fbpx

Дешевий бензин: де, коли і як його шукати українцям

Експерт підказує, коли зростають і падають ціни на АЗС і які хитрощі допоможуть заощадити. На минулому тижні в Україні почав дешевшати бензин.

Середні ціни навіть на 95-й бензин вже подолали психологічну позначку в 30 грн в бік зниження. Чи надовго це здешевлення? Якою буде траєкторія цін далі? Ці питання хвилюють, мабуть, всіх без винятку автомобілістів. Експерти ж здебільшого дають лише короткострокові прогнози.

Дізнайтесь, які чинники впливають на формування цін на українських АЗС, чи можна спрогнозувати вартість палива більше, ніж на пару тижнів, і якось заощадити.

Відповісти на ці питання нам допоміг директор спеціальних проектів Науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев.

Закупівельна ціна: автомобілі заправляються не нафта, а бензином

За словами експерта, ціни на бензин можуть змінюватися під впливом чотирьох груп факторів. Перша – це фактори, пов’язані із закупівельною ціною.

Оскільки нафтопродукти в Україні на 80-85% імпортовані, митна вартість нафтопродуктів, або вартість нафтопродуктів на кордоні з Україною, дуже сильно впливає на ціни АЗС. У свою чергу, митна вартість формується під впливом котирувань на нафту.

Здавалося б, все просто: можна стежити за повідомленнями про те, як змінюються ціни на нафту, і передбачати, в який бік будуть змінюватися ціни на бензин. Але Геннадій Рябцев попереджає: в цьому криється одна з основних помилок.

Читайте також: МACШТAБНИЙ ВИБYX В БУДИНКУ ПІД КИЄВОМ: НОВІ ПОДРОБИЦІ

“Насправді на ринку, який ми називаємо ринком нафти, реальна нафту не продається. На біржах продають фінансові інструменти. Фінансові зобов’язання щодо постачання нафти через якийсь період часу, так звані деривативи.

І безпосереднього впливу на ціни на заправках ці котирування не мають. Тим більше, при розрахунку ціни нафтопродуктів використовуються усереднені котирування за тривалий період часу, а при такому підрахунку багато цінові коливання згладжуються”, – пояснює експерт.

Висловлювання або новини на тему “ціни на нафту впали, а бензин в Україні не подешевшав”, експерт називає чистим популізмом. Вплив на “бензинові” ціни надає не вартість нафти, а вартість нафтопродуктів на кордоні в Україні.

Усереднену ціну нафтопродуктів можна дізнатися по котируваннях двох великих міжнародних агентств: Platts і Argus. Ціни конкретних виробників змінюються в основному під впливом змін усередненої ціни.

Фактори, пов’язані із закупівельною ціною, відображаються на вартості бензину в середньому через 10 днів. Саме за стільки часу закуплена на кордоні партія палива доходить до АЗС. Зміна цін на нафтопродукти на 1% призводить до зміни цін на АЗС на 10 копійок.

Тобто, якщо усереднена ціна нафтопродуктів на кордоні зросла на 1%, то через тиждень ціни на заправках можуть вирости на 10 копійок (за умови, що не зміняться інші групи чинників).

Коливання курсу долара і євро відображаються на бензині через 2 тижні

За яку світову валюту України купує нафтопродукти, залежить від виробника. З Білоруссю ми в основному розраховуємося євро, з Росією – в доларах. З країнами ЄС розрахунок може йти в будь-якій валюті.

При розрахунку ціни також використовується усереднений курс за два тижні. Якщо він змінюється на 1 грн, це означає, що через наступні два тижні ціни на бензин можуть змінитися на 70-80 копійок – у бік зміни курсу валют. Знову ж таки, якщо інші фактори в цей час не внесуть свої корективи.

Чому ціни в Києві вище, ніж в регіонах

Третю групу чинників експерти називають “попит”, хоча, по суті, це коливання цін в залежності від платоспроможності жителів того чи іншого регіону.

Тобто, в одній і тій же мережі АЗС ціни можуть коливатися, залежно від регіону. Так, в столиці зазвичай паливо дорожче, в не дуже багатих регіонах – дешевше. Впливом цієї групи факторів може пояснюватися, зокрема, спостереження водіїв щодо того, що в АЗС на трасах ціни, як правило, нижче, ніж у великих містах.

А ось сезонні зміни попиту на паливо не впливають на ціни вже багато років. З тих пір, як було скасовано держрегулювання. Так що тези про те, що бензин дешевшає або дорожчає, наприклад, у зв’язку з посівною або збиранням врожаю – теж або оману, або обман.

Чи не позначається на цінах і зимовий зменшення попиту на пальне, коли не проводяться сільгоспроботи, та ще й машини- “проліски” не виїжджають на дороги.

“Дизпалива взимку, звичайно, споживається значно менше, а бензину – всього на 10% менше, ніж в інші пори року. Але це не впливає на ціни. У цей час просто трохи знижуються обсяги поставок”, – говорить Геннадій Рябцев.

У ціні бензину завжди присутні ризики

Четверта група чинників, які впливають на формування ціни на бензин, – це ризики продавців. Ризики коливання курсу валют, ризики зміни світових цін на нафтопродукти.

“Наприклад, на початку року курс долара почав рости. А мереж потрібно через якийсь час робити чергові закупівлі. Але перш – отримати гривні від клієнтів, перевести їх в долари або євро за комерційним курсом і на них закупити партію нафтопродуктів.

Що буде робити продавець, коли гривня щодня падає? Природно, підвищить ціну на бензин, щоб згодом уникнути втрат, якщо валюта буде дорожчати і далі”, – пояснює Геннадій Рябцев.

Точно так же ризики закладаються в ціну і коли дорожчають нафтопродукти на світовому ринку.

Закладені в ціну бензину ризики – це і відповіді на найчастіші запитання про те, чому бензин не дешевшає, коли гривня зміцнюється. Оскільки економічних передумов для постійного зміцнення гривні в країні немає, а курсові коливання значні, продавці палива, як правило, вичікують кілька тижнів, перш ніж знизити ціни на стелах АЗС.

Чому ціни на бензин в Україні “коливаються” сильніше, ніж в Європі

У структурі української ціни на бензин частка закупівельної ціни становить приблизно 45%. Податки – близько 40%. Решта 15% – логістика, витрати на зарплати співробітників і комунальні послуги, а також комерційний прибуток. З цих складових найбільш мінлива величина – закупівельна ціна. Акцизи не змінюються вже другий рік, власні витрати АЗС також приблизно однакові.

А ось в тій же Європі частка закупівельної ціни – менше 30%, а податкова складова – близько 60%. Саме таким розходженням у структурі ціни пояснюється той факт, що при зміні середньої вартості нафтопродуктів у нас відбуваються набагато більші коливання цін, ніж в Європі. У нас це “удар” по 45% ціни, а в інших країнах – по 25%.

“Якщо паливо у нас подорожчало набагато більше, ніж, наприклад, у Франції, або подешевшало набагато менше – так це не тому, що у нас змова. Просто частка того, що може змінитися, у нас більше, ніж у Франції. Тому все коливання на світових ринках Україна відчуває сильніше, ніж європейці”, – пояснює Геннадій Рябцев.

Два найважливіші чинники впливу поки радують

Найбільш мінливими факторами, що впливають на ціну палива в Україні, є митна вартість на нафтопродукти і курс долара. Ці ж фактори будуть вносити корективи в ціни АЗС і в нинішньому році.

Ціни на нафтопродукти сьогодні є невиправдано завищеними, спекулятивними, а тому в недалекому майбутньому вони будуть знижуватися, прогнозує експерт.

“За нашими прогнозами, ціни на нафту, нафтові котирування, а за ними і нафтопродукти будуть дешевші, ніж зараз, на протязі всього року. Є передумови для зниження цін на 5 або навіть на 8-10%. Якщо на кордоні нафтопродукти подешевшають на 8 %, це означає, що десь на 80 копійок повинна знизитися і ціна на бензин”, – говорить Геннадій Рябцев.

На думку фінансових експертів, курс долара до літа також буде знижуватися, а гривня – зміцнюватися. Тобто, з двох основних факторів, що впливають на вартість палива, обидва мають тенденцію до зниження ціни.

“Якщо долар подешевшає ще на гривню, значить, ціна бензину повинна буде знизитися ще на 70-80 копійок. Тобто в цілому до середини весни можливе зниження цін на АЗС десь на 1 – 1,5 грн. І це якщо прораховувати тільки ціну на нафту”, – говорить експерт.

Читайте також: ЧИ БУДЕ В ПОЇЗДІ КОМФОРТНО: “УКРЗАЛІЗНИЦЯ” ПІДНІМАЄ ЦІНИ НА КВИТКИ

Де шукати ще більш дешевий бензин

Втім, таке істотне зменшення цін на АЗС ми можемо і не побачити. Або навпаки: бензин може подешевшати навіть сильніше, ніж спрогнозував експерт, але, знову-таки, по цінниках АЗС ми це навряд чи помітимо. Причина криється в “особливості конкуренції” на нашому роздрібному ринку палива, говорить Геннадій Рябцев.

Справа в тому, що компанії вважають за краще міняти цінники на стелах далеко не відразу після того, як з’явилися економічні передумови для зниження цін, і тільки при мінімумі ризиків. Тобто – вкрай рідко. Зниження цін вони вважають за краще в першу чергу закладати в знижки та бонусні програми.

Тобто, як тільки з’являються економічні передумови для зниження цін на АЗС, компанії починають активніше вести програми лояльності. Збільшують знижки, дарують більше бонусів. Тобто в першу чергу зниження цін починають відчувати постійні клієнти тієї чи іншої мережі, що мають “картки лояльності”, дисконтні картки, талони.

Джерело.

You cannot copy content of this page