКОРИСТАНУ «ЗНИЖКУ

Економія за один місяць – всього 15,6 гривні. У такій ситуації бойлер буде окупатися десятки років. Правда, якщо встановити двозонний лічильник (з 23 до 7 години рахує за тарифом в два рази нижче чинного) і підігрівати воду не до 70, а, наприклад, до 60 градусів, бойлер може окупитися за три-чотири роки.

Експерт у сфері енергоефективності Андрій Желєзний впевнений, що самостійно підігрівати воду за допомогою електроенергії – не найефективніший спосіб. “Індивідуальний підігрів води буде мати зворотний ефект.

В котельнях газ використовується для підігріву води. Електроенергія також є вторинним ресурсом, первинний (за допомогою якого отримуємо електроенергію) – вугілля, газ, або атомна енергія. Ефективність при споживанні первинної енергії вище”, – розповідає експерт.

You cannot copy content of this page