fbpx

Як у вересні зміниться курс долара і євро в Україні

Влітку закінчується сезонне зміцнення національної валюти – долар подорожчає, вважають експерти.

Восени в Україні традиційно зростає курс долара. Валюту доводиться витрачати на імпорт енергоресурсів і погашення зовнішніх кредитів, в результаті гривня “слабшає”‚ пише «Сегодня».

Влітку курс долара коливався в межах 25,5-26 гривень, а вже восени може переступити позначку в 27 гривень, прогнозують експерти. У той же час курс євро в Україні буде залежати від співвідношення європейської валюти до американської.

Що буде з доларом і євро

Євро в Україні на даний момент продається по 30,14 гривні, а долар – по 25,55 гривні. І якщо курс долара по відношенню до гривні влітку поступово зміцнювався, то євро демонструвало зворотну динаміку.

Так, ще в кінці травня долар можна було купити за 26,3 гривні (за літо подешевшав на 70 копійок), а євро – за 29,4 гривні (подорожчало на 70 копійок) .

На курс європейської валюти в Україні впливає в першу чергу відношення долара до євро. Чим слабкіше американська валюта по відношенню до європейської, тим дорожче євро для українців.

Як зазначає старший аналітик ” Альпарі ” Вадим Іосуб, в цьому році пара долар / євро виросла з 1,03 до 1,19 – долар “втратив” у ціні майже 15%. Таку тенденцію пояснюють кілька факторів.

По-перше, європейська економіка зростає швидше, ніж прогнозували експерти, а американська – навпаки. По-друге, на курс долара впливає політична ситуація в США.

Читайте також: ЖІНКА ВCТPOМИЛA НOЖA У ГРУДИ СВОГО БАТЬКА

Восени пара долар / євро поміняються своїми місцями. Євро в Україні буде дешевшати, а долар – дорожчати. Аналітики “Альпарі” прогнозують восени зміцнення гривні по відношенню до євро до 28,5-29 гривень.

“Подальша поведінка курсу євро в Україні буде і надалі повністю залежати від коливань європейської валюти до долара. Вельми вірогідна корекція євро після настільки тривалого зростання, і це означає, що євро може подешевшати восени до 28,5-29 гривень”, – пояснює Вадим Іосуб .

Для того, щоб виконати закладені в державний бюджет показники, долар повинен вже з вересня плавно дорожчати до позначки в 28,5 гривні до кінця року, впевнений виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко

“Курс, який закладений в державному бюджеті, становить 27,2 гривні за долар в середньому за рік. Важливо витримувати цей курс, враховуючи, що Україна експортозалежна країна. Якщо дати можливість гривні зміцнитися, державний бюджет ризикує недоотримати кошти.

Темпи розвитку економіки можуть виявитися нижче, ніж заявлялося. Так поводяться експортозалежна країни. Коли курс зміцнюється, експортери недоотримують виручку “, – пояснює економіст .

“Якщо дати можливість гривні зміцнитися, державний бюджет ризикує недоотримати кошти. Темпи розвитку економіки можуть виявитися нижче, ніж заявлялося. Так поводяться експортозалежна країни. Коли курс зміцнюється, експортери недоотримують виручку”, – пояснює економіст.

На думку Олега Устенка, девальвація гривні по відношенню до долара “просто неминуча”. Однак по-справжньому складні для національної валюти часи настануть з наступного року. За 2018 і 2019 роки Україні потрібно повернути близько 10 мільярдів доларів кредитів.

Для порівняння, виплати в цьому році складають всього 2,6 мільярда доларів. Для того, щоб утримати гривню в наступному році, поповнювати золотовалютні резерви потрібно вже зараз, вважає Олег Устенко.

“Якби НБУ замість того, щоб давати гривні зміцнюватися, більш активно збільшували свої золото-валютні резерви, було б, на мою думку, правильніше”, – вважає виконавчий директор фонду Блейзера.

У той же час керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій вважає, що долар в Україні буде дорожчати поступово і до кінця року сягне позначки в 27 гривень.

Причин для різкої девальвації в вересні експерт не бачить : ситуація на сировинних ринках для України сприятлива, ціни на сталь, руду і зерно високі.

“Ми бачимо, що девальваційний тиск восени буде. Але залежить це від дуже багатьох чинників, в тому числі і від політичного процесу. Восени починається новий політичні сезон, можна очікувати на несподіванки.

Якщо парламенту в першій половині вересня вдасться затвердити пенсійну реформу, в жовтні або листопаді МВФ дасть черговий кредитний транш. Тоді вдасться утримати курс близько 27 гривень до кінця року “, – вважає аналітик.

З таким прогнозом згодні не всі аналітики. Так, в “Альпарі” впевнені: причин для різких стрибків національної валюти немає, а у вересні долар продаватимуть по 26,1 .

“З переходом на плаваючий курс, скачки гривні вже не загрожують. Що стосується динаміки курсу, гривня зміцнюється до долара з середини січня цього року.

В окремі тижні долар дорожчає, але в цілому тренд на зміцнення гривні триває, і ознак його розвороту поки немає” , – вважає старший аналітик “Альпарі” Вадим Іосуб.

На що впливає курс долара

Чверть споживчого кошика українця – імпорт, нагадує Олег Устенко. Після подорожчання долара виникають передумови для зростання цін на бензин (кожен долар призводить до зростання вартості світлих нафтопродуктів на 80 копійок).

При цьому ціни на паливо закладені в собівартість більшої частини товарів. Подорожчання долара призводить до пропорційного зростання вартості імпортних товарів.

Читайте також: У КИЄВІ ЗАПРАЦЮВАВ НАЙБІЛЬШИЙ ЦЕНТР З ОФОРМЛЕННЯ БІОМЕТРИЧНИХ ЗАКОРДОННИХ ПАСПОРТІВ

Так, якщо долар подорожчав на 10%, то і імпортні товари також подорожчають 10%, пояснює екс- міністр економіки Віктор Суслов.

Безпосередньо до курсу американської валюти прив’язані ціни на квартири і машини в Україні. Крім того, від курсу американської валюти залежать і ціни на газ.

У діючій формулі а блакитне паливо закладена імпортна ціна газу, перекладена в гривні по курсу НБУ. Курс зростання призводить до того, що імпортне паливо для України дорожчає.

You cannot copy content of this page