fbpx
Суспільство
Які гаджети-помічники шкодять дитині: розповіли лікарі

Не всі полегшують життя батькам гаджети однаково корисні. Сучасні засоби по догляду за дитиною покликані поліпшити якість цього процесу.

І багато хто з них з цим справляються. Скажімо, тарілка, яка кріпиться до столу присоскою, зводить до мінімуму випадкове або навмисне її перевертання малюком.

Але є серед гаджетів для “вирощування” дитини і такі, що можуть зашкодити – як його розвитку, так і здоров’ю.

Про самих нешкідливих нам розповіли Ірина Лесняк, сімейний лікар медсеті “Гармонія здоров’я”; Вероніка Князєва, педіатр, гомеопат; Інна Засоба, нейропсихолог, засновник “Школи дизайн-мислення для дітей”, керуючий партнер компанії KaZa, і Наталія Простун, дитячий і сімейний психолог.

Ходунки

Дитина позбавляється досвіду порівнювати свої можливості і наслідки, до яких може привести його потенційно небезпечне рішення. Адже навіть якщо він вдаряється об одвірок, то не відчуває дискомфорту від завідомо неправильного рішення мчати світ за очі.

У дорослому віці людина, якого по кілька годин і щодня садили в ходунки, відрізняється імпульсивністю та зниженим критичним мисленням.

Далі у ходунках дослідні можливості дитини просто мізерні – на противагу тому, що повзає або ходить, він може всюди пхати носа.

А чим активніше малюки досліджують навколишній світ, тим більше вони практикуються у використанні пам’яті про одну ситуації для прийняття рішень про свої дії в інший, новій обстановці. У свою чергу, залучення пам’яті для оцінки ситуації розвиває розумові здібності дитини. Їх розвиває і рухова активність.

Ще нюанс. При переміщенні в ходунках не тренується вестибулярний апарат. А його завдання – не тільки утримування рівноваги. Вестибулярний апарат переробляє всю інформацію від органів почуттів і далі активізує і коригує функції тих чи інших відділів мозку, з якими він пов’язаний і від яких отримує зазначену інформацію.

Так, він регулює увагу і емоційну сферу (зокрема, чи буде людина гіперактивно на все реагувати не тільки в дитинстві, але і подорослішавши); бере участь в розвитку мови, формуванні розумових здібностей, здатності прораховувати свої дії, логічно мислити, формує познавательность і міру навченості свого “господаря”.

Вміння в будь-якій ситуації утримувати не тільки рівновагу тіла, але і психіки, емоцій, налагоджує ритми сну і неспання, рівновагу обміну речовин, травлення.

Читайте також: ЯК ПО ЗМІНІ КОЛЬОРУ ШКІРИ ВИЯВИТИ XВOPOБY: РОЗПОВІЛИ ВЧЕНІ

Використання ходунків небезпечно ще й тому, що формується хребет, і в даному випадку – поперековий відділ, в сидячому положенні відчуває тиск, збільшене в порівнянні з положенням стоячи, у вісім разів!

Комфортер

Танці з бубнами під час прийому їжі – це дорога до розладів харчової поведінки.

Будь-яка форма відволікання під час їжі погіршує її переварювання, що призводить до інтоксикації організму, поповненню жирових депо і недоотримання корисних речовин навіть при достатній кількості і різноманітності їжі. “Отвлекатор” така людина потім буде шукати і в дорослому віці: перегляд ТБ-передач, стрічки новин в соцмережах, читання книги.

Ще один “бонус” – набір ваги і захворювання шлунково-кишкового тракту (не зараз, так в довгостроковій перспективі) від регулярного переїдання.

Адже дитина буде їсти не стільки, скільки просить його організм – а, захоплений гаджетом, відкривати рот машинально до тих пір, поки мама вирішить, що обід закінчено.

У дорослому житті звичка переїдати буде практично стовідсотково.

Позиционер

Подушка, що повторює вигин шиї, покликана знизити навантаження на неї, особливо якщо малюк ляже на бочок. Але у дітей відстань від вуха до плеча дуже короткий, а тому на шиї немає вигину! І вигнута подушка якраз розташує хребці дитини в неприродному положенні.

Тому-то педіатри радять до трьох років не класти під дитячу голову навіть тонкі подушки і для більшої користі використовувати матрац, який не прогинається. Ті ж рекомендації даються фахівцями Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Все добре в міру: коли корисне стає шкідливим

Є у сучасних мам “помічники”, у яких немає недоліків. Але вони можуть з’явитися, якщо використовувати гаджети без міри. Отже.

  • Підгузки

До двох років дитина фізіологічно готовий відчувати позиви до сечовипускання і контролювати їх, щоб встигнути дійти до туалету. Тому використання памперсів в такому віці штучно подовжує період нетямущих, через що може гальмуватися розвиток якихось інших умінь дитини, характерних для дворічки. Це перше.

Друге – він позбавляється перших уроків самоконтролю, який важливий для становлення особистості. А відсутність необхідності потерпіти вирощує в ньому навіженість.

Тому позиція мами, що дитина сама знає, коли краще скасовувати використання підгузників, через що вона дозволяє розгулювати в них чотирирічній дитині, шкодить.

Використання памперса для дворічки допускається тільки у випадках, коли немає гарантії, що туалет буде, як тільки знадобиться, а взяти горщик не виходить. Наприклад, п’ятигодинна поїздка до бабусі на рейсовому автобусі.

  • Співаючі забави

Шкода можуть принести навіть ті музичні іграшки, в яких гучність звуку приблизно дорівнює децибелам звичайної людської мови, що безпечно для розвивається вушного апарату.

Коли? Коли вони використовуються довше 15 хвилин в день до двох років, і 30 – після цього віку.

По-перше, забава буде перевантажувати головний мозок – а йому і без подразників непросто, оскільки щодня потрібно переварювати порцію нової інформації і вчитися нею розпоряджатися.

По-друге, вона не передбачає участі дитини в добуванні звуків, не завжди підходить для рольової гри, а тому тривале використання іграшки позбавляє дитину необхідності фантазувати і вчитися творити: тарабанити по каструлях, порівнювати дзвін з глухим “бах-бах” ложкою, розмовляти різними голосами, влаштовуючи міні-театр на дому тощо

  • Музичний мобіль

Всі діти без винятку і кожен день тривожаться від невідомості і змін (з якими вони стикаються, освоюючи незвідане). Тому важливо переконувати дитину: “Я з тобою, все добре, я в тебе вірю, ти всьому навчишся”.

А оскільки провідний канал сприйняття у дитини до трьох років (а особливо перші 10-12 місяців) – тактильний, плюс в цей період він утворює з мамою енергетичну диаду, то повідомити такі посили і створити зону комфорту можуть тільки її ніжні обійми.

Що важливо – не менше 30 разів на день, і обов’язково в ситуаціях, коли обнімашкі повинні бути за визначенням: при співі колискової, заспокоєнні, розвагах. Тому небажано використання музичного мобіля на сон грядущий замість маминого співу або в якості аніматора або няньки.

Джерело. 

facebook