fbpx
Суспільство
Чи перенесуть Різдво Христове і коли його хочуть святкувати в Україні: загальні результати опитування

Після утворення Православної Церкви України закономірно виникло питання, коли тепер святкувати релігійні свята. Зокрема, Різдво Христове.

Про традиції святкування, і коли українці повинні відзначати Різдво. Джерело

Поспішати з перенесенням дати Різдва не варто

За словами політичного експерта Валерія Димова, рано чи пізно українці святкуватимуть Різдво Христове за григоріанським календарем – 25 грудня, а не 7 січня.

І буде вирішувати це суспільство. Але сьогодні це питання викличе додаткові тертя в суспільстві.

,,В Україні складно йде процес формування Православної Церкви України. Це досить політизований процес.

Для противників ПЦУ – Новинського та інших проросійських політиків – перенесення дати Різдва буде ще однією причиною для заяв типу: “хочуть відмовитися від наших традиційних свят, до яких ми звикли від прадідів”.

І будуть розганяти це в своїх ЗМІ за московські гроші. Тому змінювати дату Різдва не актуальне”,
– переконаний Димов.

Заступник глави в Управлінні зовнішніх церковних зв’язків УПЦ ПЦУ Євстратій Зоря зазначає: йдеться не тільки про питання дня святкування Різдва Христового, а про календарну реформу. Тобто про повну зміну календаря, а не одного дня – Різдва Христового.

,,Догматичних чи канонічних причин не провести календарну реформу немає. Але треба враховувати практичні наслідки. Особливо в умовах, коли ми маємо в Україні значну частину православних церков в підпорядкуванні московського патріархату.

На побутовому рівні провести календарну реформу означатиме закріпити нинішній стан речей – поділ церкви. Досвід підказує, що до цього питання потрібно підходити обережно”, – зазначає Євстратій Зоря.

Згідно з опитуванням соціологічної групи “Рейтинг” , ідею перенесення дати святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня підтримують чверть українців. Проти такої ідеї набагато більше – 64% опитаних.

Загальні результати опитування

  • 25% опитаних – підтримують;
  • 64% опитаних – проти такої ідеї;
  • 7% зазначили, що їм байдуже;
  • 4% опитаних – не змогли відповісти.

Кількість тих, хто висловлюється на підтримку перенесення дати святкування Різдва, зросла. У 2016 році тільки 15% підтримували цю ідею, 69% – були проти.

Читайте також: Після того, як я виселила маман, вона вирішила знову вийти заміж. Думала, що хоч трохи вона зміниться

Як виникла дата 25 грудня?

Євстратій Зоря розповідає: церковна історія знає приклади і успішних реформ, і драматичних. Святкування Різдва Христового 25 грудня – приклад успішної реформи.

До кінця IV століття Різдво Христове святкувалося в один день з хрещенням Ісуса в Йордані – 6 січня під ім’ям Богоявлення.

Ні в Євангелії, ні в Священному переказі церкви немає вказівки на точну дату, в який день або навіть місяць народився Господь Ісус Христос.

,,25 грудня так само є умовною датою Різдва Христового, як і будь-яка інша. І з’явилася вона з практичної причини. В цей день в Римській імперії відзначався язичницький день непереможного сонця.

Це частина язичницького культу, пов’язаного з культом імператорів. Щоб замістити язичницьке свято було вирішено встановити свято на честь Істинного Сонця. Христос називається Справжнім Сонцем”,
– зазначає Євстратій Зоря.

Архієпископ зазначає: спекуляції навколо дати Різдва недоречні. Але треба врахувати і драматичні моменти. У 1920-х роках минулого століття ряд православних церков прийняв новоюліанський календар.

Він точніше юліанського і григоріанського. У ньому нерухомі свята збігаються з григоріанським, як Різдво. Втім в деяких церквах виникли поділу, які до сих пір існують.

Коли може відбутися перехід до святкування Різдва за григоріанським календарем?

Валерій Димов зазначає: не варто педалювати то, що може розділяти українців. Перехід до 25 грудня відбудеться сам по собі.

Християнство не боролося з язичницькими святами, а підлаштовувалася до них. З символами складно боротися. Наприклад, свято Івана Купала став Іоанна Хрестителя. Підростає покоління.

,,Непомітно увійшли до нас День Валентина і Хеллоуїн. Повільно входимо в цивільне європейський простір, з якого нас висмикнула Москва. Але років за 10 будемо святкувати Різдво 25 грудня”, – вважає Димов.

Євстратій Зоря зауважує: рішення приймає Соборний орган ПЦУ. А не окрема особа, навіть не предстоятель Епіфаній.

Представник ПЦУ зазначає: на побутовому рівні кажуть 25 грудня – католицьке Різдво, 7 січня – православне. На Західній Україні можна зустріти: польське і українське Різдво. І перехід використовуватимуть проти єдності церкви.

,,Дискусія про календарну реформу є, і вона триватиме. Буде зростати кількість тих, хто буде говорити про оновлення календаря.

Але потрібно враховувати і думку тих українців, які в підпорядкуванні МПЦ. Ми хочемо, щоб вони увійшли в єдину церкву. Тому не потрібні перешкоди, – підкреслює Архієпископ Чернігівський і Ніжинський.