Велика частина українців спалюють блакитне паливо тільки для приготування їжі. Після введення абонплати платити їм доведеться більше‚ пише «Сегодня».
Уже в наступному році у всіх будинках повинні стояти лічильники на газ . В діючому тарифі вартість приладів обліку закладена, за них платять всі споживачі.
Як кажуть в Нацкомісії з питань держрегулювання в енергетиці та комунальних послуг (НКРЕКУ), вже найближчим часом в Україні введуть абонплату на газ. І розмір цієї плати буде залежати від потужності лічильника.
Лічильники і тарифи
Більшість українців використовує газ лише для приготування їжі. 70% блакитного палива, який використовує населення, спалюють газові плити.
При чому, третина таких споживачів лічильники не встановили, а 19% платять по будинковим, а не квартирних лічильниках, йдеться в даних НКРЕКУ.
Законом, як пояснює міністр соцполітики Андрій Рева, передбачена поквартирна установка лічильників. У законі “Про комерційний облік газу” сказано: всі лічильники повинні стояти вже в 2018 році.
” Закон вимагає поквартирного обліку. Більш того, в тарифі на газ це закладено. Тому не треба” ламати “жителів, не треба їм нав’язувати тісно працювати з ЖКГ , треба тісно працювати з законом. Передбачено – будь ласка, робіть так, як треба”, – заявив міністр.
Незважаючи на це 3 2% сімей в багатоповерхівках з гарячою водою та опаленням платять по будинковим лічильників. Через такої системи деякі українці платять “за сусіда”.
Так, якщо в квартирі прописана одна людина, а за фактом в ній проживають, наприклад, п’ятеро, платити вони будуть як за одну людину. А витрачати в п’ять разів більше. Весь використаний газ враховується будинковим лічильником. Тому заплатити за нього все одно доведеться.
Припустимо, в будинку на 50 квартир офіційно проживають 50 осіб (по одній людині в квартирі). Згідно соціальним нормам споживання, одна людина в середньому використовує 3,3 кубометра газу на місяць. Але в десяти з 50 квартир живе не одна людина, а по троє.
В результаті блакитним паливом будуть користуватися 70 осіб, а платити за нього будуть 50 квартир. І в результаті на квартиру, яка може спалювати 3,3 куба , прийде платіжка на 4,6 куба (3,3 кубометра – власне споживання і 1,3 “сусідських” куба, який порахував будинковий лічильник).
Якщо ж встановити квартирний лічильник на газ, платити можна буде тільки за той обсяг блакитного палива, який насправді використовували.
Уже в цьому році від того, який встановлений лічильник, буде залежати і тариф на газ. На даний момент українці платять за кожен куб газу 6,9 гривні. НКРЕКУ визначає 13% в структурі ціни на газ (80 копійок) – витрати на транспортування і розподіл, пояснює глава НКРЕКУ Дмитро Вовк.
Чиновники пропонують розділити тариф – за кожен використаний кубометр платитимуть шість гривень + незалежно від обсягів споживання фіксовану суму ( “абонплату”).
При цьому Вовк зазначає: в постанові слово “абонплата” жодного разу не згадується, нововведення називають “платою за транспортування і розподіл”.
“Споживачі завжди оплачують за транспортування і розподілу, і зараз це є в тарифі. У структурі ціни їх частка займає всього 13%. Це 80 копійок за кубічний метр.
Закон” Про ринок газу “передбачає оплату всіх послуг як за потужність. за транспортування як за потужність, за зберігання як за потужність, за розподіл як за потужність”, – розповідає в НКРЕКУ.
Введення оплати за потужність ( “абонплати”) – питання вирішене законом. Зараз чиновники обговорюють, як її рахувати. Якщо за діючою методикою, яку планували впровадити ще в квітні цього року і яка до цих пір залишається єдиною затвердженою, все залежить від максимальної потужності лічильника.
В новій постанові пропонують більш вигідні для споживача умови – вважати за номінальною потужності лічильника. Вартість абонплати буде коливатися в межах 40-60 гривень.
Хто повинен платити за лічильник
Є три типи газових лічильників за діапазоном експлуатаційних витрат: G4, G2,5, G1,6. Якщо в квартирі газ використовується тільки для приготування їжі (стоїть газова плита), досить лічильника G1,6.
Якщо в будинку є плита і газова колонка – G2,5, якщо ж є газове опалення , потрібен лічильник G4. Чим могутніше лічильник, тим більше буде абонплата.
Тому важливо, щоб, наприклад, в квартирі з однією газовою плитою не стояло лічильник G4, інакше доведеться переплачувати. Як пояснили в НКРЕКУ, українці мають право вибирати і змінювати лічильник самостійно.
Читайте також: В УКРАЇНІ РІЗКО ЗМІНИТЬСЯ ПОГОДА: ПРОГНОЗ НА ТИЖДЕНЬ
Установка лічильника оплачується:
- У новобудові – забудовником
- Під час капітального ремонту – від замовника ремонту
- Якщо встановлюється лічильник вже в газифікованому будинку – споживачем
“Лічильники газу можуть встановлюватися також за кошти газопостачальних (газотранспортних) підприємств та за рахунок інших джерел”, – пояснюють в комісії.
Перевірка лічильників повинна проходити за рахунок постачальників. Правда, якщо споживач сам замовив перевірку, йому і платити.
“Послуги з монтажу, технічного обслуговування і ремонту лічильників газу за заявками споживачів оплачуються ними за затвердженими в установленому порядку тарифами (цінами) з урахуванням вартості обладнання, його вузлів і деталей, крім послуг з періодичного технічного обслуговування.
У разі, якщо лічильник газу знаходиться в власності газорозподільного підприємства, ремонт та технічне обслуговування такого лічильника газу здійснюються за рахунок зазначеного підприємства “, – пояснюють в НКРЕКУ.