fbpx

Який врожай зібрали в Україні: що буде з цінами на хліб

Зерна зібрали достатньо, але до зими хліб може подорожчати на 10%, повідомляє  «Сегодня».

В Україні в самому розпалі битва за урожай – вже зібрані ранні зернові культури, а всього через пару тижнів розпочнеться збір і пізніх зернових. Підрахувала український урожай за цей рік, а також дізналася, як оцінюють його експерти і як можуть змінитися ціни на хліб.

ЩО ЗІБРАЛИ. Згідно з останніми даними Мінагрополітики, вже зібрали близько 35 млн тонн ранніх зернових і зернобобових культур.

Це 95% від загальної площі посівів. Зокрема, в коморах країни вже є 25,3 млн тонн пшениці, 8,3 млн тонн ячменю, 391 тис. Тонн жита, 279 тис. Тонн вівса, 1,1 млн тонн гороху і 2,1 млн тонн ріпаку.

Найвищу врожайність ранніх зернових і зернобобових в Мінагрополітики зафіксували в Хмельницькій, Івано-Франківській і Тернопільській областях. А ось найбільше зерна традиційно зібрали хлібороби Одеської (3,8 тонни), Запорізькій і Харківській (по 2,8 тонни) областей.

ЗЕРНА ВИСТАЧИТЬ. Експерти-аграрії відзначають, що до рекордного показника минулого року дотягнути не вдасться (в 2016 році Україна зібрала найбільший урожай зернових за період своєї незалежності – 66 млн тонн), але з остаточними висновками не поспішають.

“Поки збиральні заходи не закінчені, оцінювати успіх врожаю ще рано. Але вже ясно, що він буде менше, ніж в минулому році, – через незначну недосіву в минулому сезоні і погану погоду навесні. За попередніми даними, це буде близько 62 млн тонн “, – розповів нам аналітик інформкомпанії Дмитро Луцик.

Проте експерти стверджують, що зерна вже зібрано більш ніж достатньо, а тому дефіциту круп і борошна взимку точно не буде. “Для внутрішнього споживання зерна вистачить.

Читайте також: КОГО НЕ ТОРКНЕТЬСЯ ЖОВТНЕВЕ «ОСУЧАСНЕННЯ» ПЕНСІЙ

Наприклад, щоб забезпечити всю країну хлібом, потрібно всього 3,5 млн тонн зерна, а у нас їх вже 25 млн”, – заспокоює голова аналітичної служби Родіон Рибчинський.

Разом з тим експерт зазначає, що якість врожаю оцінювати поки рано – зібране зерно ще дозріває після збирання близько двох місяців. Але за попередніми прогнозами Дмитра Луцик, за якістю половина пшениці буде продовольчої, а решта 50% – підуть на фураж.

Збір же пізніх зернових культур почнеться вже в кінці серпня. За попередніми прогнозами експертів, урожай кукурудзи, соняшнику та сої буде трохи менше, ніж в минулому році, зате в цьому році вродить гречка.

Так, на думку Дмитра Луцик, в цьому році Україну очікує врожай кукурудзи в 27,3 млн тонн (в 2016-му було 28 млн), соняшнику – в 13,1 млн тонн (було 13,6 млн), сої – 4, 1 млн тонн (4,3 млн), а гречки – 190 тис. тонн (172 тис.).

ЦІНИ підростуть. Незважаючи на досить високу врожайність цього року, ціни на крупи і хліб все ж можуть вирости. “Під час збору врожаю ціни на зернові зазвичай знижуються, але в цьому році такого не сталося – вони навіть трохи зросли.

Восени ціни стануть ще вище, і будуть рости до кінця року”, – відзначає Дмитро Луцик. Так, через зростання цін на зерно в сусідніх країнах наша тонна пшениці другого сорту вже подорожчала на 350 грн, і тепер коштує 4700 грн, а третього сорту – на 300 грн – до 4500 грн за тонну.

Через подорожчання зерна виростуть і ціни на борошно. Оскільки більше половини вартості хліба – це ціна борошна, то хліб теж подорожчає, стверджують експерти.

“Ціна на хліб до кінця року виросте на 10%. Якщо зараз кілограм соціального хліба коштує близько 12 гривень, то скоро його вартість може підвищитися до 13,2”, – розповів нам директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

Також він зазначив, що на ціни продовжує впливати курс долара: “Вартість продуктів у нас регулює курс, так що якщо гривня впаде, ціни дуже швидко відреагують зростанням”.

СКІЛЬКИ ПРОДАМО. За минулий рік нашій країні вдалося продати за кордон більшу частину врожаю – близько 42 млн тонн зерна з 66 млн. У нинішньому ж році, на думку Дмитра Луцик, Україна зможе продати близько 39 млн тонн зерна, що на 3 млн тонн менше, ніж в минулого року.

Крім того, глава Української зернової асоціації Микола Горбачов заявив, що в цьому місяці експорт зерна в інші країни трохи скоротився, а пов’язано це, в першу чергу, з тим, що прибирання в цьому році почали на 10-12 днів пізніше, ніж зазвичай.

Проте Горбачов стверджує, що до січня 2018 року поставки в зарубіжжі знову збільшаться.

Нагадаємо, на даний момент найбільше країна збуває зернові країнам Євросоюзу – туди традиційно йде близько 30% всього експорту.

Також українське зерно купують країни Близького Сходу і Північної Африки, а з недавнього часу і країни Азії. Крім того, нещодавно було укладено перший контракт на поставку 96 тонн борошна в Південну Америку.

Читайте також: ВИЗНАЧИЛИ КРЕДИТИ, ЯКІ БАНКИ МОЖУТЬ СПИСУВАТИ

You cannot copy content of this page