fbpx

Чому українці активно продають долари

Люди понесли заощадження в обмінники і змінюють іноземну валюту на гривню, пише «Сегодня».

Після стабілізації курсу гривні населення активно несе доларові заощадження в обмінні пункти. З початку 2017 року роздрібний валютний ринок пожвавився.

Обсяги купівлі-продажу іноземної валюти через банківські відділення та офіційні обмінки ростуть. Особливо активно фізособи стали продавати валюту в останні два місяці.

У червні, за даними Національного банку (НБУ), обсяг продажу валюти майже на 20% перевищив обсяг купівлі. Більше інших регіонів валюту здавали в Києві (8 млн дол.), І Київської області (0,9 млн дол.), А також в Одеській (3,2 млн дол.), Дніпропетровської (0,8 млн дол.) І Харківській (0,8 млн дол.) областях.

Експерти пояснюють активізацію ринку впливом сезонних факторів, скасуванням обмежень на валютному ринку і стабілізацією курсу.

Валютний поворот

Уже кілька років поспіль банки скуповують у населення набагато більше валюти, ніж продають. У 2017 році фізособи продали 1,474 млрд дол., В 2016 – 2,479 млрд дол., В 2015 – 1,548 млрд дол. Але так було не завжди.

“До 2015 року протягом 11 років спостерігалася чиста покупка валютної готівки населенням, суми були чималі. Наприклад, в 2011 р через готівковий ринок з економіки пішло 13 млрд дол.”, – говорить головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан.

Така поведінка на готівковому ринку перш за все пояснюється наслідками девальвації, економічним спадом і зменшенням доходів населення, яке змушене витрачати валютні заощадження на поточні потреби, кажуть фахівці. Ще одна можлива причина випередження пропозиції над попитом – зростання трудової міграції.

Читайте також: 17 РОКІВ РАБСТВА: ІСТОРІЯ БРАНЦЯ-УКРАЇНЦЯ

Точної статистики, скільки українців працює за кордоном, немає. У Польщі імовірно проживає і працює близько 1 млн наших співвітчизників, заявив нещодавно міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський.

“Кількість українців, які отримали дозвіл працювати в Польщі збільшилася в кілька разів у порівнянні з 2013 роком. При цьому обсяги офіційних грошових переказів з Польщі за ці роки не виросли. Швидше за все, трудові мігранти привозять в Україну готівку і конвертують в гривню”, – говорить Белан.

Фактор чорного ринку

Статистика валютообмінних операцій не враховує угоди на чорному ринку, який активізувався після введення адміністративних заходів НБУ і досі утримує частину клієнтів. Стрімке падіння курсу гривні в 2014-2015 році і масова ліквідація проблемних банків спровокували підвищений попит на валюту і її і дефіцит банківській системі.

Намагаючись стримати валютну паніку, три роки тому регулятор ввів обмеження на валютні операції. Заборони стосувалися тільки банківських установ.

Частина угод перейшла на сірий і чорний ринок, який пропонував клієнтам вигідний і гнучкий курс. Згодом адміністративні заходи ослабли, курс гривні стабілізувався і частка валютних операцій знову повернулася в легальне поле.

“Тіньовий ринок зараз становить близько 30% оборотів офіційного ринку. У пік кризи цей обсяг сягав 100%”, – говорить старший аналітик Forex Club Андрій Шевчишин.

Допомогли регуляторні послаблення. У грудні Верховна Рада скасувала 2% збір з валютообмінних операцій, а в квітні НБУ дозволив банкам продавати фізособам валюти на 150 тис. Грн в еквіваленті на добу. В результаті з початку цього року ринок активізувався, виросли як обсяги проданої, так і купленої валюти через банківські відділення.

Сезонні фактори

Пік покупки і продажу припав на травень-червень. “Привабливість гривні як засобу заощадження збільшилася через падіння ставок за валютними депозитами. Продаж валюти традиційно активізується до середини літа.

В основному це пов’язано зі збільшенням витрат населенням – на відпустки або на ремонти”, – говорить керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.

Вартість доларових депозитів з початку року знизилася на 0,32-0,61 п.п. і становить в середньому 1,12-3,79% річних. Слідом за міжбанком курс іноземних валют на готівковому ринку знижується кілька місяців поспіль. Зараз долар в банківських обмінних пунктах можна в середньому купити за 26,1 грн.

“Роль також можуть грати дрібні українські фермери, який навесні конвертують в гривню доходи від попереднього врожаю для фінансування нової посівної кампанії. У цьому році зростання продажу готівкової валюти в травні також міг сприяти приїзд туристів на Євробачення, – вважає Бєлан.

Читайте також: В УКРАЇНІ З’ЯВИТЬСЯ НОВА ТРАСА

Як прогнозують експерти, в міру подорожчання долара, продаж валюти населенням в кінці літа і на початку осені буде знижуватися. “Офіційно, ймовірно, пропозиція залишиться вище попиту.

Якщо девальваційні настрої будуть зростати, попит наближатиметься до пропозиції валюти. Частина ринку як і раніше буде в тіні – обслуговувати тіньовий сектор”, – говорить Шевчишин.

You cannot copy content of this page