fbpx

Як в Україні хочуть зрівняти права батьків: декрет для батьків, менше роботи, більше відпусток

Батьки повинні отримати можливість приділяти стільки ж часу дітям, стільки і матері, порахували в уряді.

Для цього запропонували забезпечити чоловікам, у яких є діти, право на скорочений робочий день, додати 10 днів до відпустки і дозволити ходити в декрет.

Містить такі норми законопроект про зміну трудового законодавства Кабмін вже схвалив, тепер черга за Верховною Радою.

“Жінок” замінять

У Кодексі законів про працю та законі про відпустку слово “жінка” замінять на “працівник”, а там, де згадується мати, додадуть “і батько”. Якщо законопроект приймуть, чоловіки, які мають дітей отримають скорочений робочий день, додаткова відпустка і право йти в декретну відпустку.

Розберемо детальніше суть законопроекту:

Скорочений робочий день для батьків – якщо дитині до 14 років (до 18, якщо дитина з інвалідністю). Таке право зараз мають тільки матері.

Додаткова оплачувана відпустка – плюс 10 днів до відпустки для батька щорічно, як і для матері. (Також при віці дитини до 14 років).

Батьки зможуть піти в декретну відпустку. Поки першочергове право на декрет має тільки жінка. Батько ж на другорядному місці на ряду з бабусею і дідусем і може піти в декрет, якщо мати відмовиться від нього.

Для цього чоловікові потрібно нести роботодавцю копію заяви про відмову його дружини від декретної відпустки. Якщо дружина не працевлаштована, тоді чоловік не може оформити декретну відпустку.

А якщо закон змінять, мати і батько можуть домовитися, хто з них візьме відпустку по догляду за дитиною до трьох років, або зовсім можуть його поділити, наприклад, по півтора року.

Право бути відсутнім на роботі. Мати і батько зможуть бути відсутнім на роботі через сімейні обставини непереборної сили, таких як раптова подія або нещасний випадок. Такої норми зараз немає взагалі.

Без понаднормових робіт. Роботодавець не зможе залучити чоловіка до надурочних робіт, якщо у співробітника є діти до 14 років – тільки за його згодою. Таке ж правило працює для жінок.

Читайте також: АНІ ЛОРАК ПІСЛЯ ЗРАДИ ЧОЛОВІКА ПРИГОЛОМШИЛА ГУЧНОЮ ЗАЯВОЮ

Батьки отримають майже всі гарантії, які мають матері в трудовій сфері, зазначає адвокат Тетяна Борисенко:

“Додаткова відпустка, скорочений робочий день для батька повинні сприяти гармонійному розвитку дитини. У сім’ях, де працюють обидва батьки, зараз немає вибору, кому зручніше забрати дитину з садка, школи, відвести на позакласні заняття і так далі.

Для загального відпочинку з дитиною батьки повинні синхронізувати свої відпустки, а додаткова відпустка тільки матері дитини позбавляє сім’ю загального відпочинку в цей період”.

Як законопроект змінить життя матері, батька і дитини

Насправді, цей законопроект не про права чоловіки або жінки. Він про право дитини проводити час з обома батьками.

Але в ньому є вигоди і для батька, і для матері.

“Батько, скориставшись нагодою приділити більше часу дитині в перші місяці його життя, отримає можливість для розвитку міцної емоційного зв’язку з ним. Такий зв’язок є запорукою довіри дитини до батька і бажання прислухатися до нього.

Навіть згодом, в підлітковому віці, такий зв’язок буде кращою профілактикою деструктивних конфліктів”, – говорить Сергій Цвєтков, виконавчий директор “Міжнародного центру батьківства”.

Час, коли дитиною займалася тільки мати, пройшло, каже Олена Ступак, голова Українського товариства психотерапевтів. Суспільство змінюється і стереотипи про рольовому розподілі функцій в сім’ї, які були вироблені століття назад, застаріли і не відповідають потребам сьогодення. Дитина не буде тільки на матері.

Такий поділ відповідальності за дитину запобіжить напруга в стосунках між чоловіком і дружиною, вважає Цвєтков. Жінка отримає більше можливостей для творчого та професійного розвитку.

І при прийомі на роботу у чоловіків і жінок будуть рівні умови. Роботодавець не стане приймати чоловіка замість жінки через те, що вона може піти в декрет або у неї є маленькі діти.

Але в законопроекті не все так гладко.

“Основне питання до автора проекту в практичній площині: якими документами працівник повинен доводити факт того, що він має дитину. Чи достатньо для цього лише свідоцтва про народження дитини? А якщо працівник не бере участі у вихованні та утриманні цієї дитини, то він нарівні з тим, хто виховує і утримує дитину набуває додаткові права?

Ці питання фактично не були врегульовані КЗпП України та Законом “Про відпустки” та дублюються в проекті закону із застосуванням тієї ж правової конструкції”, – зауважує асоціацію іірованний партнер Sofiya Law Firm Вікторія Варенікова.

По початку нововведень будуть боятися

Поки близько 2% чоловіків в Україні йдуть декретну відпустку.

“Можливість бути для своїх дітей батьком, а не людиною, яка приносить в дім гроші і виносить сміття, варто того, щоб нею скористатися. На жаль, радянська епоха звела роль батька до фінансового додатком” осередки “суспільства покликаного будувати” світле майбутнє”, – каже Сергій Цвєтков.

Декрет для батька – звичайна справа в країнах Європи. Наприклад, в Ісландії він може отримати три місяці відпустки для догляду за новонародженим на рівні з матір’ю. Весь цей час йому виплачується допомога в 80% від заробітку. Потім є ще один відпустку на три місяці, але скористатися може тільки один з батьків.

У Німеччині чоловік може піти в декретну відпустку на три роки. Перший рік йому буде виплачуватися допомога по догляду за дитиною в 65% від його зарплати. Якщо обоє батьків йдуть в декретну відпустку, тоді гроші будуть приходити ще два місяці.

У Швеції на сім’ю надається до 480 днів оплачуваної відпустки по догляду за дитиною. При цьому закон зобов’язує кожного з батьків використовувати мінімум три місяці (90 днів) з 480 днів. Решту днів можна розділити між собою так, як батьки вважають за доцільне.

Нововведення в Україні по початку буде викликати страх, счіается психотерапевт Олена Ступак:

“Почнуть більш вільні і незалежні люди. Потім це перестане бути чимось незвичайним. Пройде зовсім небагато часу і це стане нормою. А через деякий час виникнуть нові потреби, і будуть народжуватися нові норми. Це процес, і це прогрес”, – говорить вона.

Тим часом, 85% українців вважають нормою, коли чоловік сидить у декретній відпустці. Про це йдеться в результатах дослідження Міжнародного кадрового порталу.

Для більшості це обґрунтовано, якщо дохід жінки вище, ніж дохід її чоловіка. Третина впевнені, що чоловік може займатися вихованням дитини замість жінки, якщо цього хочуть обоє.

Але якщо зміни в закон приймуть, то все одно залишиться протиріччя в Конституції України, зауважує Варенікова.

У статті 24 говориться: “Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати роботу з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям”.

Тобто, в Конституції рівність прав жінки і чоловіка визначається додатковими гарантіями матері, про батька в контексті рівності прав не згадується.

Виходить, якщо батькам дадуть права на додаткову відпустку, скорочений день і таке ж право на декретну відпустку, як і матерям, то їх будь-хто може оскаржити в Конституційному суді.

Джерело.

You cannot copy content of this page