Що потрібно знати і взяти з собою, щоб потрапити на прийом до лікаря в столиці. Незабаром в Україні медична допомога не буде прив’язана до місця реєстрації або проживання. Кожен зможе вибрати терапевта, педіатра або сімейного лікаря в будь-якому медичному закладі, а гроші за обслуговування у лікаря заплатить держава.
Поки кампанія по вибору лікаря і укладання договорів з поліклініками проходить в пілотному режимі, її офіційний старт запланований на 1 квітня 2018 року. А значить, якщо ви живете в Києві, але зареєстровані в іншому місті, похід до лікаря має деякі особливості.
Договір з поліклінікою: особливості з історіями
На перший погляд, записатися на прийом до лікаря, навіть якщо місце реєстрації не збігається з місцем проживання, нескладно. У некокорих столичних поліклініках процедура оформлення не займає багато часу – потрібно лише заповнити заяву на ім’я головного лікаря і вказати доктора, у якого хочете обслуговуватися.
“Приходьте в поліклініку за місцем проживання – це важливо, в реєстратурі називаєте свою адресу проживання, отримуєте ім’я лікаря і йдете на прийом. У терапевта пишете коротку заяву про те, що, не будучи прописаної на його ділянці, бажаєте лікуватися у нього.
Візьміть з собою паспорт. І потрібно заздалегідь купити в канцтоварних або кіоску з пресою медкнижку нову, і ласкаво просимо в державну українську медицину”, – розповіла киянка Катерина.
На практиці виявляється, що у кожної поліклініки – свої правила запису. За словами іногородніх пацієнтів, у багатьох медустановах при подачі заяви просили внести “благодійний внесок”. Сума – від 50 до 200 гривень за річне обслуговування.
“Два роки тому писала заяву на головлікаря, в лікарні попросили ще збір. Я коли реєструвалася, попросили, це 100 гривень було. У Львові, до речі, рік тому було так само – коли захворіла під час відпустки і треба було лікарняний оформити”, – розповіла переїхала до Києва кілька років тому Любомира.
Читайте також: ЯКЕ ЖИТЛО ЗАРАЗ НАЙАКТУАЛЬНІШЕ НА РИНКУ НОВОБУДОВ: НАСКІЛЬКИ ЗАБУДОВНИКИ ГОТОВІ В СВОЇХ НОВИХ ПРОЕКТАХ ВРАХОВУВАТИ ВИМОГИ ПОКУПЦІВ
Не обходиться і без “людського фактора”: в деяких поліклініках додатковим пацієнтам не дуже раді.
“Це було приниження. Мовляв, чого прийшли, і взагалі, чого сюди? А заповніть томик Толстого. А точно живете по орендованому адресою і обійдіть ще 20 головних лікарень, щоб ми картку амбулаторну вам завели. Це щоб потрапити до звичайного терапевта. А потім, коли пройшли всі кола пекла в головному відділенні ще й картку втратили, і так і не знайшли”, – розповіла про одну зі столичних поліклінік Юлія.
В іншому випадку для оформлення знадобилися лише паспорт, анкета і внесок.
“Я ходила в лікарню не за пропискою, попросили заповнити анкету, попросили паспорт і” благодійний збір “. В цілому не багато і не довго, але хворому все здається гірше”, – розповіла нам киянка Віра.
Щоб не ризикувати з особливостями державної медицини, жителі Києва все частіше віддають перевагу приватним клінікам або заводять медичну страховку.
“Незалежно від того де прописка, купується медична страховка, яка коштує від 5 до 17 тисяч гривень. І по страховці безкоштовно і приватні клініки, і самі осудні державні установи.
Ніяких принижень, ніяких поборів, ніяких заяв, сидінь в чергах, ніяких “у нас немає одноразових рукавичок. Все дуже швидко, ввічливо і якісно”, – говорить мешканка Києва Наталія.
“Я колись платила 50 грн, але це було років п’ять тому. Повторно в ту лікарню все одно ні разу не прийшла. Зараз, в основному, в приватну клініку ходжу, але рідко. Раз на півроку навeщаю одного лікаря в міській лікарні. Нічeго нe заповнюю, нe плачу, але я в неї вже давно”, – розповіла Катя з Донецька.
Офіційно укласти страховку можуть запропонувати і в самій поліклініці. За словами одного з пацієнтів, в медчастині недалеко від метро “Шулявська” річне обслуговування по страховці обійшлося йому в 1600 гривень.
Крім того, в Києві працює онлайн-система eHealth, яка дозволяє записатися до лікаря через інтернет. Правда, кияни досі скаржаться, що не всі лікарі в ній зареєстровані, так що знайти там свого дільничного терапевта не завжди вдається. Як і записатися на прийом на наступний день.
“Я укладав договір з поліклінікою в Святошинському районі. Заповнив заяву, заніс завідувачу терапевтичним відділенням, мені видали папірець для банку – заплатити 200 гривень благодійного внеску на річне обслуговування.
Чек в поліклініці прикріпили до картки. А ось записатися через електронну чергу до лікаря виявилося проблемою : це можна зробити мінімум за півтора тижні. Як я можу спрогнозувати, коли захворію?” – каже житель Києва Юрій.
Він зазначив, що, прийшовши до лікаря на прийом, під кабінетом застав лише трьох пацієнтів, які записалися онлайн, інші люди проходили в порядку живої черги. До кращого ситуацію обіцяють змінити після запуску національної системи eHealth.
Як працюватиме нова система
З 1 квітня, щоб обслуговуватися в обраного доктора, потрібно буде підписати спеціальну декларацію. Вона оформляється на безстрокове час, її не потрібно щорічно оновлювати. При цьому, якщо пацієнт вирішить підписати угоду з іншим лікарем, це можна зробити в будь-який час.
Поліклініка або лікарня, в якій працює обраний вами доктор, повинна бути підключена до системи “Електронний здоров’я”. Цю інформацію можна уточнити в реєстратурі або у самого доктора.
Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем, – паспорт та ідентифікаційний номер. Також потрібен мобільний телефон: на нього прийде код підтвердження реєстрації. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром – також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи одного з його батьків або опікунів.
При цьому лікар сам внесе дані пацієнта в систему. Важливо, що декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: доктор попросить назвати код, який надійде СМС-повідомленням на номер, вказаний пацієнтом.
Якщо у пацієнта немає мобільного – лікар сфотографує або сканує ваші документи, щоб долучити їх до декларації. Потім лікар роздрукує декларацію в двох примірниках, один з них залишається у пацієнта.
У разі відпустки чи хвороби у лікаря повинна бути заміна – інший лікар первинної ланки, також можна буде звернутися в установу первинної медичної допомоги. У них же потрібно звертатися, якщо вам знадобилася медична допомога під час перебування в іншому місті.
До лікаря, з яким укладено угоду, можна звертатися з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності будуть також видавати направлення до спеціалістів вузького профілю, виписувати рецепти і видавати довідки – наприклад, на відвідування басейну.