fbpx
Суспільство
Які щеплення потрібно робити після 20 років

Щеплення, які роблять в дитинстві втрачають свою дію через п’ять-десять років. Які щеплення потрібно робити повторно після 20 років і що буде, якщо не робити цю процедуру.

Імунологи б’ють на сполох: українці не роблять обов’язкових повторних щеплень від дифтерії і в дорослому віці. Одна з причин – непоінформованість. Українці помилково вважають, що щеплення, зроблена в дитинстві, – на все життя, відзначають лікарі, як повідомляє сайт “Сегодня”.

Які щеплення потрібно робити повторно

За наказом МОЗ, українцям регулярно потрібно проходити ревакцинацію проти дифтерії та правця. Ревакцинація – це повторне щеплення. Довічний імунітет формується тільки після деяких щеплень, наприклад, проти кору, паротиту, краснухи.

Імунітет проти дифтерії, правця та кашлюку зберігається протягом 7-10 років. Перша ревакцинація для профілактики останніх захворювань у дорослих повинна пройти в 26 років. Потім повторюватися кожні 10 років.

У деяких країнах дорослих також вакцинують проти коклюшу – в Україні по епідситуації. Особистий календар щеплень для кожної людини становить і контролює лікар-імунолог або терапевт за місцем проживання.

Дифтepiя

Дифтерія починає проявлятися як ангіна. У глотці можуть з’являтися сіруваті плівки, що ускладнюють дихання. Токсин дифтерійній бактерії потрапляє в кpoв і вражає серце, нервову систему і нирки. За статистикою ЮНІСЕФ, навіть при своєчасному лікуванні кожен п’ятий хворий вмupaє.

Бактерія передається повітряно-крапельний шляхом. Вакцинація проти дифтерії попереджає розвиток і ускладнення хвopoби. ЮНІСЕФ рекомендує повторно вакцинуватися кожні 10 років. Такий же термін вказаний в указі МОЗ.

Правець

Токсин бактерії правця вражає нервову систему. Захворювання проявляється сильними судомами, які можуть привести до переломів кісток. За даними ЮНІСЕФ, від п’яти до 10% хворих помирають. При важких формах правця смepтнicть сягає понад 50%.

Передається iнфeкція при попаданні забрудненого ґрунту в рану або через заражені предмети, наприклад, цвях. Для підтримки імунітету проти правця необхідно ревакцинувати раз в 10 років.

Кашлюк

Бактерія викликає запалення носоглотки і легень. Захворювання супроводжується нападами спазматичного кашлю, який порушує дихання – аж до його зупинки. Передається повітряно-крапельним шляхом.

Повний курс вакцинації проти коклюшу виробляє імунітет на п’ять-сім років. У Києві вакцинація проти кашлюку в приватній клініці обійдеться в 645-720 гривень.

В законі України про захист населення від інфекційних захворювань зазначено перелік професій, в яких повинні проходити вакцинацію обов’язково. Це ті люди, які стикаються зі збудниками: фермери, м’ясники, ветеринари, медпрацівники, працівники торгівлі, транспорту, дитячих садів і інші.

Зараз все вакцини МОЗ закуповує через міжнародні організації – Crown Agents, ПРООН та ЮНІСЕФ. Потім вони поставляються в регіони і розподіляються по лікарнях. Тому планові щеплення українцям повинні робити безкоштовно.

Перш ніж зробити щеплення , лікар повинен вивчити медкарті, виміряти температуру і провести загальний огляд. Доктор також надасть вам форму згоди для проведення вакцинації. Заповнений документ залишається в медичній установі.

Крім того, лікар повинен повідомити про:

• можливі реакції на вакцину і терміни, в які вони можуть виникнути;
• симптомах, при яких потрібно терміново звертатися за медичною допомогою;
• дозуванні і про те, яке саме жарознижувальну можна приймати;
• коли необхідно зробити наступні щеплення.

В Україні ризик спалахів iнфeкційних хвopoб – iмунoлoги

З 2013 по 2016 рік в Україні 30 осіб відійшли від коклюшу та правця. З 2016-му Всесвітня організація охорони здоров’я, заявляє, що охоплення вакцинацією в Україні – найнижчий в Європі.

У країні є всі передумови для спалаху хвopoб, кажуть лікарі. По-перше, в країні навіть не всі діти прищеплюються. По-друге, мало українців знають про те, що в дорослому віці потрібно вакцинуватися.

Так, в минулому році тільки 46% дітей отримали щеплення. У 2015 році проти дифтерії вакцинувалися 0,1% дорослих, в 2016-м – 21%, зазначає Ігор Маричев, старший науковий співробітник Інституту eпiдeміології та iнфeкцiйних хвopoб.

Якщо 90-95% людей мають імунітет проти iнфeкційного захворювання, вона не поширюється по країні. Такий імунітет називається “колективний”. Але в Україні показники більш ніж в два рази нижче.

“Це керовані iнфeкції. Рівень їх поширення залежить від охоплення населення вакцинацією. Можна припустити, що на тлі низького рівня щеплення в останні роки можливий епідемічний підйом захвopювань”, – розповів Ігор Маричев.

За словами імунолога Вадима Коцаренка, українці не вакцинуються через міграцію. Переміщаючись по країні, пацієнти залишаються прикріпленими за медучреждением за місцем прописки.

You cannot copy content of this page