fbpx

Які закони потрібно знати батькам школяра

Знання законів може заощадити час на стоянні черзі за довідками і не попастися на “розлучення” на щеплення.

Напередодні нового навчального року по просторах соцмереж знову гуляє жарт: “Тільки око перестало сіпатися, як знову 1 вересня”.

І правда, у батьків турбот багато: купити нову форму, канцелярські товари, придбати підручники, якщо їх раптом не надрукували, щось ремонтувати в школі‚ пише «Сегодня».

Але найнеприємніше – витратити багато часу в чергах до лікарів і взяти заповітні довідки про те, що дитина готова до шкільного життя і досягнень на уроках фізкультури. Однак, за словами фахівців, якщо знати законодавство, то багатьох неприємних моментів можна уникнути.

ЩЕПЛЕННЯ: У добровільно-примусовому порядку

Згідно ст. 53 Конституції України, кожен має право на освіту. А згідно з рішенням Конституційного суду України від 04.03.2004 року №5-рп / 2004, нікому не може бути відмовлено в цьому праві, в тому числі і через відсутність обов’язкових вакцинацій.

Тобто обов’язковий календар щеплень тільки рекомендований для виконання. Але тут не все так просто.

“Існує Закон України” Про захист від інфекційних захворювань. І згідно зі ст. 12 можна письмово відмовитися від щеплень, – розповідає президент ГО “Ліга Захисту Громадянських Прав” В’ячеслав Костильов.

А ст. 15 цього ж закону говорить про те, що дітям без щеплень відвідування дитячих навчальних закладів заборонено, крім випадків медичних протипоказань.

Але теоретично, якщо лікар у дитячій поліклініці дасть довідку про те, що дитина здорова, то не прийняти без щеплень в школу не мають права. Однак 90% педіатрів таку довідку без вакцинації не дають “.

Читайте також: ХТО ВТРАТИТЬ СУБСИДІЮ В УКРАЇНІ ВОСЕНИ ЧЕРЕЗ НОВІ ПРАВИЛА

НА ПРАКТИЦІ. У багатьох країнах Європи щеплення не є обов’язковими, але більшість батьків імунізують дітей – вони правильно інформовані і знають, що держава відповідає за якість вакцин.

В Україні через суперечності в законодавстві складно зрозуміти, наскільки це добровільно. Але варто пам’ятати: ніякі маніпуляції не можуть проводитися з дітьми без офіційної згоди батьків.

Якщо ви не готові з якихось причин щепити дитину – пишіть відмову. І пам’ятайте: відсторонення від школи проводиться тільки наказом адміністрації, врученим вам під розпис.

БЕЗ ЧЕРГ: ДОВІДКА ДО ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

За тиждень-два до 1 вересня в дитячих поліклініках перед кабінетами педіатрів шикуються величезні черги з дітей і їх батьків, яким необхідно отримати довідку про стан здоров’я дитини до початку навчального року.

Це непомірне навантаження як для напружених малюків і дорослих, так і для дільничних лікарів. Причому абсолютно марна, бо існує Наказ МОЗ №682 ще від 16.08.2010 року “Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів”.

За яким обов’язкові профілактичні огляди проводяться протягом календарного року. Тобто вимога адміністрації шкіл всім на 1 вересня принести довідку “форма №086-1 / 0” про стан здоров’я – безпідставно.

“В країні не вистачає просвітницької роботи. У Києві це виходить зрушити з мертвої точки, нехай зі скрипом, але процес йде.

Адже чиновники, як правило, користуються саме незнанням людей своїх прав”, – вважає член постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету і соціально-економічного розвитку Алла Шлапак .

Згідно із законом, батьки повинні потурбуватися профоглядів дитини за тиждень-два до його дня народження, і таким чином навантаження на поліклініку рівномірно розподіляється протягом всього року.

“У мене на ділянці багато батьків знають про це Наказі, але є і такі, хто готовий сидіти в чергах, бо школи вимагають.

Мені навіть довелося пояснювати одному з вчителів фізкультури, що довідка дається на рік , і діє вона з 30 квітня (день народження учня) по 30-е квітня наступного року.

Те ж стосується і “форми № 086-2 / 0” – про профілактичну роботу з учнями, їх батьками або законними представниками щодо виявлення факторів ризику алкогольних і наркотичних проблем “, – розповідає київський педіатр Валентина Киричок.

Крім огляду педіатра, існує ще схема оглядів іншими лікарями-спеціалістами перед отриманням довідки (таким чином і навантаження і цих лікарів розподіляється коректно).

У 6 років (або старше, перед вступом до школи) – дитячий хірург, ортопед-травматолог, офтальмолог, стоматолог, можуть бути інші лікарі у напрямку педіатра (за показаннями), аналіз крові.

В 7-10 років – огляд за показаннями, в 11 – дитячий хірург, ортопед-травматолог, офтальмолог, стоматолог, лікарі за показаннями і аналіз крові.

У 12-13 років – за показаннями, в 14-15 – стоматолог, гінеколог дитячого та підліткового віку (за показаннями), хірург, ендокринолог, психолог (за показаннями), флюорографія, аналіз крові. У 16-17 років – стоматолог, гінеколог (за показаннями), флюорографія.

ПРИБИРАННЯ ПОЗА ЗАКОНОМ

Ще одна “санітарно-гігієнічна тема”: чи повинні діти прибирати класні кімнати після уроків? У ст. 52 Закону України “Про освіту” зазначено, що забороняється відволікати учнів за рахунок навчального часу на роботу і заходи, які не пов’язані з процесом навчання.

Також, за словами начальника київського Головного територіального управління юстиції Станіслава Куценка, ст. 43 Конституції України забороняє “використання примусової праці”.

Читайте також: ЯКІ КВІТИ КРАЩЕ КУПУВАТИ БАТЬКАМ І У СКІЛЬКИ ЇМ ОБІЙДЕТЬСЯ БУКЕТ «НА 1 ВЕРЕСНЯ»

Так що жоден учень не зобов’язаний брати участь в шкільних суботниках або прибирати в класі. Цю роботу має виконувати прибиральниця, на зарплату якої виділяються гроші з бюджету.

ЩО РОБИТИ. У будь-якій спірній ситуації, будь то вимога покупки шкільної форми, додаткових зошитів, поборів на ремонти, примус до додаткових робіт, перш за все необхідно звертатися із заявою до директора школи, радять юристи.

Якщо ніяких результатів не буде – писати скаргу в управління освіти. І останній крок – звернення до суду .

You cannot copy content of this page