fbpx

Боротьба зі спамом: кого карати за докучливі SMS-розсилки

У Раді пропонують заборонити незаконні розсилки і залучити мобільних операторів до відповідальності. З’явився новий законопроект, згідно з яким пропонується штрафувати мобільних операторів за розсилку спаму.

Що говориться в законопроекті

Законопроект №7043, який передбачає боротьбу з телефонним спамом, був зареєстрований у Верховній Раді 28 серпня. Його автор, Борислав Береза, каже, що за результатами опитування, яке він проводив себе на сторінці в Facebook, нав’язлива реклама в SMS дуже дратує українців.

“Тоді я пообіцяв розробити і подати законопроект, який би захистив нас від небажаного втручання в наше життя і припинив використання наших персональних даних без нашого дозволу” – додав Береза.

Читайте також: ВСІ ПЛЮСИ І МІНУСИ: ЧИ ВИГІДНО ПЕРЕВОДИТИ АВТО НА ГАЗ ЦІЄЇ ОСЕНІ

Зараз пропонується внести зміну в Закон України “Про телекомунікації”. У пояснювальній записці до законопроекту говориться, що його головна мета – це впровадження механізму захисту абонента телекомунікаційних послуг.

Від несанкціонованих електронних текстових або мультимедійних повідомлень з подальшим використанням їх контактних даних та можливістю використання цієї інформації в шахрайських цілях.

Також законопроект передбачає адміністративну відповідальність і штрафи для телефонних операторів:

– за несанкціоновану розсилку спаму оператори будуть зобов’язані відшкодувати прямі і непрямі збитки абоненту і заплатити штраф від 30 до 40 (510-680 грн) неоподатковуваних доходів громадян;

– в разі повторного порушення протягом року, штраф складе від 50 до 100 (850 1700 грн) неоподатковуваних доходів.

Як це коментують оператори зв’язку

Наскільки цей законопроект буде ефективним – сказати складно. З одного боку, проблема зі спамом, який постійно приходить на мобільні телефони і пропонує замовити таксі якомога дешевше або купити квитки на концерт, дійсно істотно дратує.

З іншого боку, спам приходить не з вини мобільних операторів. Як розповів нам Михайло Шуранов директор департаменту зі зв’язків з громадськістю однієї з українських телекоммунікаціонноних компаній, оператори не мають права фільтрувати повідомлення, які приходять абонентам.

“Необхідність впорядкувати використання телеком можливостей і SMS і дзвінків в комерційних цілях без згоди абонентів однозначно присутня.Однак, перш за все, відзначимо, що оператори зобов’язані направляти всі смс, передані іншими абонентами на адресу конкретного користувача номера.

Оператор не має права фільтрувати вхідні SMS ( та й дзвінки) з метою визначити, що потрапляє під визначення “спам”, а що ні. тобто, оператор в даному випадку подібний склу в вікні, через яке абонент бачить зовнішній світ. і якщо там йому показують щось про подразнюючу, то скло аж ніяк не винне.

Саме ініціатор розсилки і повинен нести відповідальність за зміст висилаються їм повідомлень. У свою чергу, деякі оператори повинні припинити практику диференціювання за ціною розсилаються бізнесами SMS “, – пояснює ситуацію Шуранов.

В основному, спам приходить звідти, де абоненти до цього залишали свої контакти – банки , піцерії, служби таксі, різні конкурси, акції. Тому при всій необхідності фільтрувати повідомлення, оператори не можуть вирішувати, що буде для людини важливою інформацією, а що спамом.

“Ми вважаємо, що відповідальність за їх зміст і за спам повинні нести виключно ініціатори таких розсилок.

При скарзі абонента на їх утримання суд повинен буде залучати авторів до відповідальності. Така форма боротьби буде ефективна”, – говорить Шуранов.

У свою чергу, Максим Савченко , радник з регуляторних питань одного з українських мобільних операторів, розповів, що цей законопроект не допоможе боротьбі зі спамом, тому що не містить потрібних механізмів.

“Законопроект не містить механізмів боротьби зі спамом, а пропонує вирішувати поставлену задачу виключно шляхом внесення змін до Закону України” Про телекомунікації “, накладаючи на операторів, провайдерів телекомунікацій зобов’язання і санкції.

Це нелогічно і невиправдано, оскільки мобільний зв’язок – лише середовище передачі інформації, в той час, як генераторами розсилок є постачальники продуктів і послуг “, – коментує ситуацію Савченко.

Читайте також: “РІК БЕЗ ПОКУПОК”: У СВІТІ З’ЯВИЛОСЯ НОВИЙ РУХ

Відзначимо, в світовій практиці зі спамом борються інакше. Наприклад, в США і Австралії є спеціальні реєстри “Do not call”, куди людина вносить свій номер і встановлює заборону на всі розсилки, які відбуваються без його згоди.

Також існують певні правила і кодекси, які зобов’язують отримувати у абонентів згоду перед тим, як надсилати повідомлення з рекламою.

“Слід зазначити, що оператори телекомунікацій в тісній співпраці з національним регулятором розробили зміни до Правил надання телекомунікаційних послуг для більш ефективної боротьби зі спамом, які знаходяться на затвердження в КМУ “, – підсумував Савченко.

Що з цього приводу думають люди

У соцмережах також обговорюють новий законопроект. Деякі користувачі Facebook заявляють, що дуже чекають, коли такий або подібний до нього закон запрацює, бо незрозумілі привітання, реклама та інша розсилка, вже порядком набридли.

Також частина користувачів вважає, що саме оператори повинні фільтрувати спам і боротися з ним.

Експерти ж, як уже зазначалося, впевнені, що хоча спаму зараз дійсно дуже багато, і слід вживати заходів для його викорінення, однак запропонований законопроект явно потребує доопрацювання.

Джерело.

You cannot copy content of this page