Скоро аптек в країні може стати менше, а ліки – тільки за рецептом. Про це йдеться в проекті правок до Закону “Про лікарські засоби”, який нардепи зареєстрували в Раді минулого тижня.
Відповідно до запропонованих норм, ліки дозволять продавати тільки в аптеках і аптечних пунктах. Причому не на кожному розі – аптеки можна буде відкривати не ближче півкілометра одна від одної.
У разі прийняття закону скасують аптечні мережі: окремим підприємцям дозволять тримати одну єдину аптеку, а компаніям – не більше чотирьох і лише в рамках однієї області.
Всього вісім аптек дадуть відкрити фірмам тільки в тому випадку, якщо вони займаються виробництвом ліків. При цьому засновників у фірми-аптеки повинно бути не менше трьох, і у них не повинно бути інших аптек.
Якщо підприємець захоче відкрити свою аптеку, він повинен мати освіту магістра за спеціальністю “Фармація”, а продавати таблетки можна буде тільки дипломованим провізорів.
Автори документа вважають, що сьогодні аптечні мережі підвищують ціни на ліки, користуючись своїм домінуючим становищем на ринку. Представлені ж норми нібито покликані перемогти монополізм і недобросовісну конкуренцію.
Читайте також: ЗАПАСИ НА ЗИМУ: КОЛИ НАЙВИГІДНІШЕ КУПУВАТИ ОВОЧІ, ФРУКТИ І ЯГОДИ ПРО ЗАПАС
Співавтор законопроекту, нардеп Олег Мусій, заявляє, що закон повинен захистити і вітчизняних виробників медпрепаратів – тільки виробник зможе тримати більше аптек, ніж у інших.
“У свою чергу наші пацієнти отримають можливість купувати більш доступні українські ліки і не менш якісні – адже майже всі українські виробники мають сертифікати, що відповідають європейським нормам”, – розповів нам нардеп.
Він додав, що в закон можуть додати і норму, яка зробить обов’язковим відпустку більшості ліків за рецептом лікаря.
“Це викорінить самолікування, часто шкодить здоров’ю українців”, – говорить Мусій.
Столичний терапевт Наталія Страх побоюється цієї поправки:
“Якщо закон дійсно зобов’яже брати у лікаря рецепт навіть на просте знеболювальне або льодяники від кашлю, це напевно змусить народ набагато частіше приходити в лікарні, створить черги і ажіотаж”.
На її думку, інші норми закону навряд чи позначаться на лікарській практиці:
“Не в нашій компетенції вказувати пацієнтам, де купувати ліки. Ми тільки озвучуємо найменування, дозування, іноді аналоги”.
А в Асоціації міжнародних фармвиробників закон хвалять.
“Ми поділяємо думку авторів закону про необхідність забезпечити конкурентне середовище на фармринку і вважаємо потрібними положення, спрямовані на поліпшення профрівня фахівців в даній сфері”, – заявили нам в компанії.
Там відзначили, що запропоновані правки відповідають нормам ЄС: там також забезпечують конкуренцію між аптеками шляхом встановлення певної відстані між торговими точками і їх максимальна кількість у одного засновника.