fbpx

Чим загрожує плоскостопість і що робити

Плоскостопість – це не відмазка від армії, а серйозна проблема, через яку боляче ходити і навіть сидіти.

Що таке плоскостопість і звідки воно береться

Плоскостопість – це деформація стопи. У здорової людини кістки утворюють два зводи: подовжній і поперечний. Виглядають вони як арка в середній частині стопи. Така арка служить амортизатором, допомагає розподіляти навантаження при ходьбі.

У хворої людини стопа стикається з підлогою при ходьбі. Від цього страждають кістки і суглоби.

У всіх маленьких дітей є плоскостопість в тій чи іншій мірі. Воно не пов’язане з відхиленнями, а проявляється тому, що дитина ще росте і формується. Тому до 5-6 років діагноз «плоскостопість» не ставиться.

Звід стопи складається з кісток, зв’язок і м’язів. Коли зв’язки і м’язи не можуть нормально працювати, вони не підтримують кістки в правильному положенні, розвивається плоскостопість. Найчастіше плоскостопість починає формуватися в дитячому і підлітковому віці і з часом стає тільки сильніше.

Читайте також: ЯК ПРАВИЛЬНО КУПУВАТИ КАНЦТОВАРИ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ

Основні причини плоскостопості:

  • Ніг не вистачає навантаження. Якщо не ходити, не бігати, не тренуватися і взагалі постійно сидіти, то м’язи не будуть працювати, ослабнуть і не зможуть виконувати основні функції.
  • Навантаження на ноги занадто висока. Це буває через зайвої ваги або якщо доводиться багато стояти без руху. Сюди ж відноситься незручне взуття і високі підбори: не можна завжди тримати ногу в незручному становищі.
  • Травми і хвороби. Це переломи, паралічі, рахіт в дитинстві.

Втім, іноді плоскостопість – це генетичний привіт від батьків, коли нормальний звід стопи не формується через спадковості.

До чого призводить плоскостопість

Якщо ступінь плоскостопості невелика, то воно не завдає незручностей. Але якщо стопа деформувалася сильно, проявляються неприємні наслідки: ноги швидко втомлюються і набрякають, починають хворіти.

Як сказано вище, склепіння стопи потрібні, щоб пружинити і розподіляти навантаження при ходьбі і в вертикальному положенні. Коли стопа цим не займається, навантаження лягає на інші суглоби: колінні, тазостегнові.

Вони болять, у людини змінюється хода. Хребет теж страждає . Плоскостопість може привести до серйозних проблем аж до грижі міжхребцевих дисків.

Саме тому з плоскостопістю не беруть в армію: високі фізичні навантаження під час служби можуть привести до травм хребта.

Якщо плоскостопість не лікувати, деформація стоп посилюється, з’являються шпори п’ят, хворобливі кісточки на великих пальцях, мозолі.

Як виявити плоскостопість

Плоскостопість буває поздовжнім і поперечним. Але в чистому вигляді таке зустрічається рідко. Щоб дізнатися, чи є у вас проблеми, потрібно подивитися на вигини склепінь стопи.

Для цього проведіть елементарний тест. Таке вимір умовно і приблизно, зате не вимагає обчислень. Змастіть стопу барвником (наприклад, пальчиковими дитячими фарбами, які легко змиваються) або жирним кремом. Потім встаньте обома ногами на аркуш паперу (ноги повинні бути на відстані 10-15 см одна від одної) і проаналізуйте відбиток.

Для початку проведіть пряму лінію між виступаючими частинами внутрішнього краю стопи. Потім знайдіть середину цієї лінії і опустіть перпендикуляр до протилежного краю стопи. Розділіть отриману лінію на три рівних відрізка.

У нормі відбиток зводу повинен займати одну третину лінії, максимум – половину. Якщо відбиток перевалив за ці значення, то пора збиратися до лікаря, який проведе точнішу діагностику, направить на рентгенографію і видасть рекомендації.

Як лікувати плоскостопість

Повністю позбавитися від плоскостопості майже неможливо, особливо якщо його помітили пізно: деформація зачіпає кістки, а їх так просто не переробиш. Але лікування стримує захворювання, не дає йому розвиватися. Що допомагає при плоскостопості:

  1. Операція. Хірургічне лікування потрібно в важких випадках.
  2. Ліки. Їх виписує лікар, щоб зняти біль і напругу.
  3. Фізіотерапія. Направлення на курс також видає лікар.
  4. Масаж. Розминайте стопи самостійно і не забувайте кілька разів на рік проходити курси лікувального масажу.
  5. Спеціальне взуття та устілки-супінатори. При легкому ступені плоскостопості вони непогано допомагають загальмувати розвиток хвороби. Але їх не можна постійно носити для профілактики, щоб не послабити м’язи. Для складних випадків ортопедичне взуття виготовляють на замовлення.
  6. Лікувальна фізкультура. Це ефективний спосіб виправити плоскостопість, але займатися потрібно регулярно.

Вправи для лікування і профілактики плоскостопості

У вправ для лікування і профілактики плоскостопості є великий плюс: вони кумедні і їх не нудно виконувати. Деякі схожі на шкільну фізкультурну розминку.

  1. Ходіть на носках і на п’ятах, на внутрішніх і зовнішніх сторонах стоп.
  2. Ходіть з підібраними пальцями ніг і з піднятими пальцями.
  3. Зніміть взуття і стопами перекочуйте невеликий щільний м’яч або пляшку з водою.
  4. Піднімайте з підлоги дрібні предмети, захоплюючи їх пальцями ніг.
  5. Стоячи на місці, перекочуйтеся з носків на п’яти.
  6. Сидячи або лежачи, обертайте стопами в різні боки.

Частина цих вправ виконуйте протягом дня. Наприклад, сидячи за робочим столом, обертайте стопами або по дорозі з роботи пройдіться на носках і на п’ятах.

Є й такі вправи, яким варто присвятити 5 хвилин після роботи.

  • Сядьте на стілець, poзведіть коліна і з’єднайте стопи. Притисніть шкарпетки ніг один до одного, а п’яти відводите і з’єднувати. Уявіть, що ви жаба, яка плескає п’ятами.
  • Погладьте ногу від носка до коліна стопою іншої ноги.
  • Сідайте на носочках. Візьміть гімнастичну палицю (круглу), встаньте на неї і присідайте.
  • Сядьте на стілець, покладіть на підлогу паперову серветку. Зберіть її пальцями ніг, не відриваючи стоп від підлоги.
  • Малюйте ногами: хоч пальчиковими фарбами, хоч олівцями.

Читайте також: ЯК ПОЗБУТИСЯ МІШКІВ ПІД ОЧИМА: СІМ СПОСОБІВ

Як не допустити плоскостопості

Дітей регулярно оглядає хірург, тому не пропускайте обов’язкові прийоми: доктор помітить, якщо з розвитком дитини щось не так.

Дорослим доведеться стежити за ногами самостійно. Це не так складно: дозуйте навантаження на ноги, підтримуйте здоровий вагу і носіть зручне взуття.

Правильна взуття стійка і досить вільна, щоб не віджимати ногу. Вона має невеликий каблук (до 3 см), високий і твердий задник.

А якщо ви не можете без красивою, але незручного взуття, то хоча б не носите її з ранку до вечора і частіше робіть розминку для стоп.

Джерело.

You cannot copy content of this page