fbpx

Як змінювався розмір пенсій українців: що дасть реформа і як рахували пенсії

У Верховній Раді зареєстрували кілька законопроектів про пенсійну реформу. В рамках реформи застарілий показник середньої зарплати, який використовувався при розрахунку вже призначених пенсій, осучаснять. Крім того, зміниться і формула, за якою розраховується розмір виплат.

В результаті ті, кому ще належить вийти на “заслужений відпочинок”, отримають пенсії як мінімум на 30% менше. Сайт “Сегодня” з’ясував, як за останні десять років змінювалася формула розрахунку пенсій.

Дивлячись як порахувати

У формулі розрахунку пенсії фігурує всього три показники: стаж, середня зарплата в країні і власна зарплата. Однак, залежно від того, як порахувати, при одній і тій же зарплаті і стажі розмір пенсії може значно варіюватися.

Якщо проект пенсійної реформи приймуть, з наступного року українці виходитимуть на пенсію з найбільш невигідними умовами.

До 2008 року враховувалася середня зарплата за минулий рік, а за кожен рік стажу давали 1% до пенсії, після прийняли рішення замість 1% оцінювати рік стажу в 1,35% і при розрахунку пенсії враховувати показник середньої зарплати не за минулий, а за три минулі роки.

З огляду на те, що середня зарплата зростає з кожним роком, розмір середньої зарплати за три роки може бути в кілька разів менший, ніж розмір середньої зарплати за минулий рік.

Якщо урядову пенсійну реформу підтримає Рада, вже найближчим часом українцям при розрахунку пенсії будуть рахувати 1% за рік стажу.

“Це будуть гірші умови виходу на пенсію. У 2008 році, коли один рік стажу оцінювали в 1%, то і середню зарплату брали за минулий рік, а не за три минулих роки”, – відзначає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.

“Це будуть гірші умови виходу на пенсію. У 2008 році, коли один рік стажу оцінювали в 1%, то і середню зарплату брали за минулий рік, а не за три минулих роки”, – зазначає Лідія Ткаченко.

Для прикладу сайт “Сегодня” розрахував, яку пенсію міг би отримати українець з 30 роками стажу і зарплатою в 1,5 рази вище середньої по країні (10 тисяч гривень), за трьома формулами розрахунку пенсії, що в різний час діяли в Україні, і за формулою, яку пропонує уряд.

До 2008 року: 2404 гривні

Скільки платили: 33%

Як рахувалася пенсія: Середня зарплата за минулий рік × власна зарплата / середню × кількість відпрацьованих років × 1%

Припустимо, що пенсії в Україні досі рахуються за вказаною формулою. Тоді б українець, який має зарплату в 1,5 рази вище середньої (близько 10 тисяч) і пропрацював 30 років, міг би претендувати на щомісячну виплату в 2404 гривні, з урахуванням доплати за “переробку”.

Після 2008 року: 3400 гривень

Скільки платили: 33% від зарплати

Як рахувалася пенсія: Середня зарплата за минулий рік × власна зарплата / середню × кількість відпрацьованих років × 1,35%

У 2008-му влада ухвалила рішення підвищити коефіцієнт оцінки стажу. До цього за кожен опрацьований рік давали 1% від умовного доходу, після – 1,35%. В результаті розмір виплат значно збільшився.

Так, якби пенсіонер з 30 роками стажу і зарплатою в 1,5 рази вище середньої на даний момент виходив на пенсію за “старою” формулою, розмір пенсії досяг би 3400 гривень.

Після 2011 року: 2499 гривень

Скільки платили: 33% від зарплати

Як рахувалася пенсія: Середня зарплата за три минулі роки × власна зарплата / середню × кількість відпрацьованих років × 1,35%

З 2011 року при розрахунку пенсії враховується середня зарплата не за минулий рік, а за три минулі календарні роки. З огляду на те, що розмір середньої зарплати постійно зростає, в результаті нововведення розмір пенсій значно скоротився.

Так, за цією формулою з зарплатою в 10 тисяч гривень можна претендувати на пенсію в 2499 гривень

Читайте також: УКРАЇНА В ЛІДЕРАХ ПО ПАДІННЮ ЦІН НА КВАРТИРИ: КОЛИ МОЖУТЬ ЗРОСТИ ЦІНИ І ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ

Після реформи 2017 року: 1684 гривні

Скільки платили: 22% від зарплати

Як рахувалася пенсія: Середня зарплата за три минулі роки × власна зарплата / середню × кількість відпрацьованих років × 1%

В рамках пенсійної реформи коефіцієнт оцінки стажу планують знизити з 1,35 до 1. В результаті всі “нові” пенсії виявляться як мінімум на 35% нижче. Так, з зарплатою в 10 тисяч гривень (в 1,5 рази вище середньої), можна буде претендувати на пенсію в 1684 гривні.

You cannot copy content of this page