Про те, чи шкодить батареї постійна робота від мережі електроживлення і чи потрібно постійно виймати її з ноутбука.
Як працює батарея ноутбука
Існує два основних типи акумуляторів – літій-іонний і літій-полімерний. Нікель-кадмієві і нікель-метал-гидридні батареї сьогодні вже не використовуються, оскільки вони не так надійні і ефективні.
Літій-іонний і літій-полімерний акумулятори працюють приблизно однаково, але мають свої переваги і недоліки.
Наприклад, у перших більш висока питома потужність, але вони страждають від зносу розташованої усередині рідини. Другі зазвичай більш надійні, але менш енергоефективні.
Наступні два твердження стосуються обох типів:
1. Батарею можна зарядити надмірно. Якщо залишити ноутбук підключеним до розетки, то він припинить заряджатися, коли досягне позначки 100%.
2. Повна розрядка може завдати акумулятора перманентну шкоду. Це пов’язано з тим, що літієві батареї, на відміну від нікель-кадмієвих, не мають профілю заряду.
Читайте також: ЧИ ПОТРІБНО ПРАСУВАТИ РЕЧІ НОВОНАРОДЖЕНОГО: ЩО РАДЯТЬ ЛІКАРІ ТА ДО ЯКОГО ВІКУ
Як батарея генерує енергію
В літієвих акумуляторах іони літію знаходяться у вільному стані в пористому аноді (негативному електроді). Коли ви вмикаєте харчування, іони через електроліт переміщаються від анода до катода (позитивного електрода).
В результаті цього процесу батарея розряджається. Під час зарядки іони переміщаються в зворотному напрямку, звертаючи весь процес. Так іони знову опиняються в аноді, готові до використання.
Чи потрібно виймати батарею
Сучасні акумулятори сильно перевершують свої старі аналоги. Вони не схильні до зарядці понад норму, у них немає проблем, пов’язаних з профілями заряду. Все ж з ними можуть виникати певні труднощі.
Під час напруженої роботи підключений до мережі живлення ноутбука виробляє більше тепла. Перегрів – одна з головних причин скорочення терміну служби акумуляторів. Тому якщо ви збираєтеся на протязі досить довгого часу грати або редагувати відео, то батарею краще витягти.
Також є сенс вийняти акумулятор, якщо ви не збираєтеся використовувати ноутбук довгий час, наприклад кілька тижнів.
У такому випадку експерти рекомендують зарядити до 40% і відключити акумулятор від пристрою. Так хімічний склад літієвої осередку залишиться цілісним.
Літій-іонні батареї можуть старіти
Незважаючи на те що такі акумулятори встановлені практично в кожному портативному пристрої, вони не ідеальні і схильні до руйнування. Згодом які генерують енергію іони стають менш ефективні.
Акумулятор має обмежений термін служби. Іони застрягають і вже не так ефективно переходять від анода до катода, що знижує ємність батареї. Літієві батареї починають старіти одразу після випуску, з найпершої зарядки. Причини старіння можуть бути наступні:
- Висока напруга. Не варто тримати акумулятор постійно зарядженим. Постійно розряджайте і заряджайте його, але не допускайте глибокої розрядки.
- Висока температура. Якщо вона вище 21 ° C, то в акумуляторі починають відбуватися хімічні реакції, через що він втрачає ємність.
- Низька температура. Якщо вона дорівнює 0-5 ° C, то можуть бути пошкоджені компоненти батареї і знижена ємність. Також велика ймовірність виникнення значних проблем при спробі зарядити акумулятор.
- Тривале бездіяльність. Літій-іонна батарея розряджається приблизно на 8% в місяць, якщо зберігати її при температурі 21 ° C. Якщо температура вище, то швидкість розрядки збільшується. Все це призводить до глибокої розрядки.
- Фізичний удар. Акумулятор може пошкодити банальне падіння на землю.
Читайте також: ЯКІ ПРЕДМЕТИ МОЖУТЬ РОЗНЕСТИ ВАШ БУДИНОК
Чи можна продовжити термін служби батареї
- У буквальному сенсі ви не можете цього зробити. Але є ряд правил, при дотриманні яких акумулятор працюватиме максимально довго і ефективно:
- Ніколи не доводьте справу до глибокої розрядки.
- Завжди частково розряджайте батарею, а потім знову її заряджайте.
- Уникайте високих температур.
- Якщо можливо, заряджайтеся при низькій напрузі.
- Виймайте акумулятор, якщо ноутбук довго підключений до розетки.
- Заряджайте і розряджайте частково – в ідеалі від 20% до 80-85%.
- При тривалій бездіяльності зарядіть батарею до 40% і періодично її перезаряджайте.