fbpx
Економіка
Як торкнулася пенсійна реформа нинішніх пенсіонерів

Одні незадоволені, інших реформа дійсно порадувала. Осінь реформ нам обіцяли напередодні старту 7-й сесії у вересні. І, напевно, можна сказати, що обіцянка виконана. Реформа освіти, пенсійна, медична, судова — всі вони були проголосовані в парламенті. Як працюватимуть — побачимо далі.

Для рейтингу взяли найбільш важливі — реформу освіти, пенсійну та медичну. З великим відривом на першому місці — реформа в системі освіти, яка визначає і наше майбутнє, і майбутнє наших дітей.

Далі — пенсійна, і на третьому місці — медична. І переможець рейтингу, і бронзовий призер — це ті закони, які стартують вже в новому 2018 році. А ось пенсійна реформа вже працює.

Її вже назвали Пенсійною реформою Гройсмана. Для прем’єра її прийняття було мало не справою принципу. Наскільки вона справедлива? — до цих пір ведуться запеклі суперечки.

Але точно ясно одне — ця пенсійна реформа — торкнеться всіх без винятку українців. Сімдесят вам років, п’ятдесят або тридцять. Ця реформа вплине і на ваше життя, і на життя ваших дітей і навіть онуків. Але про все по порядку.

Першими відчули її на собі нинішні пенсіонери. Уже в жовтні — буквально через кілька днів після прийняття реформи — їм пенсії перерахували. І суми доплат вийшли різні. Кому-то — кілька сотень гривень. Кому-то — значно більше.

Кому і наскільки підвищити — кожному вважали індивідуально. І це — одне з головних нововведень реформи. Тепер розмір пенсії залежить виключно від стажу людини і від величини внесків, які відраховувалися з його зарплати до Пенсійного фонду.

Формула для розрахунку пенсії — тепер однакова практично для всіх громадян. Крім стажу і внесків — в ній є ще один дуже важливий показник — розмір середньої зарплати по країні. І він теж для всіх буде єдиним. До прийняття реформи — було інакше.

Читайте також: П’ЯНА ЧИНОВНИЦЯ ОБРАЖАЛА ПОЛІЦЕЙСЬКИХ І КИДАЛАСЯ НА ЖУРНАЛІСТА (ВІДЕО)

Припустимо, ви вийшли на заслужений відпочинок десять років тому. Тоді вам нарахували пенсію виходячи із середньої зарплати по країні в тисячу двісті гривень. Зарплати весь цей час росли. А ваша пенсія — немає. У вас — п’ятдесят років стажу. А у вашого сусіда — тільки двадцять.

І він отримує мінімальну пенсію. Раніше — ваша пенсія була значно вище, ніж його. Але за десять років — мінімалку потроху — по кілька разів на рік — піднімали. І ось його пенсія — і ваша — вже однакові. Адже його росла. А ваша — стояла на місці. Ось так виходила зрівнялівка.

Тепер же — для розрахунку формули береться єдиний для всіх показник середньої заробітної плати. Це сума відображає середню зарплату в країні за останні три роки.

І застосовується до всіх — хоч двадцять років тому людина пішла на заслужений відпочинок, хоч тільки вчора. Ось чому людям, які давно не працюють і у яких великий стаж — пенсію підняли суттєво — деяким відразу на кілька тисяч.

Нілі Петрівні додали тисячу гривень. Її чоловікові — майже дві. Отримавши гроші, жінка йде за продуктами. Як і раніше — купує все на стихійному ринку — тут дешевше.

Надбавка до пенсії суттєва — але все одно проблеми вона не вирішує, каже Нілу Петрівна. Як і раніше, ледве зводять кінці з кінцями. Якби не субсидія — то і за комуналку б заплатити не змогли.

Жінка, як і її чоловік — все життя пропрацювала в будівництві. Великий стаж, офіційна зарплата. Однак є й ті, кому не додали майже нічого. І вони сердяться. І на уряд. І навіть на саму Нілу Петрівну.

В Україні — дванадцять мільйонів пенсіонерів. Дев’яти мільйонам з них — пенсії підвищили. У решти — вони залишилися колишніми.

Вже через тиждень — з першого січня — осучаснення пенсій проведуть для українських військових. І для них підвищення буде більш відчутним. Про це заявили в Кабміні.

Осучаснення пенсій — як для військових, так і для цивільних — буде проводитися щороку автоматично, незалежно від волі Верховної Ради чи уряду. Це також передбачає реформа.

Вам до пенсії ще далеко? Або ви тільки готуєтеся виходити на заслужений відпочинок? Реформа торкнеться і вас. Є люди, за якими вона сильно вдарить. Фактично не дозволить їм залишити робоче місце в шістдесят років. І ось чому.

В Україні кардинально збільшили страховий стаж — відразу на десять років. До реформи — потрібно було п’ятнадцять. А тепер — двадцять п’ять років. Неприємний сюрприз для багатьох людей, які в наступному році збиралися виходити на пенсію.

Якщо вони якийсь час працювали неофіційно і отримували зарплату в конвертах — страховий стаж їм не нараховувався. Щоб отримати право хоча б на мінімалку, доведеться працювати аж до шістдесяти п’яти.

Але і це не все. Вимоги до кількості стажу будуть рости і далі. З кожним наступним роком на один рік. Якщо в дві тисячі вісімнадцятому це буде двадцять п’ять років, то в дві тисячі дев’ятнадцятому — вже двадцять шість. І так мінімально необхідний стаж виросте до тридцяти п’яти років.

Якщо вам зараз п’ятдесят — то при виході на пенсію в 60 років — ви повинні будете мати тридцять п’ять років стажу. А скільки є зараз? Це питання — після прийняття реформи — став хвилювати дуже багатьох людей.

Ірина Петрук прийшла в управління пенсійного фонду. Тільки тут вона може дізнатися напевно — чи платив роботодавець за неї внески — а значить — зараховувався їй стаж. Все ця інформація — є в електронній базі даних. Ось їй роблять роздруківку — жінка зітхає з полегшенням.

Але ж часто буває і по-іншому. Електронна база працює з двохтисячного року. З того часу — саме її дані, а зовсім не записи в трудовій — є підтвердженням вашого стажу.

Експерти радять самому переконатися, чи не обманює вас роботодавець. Для цього і потрібно прийти в пенсійний фонд, як це зробила Ірина Петрук. Вас повинні прийняти в будь-якому управлінні. З собою потрібно мати лише паспорт та ідентифікаційний код.

Ваш стаж до двохтисячного року — в базі не відображається. Його будуть вважати за записами у трудовій книжці. До стажу так само зарахують роки служби в армії або перебування в декреті.

Ваші діти, внуки здавалося б — ну що їм до пенсійної реформи? Але як раз їх — вона торкнеться найбільше. Вже з 2019-го — в Україні вводиться накопичувальна система. Це вже факт — рішення прийняв парламент. А значить, молоді люди — самі будуть збирати собі на пенсію.

У кожного з них буде особистий рахунок у пенсійному накопичувальному фонді. Туди — роботодавець — щомісяця буде відраховувати певний відсоток від зарплати. І після досягнення пенсійного віку накопичена сума стане другою пенсією — на додачу до тієї, яку буде платити держава.

Читайте також: В УКРАЇНІ ПРАЦІВНИКІВ МОЖУТЬ ЗВІЛЬНИТИ ЗА ПОРУШЕННЯ КОМЕРЦІЙНОЇ ТАЄМНИЦІ: ЕКСПЕРТИ

Деталі — як буде працювати ця система в Україні — ще належить затвердити парламенту. Зараз лише розробляють законопроект.

Накопичувальні пенсії — це практика більшості країн ЄС. Ось тільки експерти попереджають про ризики. Адже фонди можуть збанкрутувати. Гроші — прірва. А поки що — Україна має державний пенсійний фонд — з величезною фінансовою дірою. Дефіцит — більше ста сорока мільярдів гривень.

І якщо в системі нічого не міняти — він буде рости, а пенсії — ставати все більш і більш мізерними. Який ефект дасть пенсійна реформа — побачимо вже в найближчі роки. У будь-якому випадку — як цю систему не реформує, які закони не приймай — підвищувати пенсії і далі можна буде тільки за умови зростання економіки.

Джерело.

Related Post

facebook