fbpx

16 звичок, які шкодять вашим зубам

Щоб зуби були здоровими, потрібно чистити їх два рази в день, полоскати, ходити до стоматолога двічі на рік. І кинути ці звички.

1. Займатися спортом без захисту

Ви ж не станете грати в хокей без шолома? Або боксувати без капи? Якщо займаєтеся будь-яким контактним спортом, то не розпочинайте без спеціального захисту для зубів. Ніколи не нехтуйте екіпіровкою.

Інакше ваш зуб виявиться одним з п’яти мільйонів, які щорічно ламаються на спортивних майданчиках. За даними Американської стоматологічної асоціації, захисні пристрої – шоломи і капи – рятують 200 000 зубів в рік.

Порівняйте, скільки коштує захист, а скільки – нові зуби, і зробіть правильний вибір.

Одягайте захист, якщо ви займаєтеся наступними видами спорту: MMA, бокс, боротьба, хокей, футбол, баскетбол, американський футбол, водне поло, скейтбродінг, регбі. Насправді список може бути і більше.

Спеціальні захисні засоби рятують не тільки зуби, але і мову, ясна і щоки від прикусиваня під час занять спортом.

Читайте також: ЧОМУ НАСІННЯ НЕБЕЗПЕЧНЕ ДЛЯ OPГAНIЗМY ЛЮДИНИ

2. Захоплюватися пірсингом мови

Стоматологи не люблять пірсинг мови і всі ці тверді металеві штанги, і ось чому:

  • Пірсинг може пошкодити зуб і навіть розколоти.
  • Пірсинг може створювати тиск на ясна (так, що навіть зуб можна втратити) і стає чутливим.
  • У роті мільйони бактерій. Через прикрас вони розмножуються швидше, створюючи нездорову середу.
  • Пірсинг можна прикусити, а якщо в ньому ще й камені, вони можуть розкришитися.
  • Прокол може запалитися, а якщо від цього почнеться набряк, то з’являться труднощі з диханням.
  • Деякі метали в прикрасах викликають алергію.
  • Через пірсингу можуть пошкодитися нерви в мові, так що він перестане слухатися. Зазвичай це тимчасове явище.
  • Пірсинг може вплинути на рентгенівські знімки зубів.

3. Желейні цукерки

Про цукор, через якого розвивається карієс, знають всі. Але деякі солодощі небезпечніші інших. Ті, які прилипають до зубів, наприклад, шкідливі.

Якщо частинки желе застрягнуть між зубами, не так-то просто їх звідти витягнути, і слина не може їх знешкодити. Крім желе, небезпечні ще й карамельки, сушені зацукровані фрукти, мармелад.

Але всі вони є в варіантах з замінниками цукру, а в крайньому випадку можна просто почистити зуби після того, як ви заправитеся солодким.

4. Лікувати кашель льодяниками

Вони полегшують кашель і зменшують біль у горлі, але якщо у вас є карієс, то льодяники його посилюють, тому що в більшості з них повно цукру.

Постійно розсмоктуючи ці льодяники, ми створюємо в роті ідеальну живильне середовище для бактерій, які руйнують зуби і ясна. Коли вибираєте льодяники, дивіться на склад і шукайте варіанти без цукру.

5. Скрипіти зубами

Взагалі-то ночами скриплять зубами багато. Це явище називається бруксизм, винна в ньому спадковість або ж тривожність і стрес. Зазвичай зубами скриплять уві сні, але іноді це проявляється і під час неспання.

В цілому це безпечний стан, але може пошкодити зуби: емаль, що призведе до втрати зуба.

Багато хто навіть не знає, що скриплять зубами уві сні. Але якщо вранці з незрозумілої причини болить горло, вуха, голова, якщо відчувається перенапруження в щелепи, а зуби чомусь кришаться і випадають, то, можливо, винен саме бруксизм.

Якщо причина в стресі, то потрібно вирішувати це питання у психологів, а дантист порадить тільки захист для зубів і зміну положення в ліжку.

6. Пити газовану воду

Цукор і кислоти – забійне поєднання для емалі. Навіть якщо в лимонад є цукрозамінник, там все ще залишається кислота, яка руйнує емаль і призводить до чутливості зубів.

Газовану воду краще не пити хоча б протягом 30 хвилин після чищення зубів, а якщо п’єте часто, то через соломинку.

7. Відкривати пляшки і упаковки

Зуби створені для їжі і посмішки. Використовувати не за призначенням не рекомендується. Зуби – це не ножі, які не відкривачки і не ножиці.

Тому відкривати упаковки, пляшки, відрізати нитки і тримати предмети треба спеціальними інструментами, інакше зуби можна зламати.

8. Пити фруктові соки

Вони, звичайно, здоровіший газованої води, але цукру в них теж повно. Приблизно стільки ж, скільки в лимонад. Так що запивайте фруктові соки водою, щоб не залишати весь цукор у роті.

9. Їсти картопляні чіпси

Тонкі чіпси спочатку ламаються на дрібні шматочки, які пролазять між зубами, а потім під дією слини прилипають до них. Ефект як від мармеладних цукерок.

Такі застрягли шматки їжі – родючий грунт для вирощування бактеріального нальоту, так що хоча б прополощіть рот після перекусу.

10. Постійно перекушувати

Як уже ясно, якщо постійно щось жувати, то доведеться постійно полоскати рот або чистити зуби, щоб їжа не застрявали між зубами. Але часто орудувати щіткою – теж сумнівне заняття, від якого не буде толку, зате може підвищитися чутливість зубів.

Краще регламентувати прийом їжі і перекушувати жорсткими фруктами і овочами, які допомагають чистити зуби. Наприклад, яблуками або морквиною.

11. Гризти олівці і ручки

Часто люди, хвилюючись або намагаючись зосередитися, жують кінчик олівця або ручки. Так можна пошкодити зуби або ясна.

Спробуйте знімати напругу нешкідливими способами. Наприклад, підійде жуйка без цукру.

12. Пити багато кави

Улюблена ранкова чашка кави, на жаль, може нашкодити зубам. Через кофеїну з’являється відчуття сухості в роті, а нестача слини призводить до розвитку карієсу. А якщо пити каву з цукром, то цей процес прискориться.

13. Палити

Потрібна ще причина, щоб кинути палити? Будь ласка. Тютюн теж сушить слизову оболонку рота і збільшує кількість нальоту на зубах. А ще у курців частіше буває пародонтит.

Також куріння підвищує ризик раку горла або губи, та й взагалі новоутворень в порожнині рота.

14. Пити червоне вино

Згадайте, як важко відіпрати пляму від червоного вина з білої скатертини. А тепер уявіть, що цей напій робить з вашими зубами.

Три компонента червоного вина забарвлюють зуби:

Щоб зуби не фарбувалися, закусуйте вино білковою їжею (сиром, наприклад), після келиха вина випийте чистої води або пожуйте жуйку, щоб виділилося більше слини, яка змиє фарбу.

На щастя, сліди червоного вина тримаються недовго.

15. Пити біле вино

У білому вині немає сильних барвників, зате вони можуть бути в їжі, яку ви закушуєте. А таніни і кислоти, які в білому вині є, як і в червоному, ці самі барвники зафіксують на зубах.

Просто слідкуйте за тим, що їсте, і не забувайте, що після вживання продуктів з кислотами (вина тобто) не можна чистити зуби протягом 30 хвилин, щоб не зруйнувати емаль.

16. Переїдати

Компульсивний переїдання передбачає, що людина вживає багато солодощів, цукру, фастфуду та всього того, що сприяє розвитку карієсу.

З переїдання стартує інший розлад харчової поведінки – булімія, при якому людина поглинає їжу без міри і викликає у себе блювоту.

Оскільки вміст шлунка – це кислота, то часта блювота призводить до того, що зуби і тканини навколо них руйнуються. Розлади харчової поведінки лікуються у фахівців, і це не стоматологи, а психіатри або психотерапевти .

Джерело.

You cannot copy content of this page