fbpx

Безроумінг з ЄС: що це дасть українцям і як зміняться тарифи

Європарламент запропонував скасувати плату за роумінг між ЄС і Україною . Рішення можуть прийняти на листопадовому саміті програми ЄС “Східне партнерство”.

ЯкщоУкраіна і Європа домовляться про “безроумінге”, зв’язок для українців всередині країни може подорожчати, прогнозують експерти. Однак процес скасування роумінгових платежів може затягнутися на кілька років. Як “безроумінг” вплине на українців і коли.

Як буде працювати “безроумінг” з ЄС

Ціни на роумінг формують самі оператори. Це не договори між країнами, а між конкретними бізнесами. Всі українські оператори мають контракти з іноземними партнерами.

Це означає, що телекомунікаційна компанія однієї країни дозволяє абонентам іноземного оператора користуватися своєю мережею. Так з’являється роумінг. У договорах між операторами прописані тарифи , за якими компанії розраховуються один з одним.

Раніше в Європі ставку інтерконекту, по якій оператори платили один з одного, встановлював телеком-регулятор. З 15 червня її зробили нульовий. Фактично оператори 28 країн отримали можливість користуватися мережами один одного безкоштовно.

Абонент іспанського оператора може дзвонити в Італії за тарифами, якими він користується у себе вдома. Ідея знизити ціни на роумінг з’явилася в ЄС ще в 2004 році.

У 2007-му в Європарламент опустив тарифи на 60%. У 2013 році Єврокомісія замислилася про остаточне скасування роумінгу. Остаточно ставку Європарламент прирівняв до нуля з червня цього року.

Читайте також: В УКРАЇНІ ЗРОСТАЄ КУРС ДОЛАРА

Норми закону забороняють операторам стягувати з абонентів додаткову плату за дзвінки, SMS і мобільний інтернет в роумінгу в країнах ЄС, включаючи Великобританію, а також в Ісландії, Норвегії, Ліхтенштейні.

“Оскільки немає бар’єрів, відбувається лібералізація ринку зв’язку. Відповідно регулювання цін для жителів країни йде виключно в економічній площині.

Чи не буде підстав платити в три рази більше в Іспанії, ніж у себе вдома”, – пояснює менеджер з корпоративних комунікацій “Укртелекому” Роман Аулов .

Однак це не означає, що поляк може переїхати до Британії і користуватися більш доступними тарифами польського оператора. Безкоштовний роумінг діє обмежений час. Також в роумінгу немає безліміту на мобільний інтернет.

В середині вересня Європарламент запропонував скасувати плату за роумінг і з країнами Східного партнерства. Серед них Україна, Грузія і Молдова. У Національній комісії з регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) вже заявили про готовність скасувати роумінг до 2020 року.

За словами глави телеком-регулятора Олександра Животовского, над пропозицією працює експертна група. Але для втілення “безроумінга” НКРЗІ потрібно домовиться про умови зниження ставки інтерконекту з європейським регулятором і українськими операторами.

Що буде з тарифами

Через “безроумінга” українські оператори будуть недоотримувати 1 млрд грн на рік, розповідає консультант операторів телекомунікацій Роман Химич. Українські мобільні оператори втратять єдине джерело валютних доходів – оплату від європейських партнерів. Валюта їм потрібна, щоб розвивати мережу. Все обладнання та програмне забезпечення імпортується.

“Європейські оператори отримають від цього вигоду. Сальдо розрахунків з роумінгу між нашими та європейськими операторами на користь України. Скасування роумінг платежів автоматично обнулить сальдо або зробить його негативним для нас”, – каже експерт.

Через це тарифи всередині країни можуть вирости, прогнозує Химич. Мільярд збитку може лягти на плечі українських абонентів за рахунок підвищення внутрішніх тарифів.

На такий крок пішли оператори балтійських країн, які по доходах і чисельності абонентів не можуть конкурувати з великими європейськими компаніями.

Який встановлювати тариф – визначає оператор. Тому телеком-компанія може просто ввести високі тарифи на дзвінки абонентам іншої мережі.

Наскільки швидко в Україні з ЄС введуть “безроумінг”, залежить від успішності переговорів НКРЗІ з європейським регулятором і українськими компаніями.

Наприклад, деякі оператори країн Балтії, Фінляндії, Бельгії отримали від європейського телеком-регулятора право встановлювати роумінгові надбавки до домашніх тарифами.

А оператори Польщі, Іспанії та Італії домагаються скасування вимог щодо скасування надбавок за роумінг, оскільки це негативно впливає на їх доходи. Проти “безроумінга” можуть виступити і українські компанії. Поки про підтримку ініціативи заявили “3Mob” і Vodafone.

Навіщо українцям “безроумінг” з ЄС

Скасування плати за роумінг може бути вигідна заробітчанам і туристам. Наприклад, в Польщі українських заробітчан більше мільйона. За перше півріччя країни ЄС відвідали 344 тисячі туристів з України. Однак і зараз для українців є способи залишатися на зв’язку, говорить Роман Химич.

“В Україні можна купити спеціальні туристичні сім-карти з передачею даних. Це дає можливість користуватися скайп, вайбером і іншими мессенджерами. Врешті-решт є загальнодоступні вай-фай зони, яких повно по Європі і їх все більше”, – коментує експерт.

Ідею скасувати тарифікацію за роумінг підтримують в ” Укртелеком “. Таке рішення призведе до зниження цін на послуги в комерційних тарифах європейських операторів, відзначає директор з корпоративних комунікацій “Укртелекому” Михайло Шуранов.

“Поширення європейських підходів до формування тарифів ще більше лібералізує ринок мобільного зв’язку. Негативним аспектом може стати підвищення цін на дзвінки по Україні, якими оператори будуть компенсувати падіння доходу від роумінгу.

Читайте також: ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙ ІЗ ПЕРШОГО ЖОВТНЯ – ПІД ЗАГРОЗОЮ ЗРИВУ

Один з найбільших мобільних операторів вже заявив про такий намір. Але, можна сподіватися, що зниження цін на послуги в роумінгу збільшить споживання і збереже операторам доходи “, – говорить експерт.

Максим Савченко, радник з регуляторних питань “Київстар”, вважає, що скасування роумінгу з ЄС – справа не одного року.

Зараз неможливо робити прогнози, якими будуть тарифи в 2020 або 2021 році, оскільки це залежить від багатьох факторів як в Україні, так і за її межами: “Цей процес вимагає двосторонніх переговорів між усіма телеком-операторами за ставками інтерконекту між мережами, рішень багатьох процедурних питань “.

Джерело.

You cannot copy content of this page