Оливкова олія – джерело користі, доставлений з сонячної Італії або Греції. Але на українських прилавках тільки 4% оливкової олії – справжнє. “Ранок з Україною” розбирався, що вдає із себе інше і як впізнати ці 4%.
Найменша баночка оливкового масла – 250 мл – коштує мінімум 80 гривень.
Для тесту журналісти закупили найпопулярніші категорії: масло вищого гатунку Extra Virgin, рафінована олія і помас (Olive-pomace). При чому ціна абсолютно різних категорій ні про що не говорить.
Залежно від торгової марки як вищий, так і третій сорт можуть коштує однаково – від 80 до 120 гривень.
Для початку все три пляшки поставили в холодильник. Як пояснює експерт з якості продуктів Олена Сидоренко , якісну оливкову олію має загуснути.
Читайте також: КОЛИ ВИПАДЕ ПЕРШИЙ СНІГ: СИНОПТИКИ РОЗПОВІЛИ
“Всім відомий факт – якщо поставити його в температуру +10 градусів, воно повинно піти пластівцями”, – додає продавець олівкоового масла Олександр Коденец.
Першим експерти розглянули масло не найвищої категорії – помас. Якщо його підпалити, воно повинно горіти звичайним світлим полум’ям, однак зразок горить темним.
“Виділення, характерні для низькопробних масел. Зразок був сфальсифікований якимось низькоякісним маслом – або рапсовим, або соєвим, або пальмовим” , – зазначає Сидоренко.
Ще один спосіб фальсифікації – масло переробили з іншого, зіпсованого. “Це масло, яке теж робиться з натурального масла, але того, у якого вже підвищений кислотне число, тобто воно почало псуватися” , – говорить експерт.
І не дивно, що таке масло навіть не горить, зазначає Коденец, який для гастрономічних ярмарків в Києві закуповує оливкова олія безпосередньо у виробників.
“На моє переконання, це або соняшникову олію підфарбований і ароматизоване, або в гіршому випадку це 26 сорт оливкової олії, який заборонений до продажу в Європі. Цей сорт виходить, коли в кислоті розчиняється макуха.
Я бачив цю субстанцію, це щось типу густого мазуту. Потім цей густий мазут випаровується, кислота йде і ви отримуєте другий гарячий віджимання. Його європейці називають “нафту”, – розповідає Коденец, а Сидоренко зазначає, що таке масло краще направляти на виробництво мила.
Наступним експерти підпалили рафінована оливкова олія – найпоширеніше серед українців. Його горінні не викликало особливих претензій у експертів. Але вони попереджають, користь рафінованої олії – це міф. Фахівці пояснюють, що при виготовленні олії Extra Virgin збирають самий сік з оливок і їх кісточок.
“А що робити з рештою маслом? Його рафінують, кажуть, що це теж корисно, теж можна їсти”, – зазначає Коденец.
“Для екстракції Використовуються різні розчинники. Наприклад, бензин, бензапрен, залишки акриламіду“,- застерігає Сидоренко.
У випадку з купленим для перевірки масла Extra Virgin експертів збентежила упаковка. “У таку прозору тару жоден поважаючий себе виробник такий цінний продукт пакувати не буде. Оливкова олія дуже боїться сонця, через місяць на світлі там не буде ніяких вітамінів”, – говорить Сидоренко.
За її словами, через три місяці масло в світлій тарі взагалі зіпсується. “Якщо воно старе, воно огидне на смак. Почне давати затхлий щурячий присмак”, – доповнює провідний кулінарного шоу Григорій Герман .
Підтверджує побоювання експертів і полум’я, яким загорілося масло Extra Virgin, пробив у світлій пляшці. “Темнувато і мало неприємний аромат”, – зазначила Сидоренко.
Експеримент з холодильником експертів теж не порадував: жоден із закуплених зразків в холодильнику не загус і не випав в осад.
“Ви швидше знайдете якісне масло на локальних ринках. Жерстяна банка в 90% випадків дає гарантію збереження і смаку, і кольору”, – зазначає Герман.
Якщо ж скляна банка затемнена, то теж є надія отримати даний оливкова олія.